Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2009.03.09 g. 06:14

Odyseja Umysłu 2009

Odbyły się eliminacje Regionalne

Ponad 250 młodych ludzi spotkało się 7. marca na Eliminacjach Regionalnych Odysei Umysłu w Warszawie. Uczestnicy tego konkursu kreatywności walczyli o awans do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 27 i 28 marca w Gdańsku.


Drużyny biorące udział w Odysei przedstawiały, w formie ośmiominutowych prezentacji, rozwiązania zadań, nad którymi pracowały od jesieni pod okiem trenerów. Widzowie mieli okazję oglądać niesamowite pojazdy, 18-gramowe konstrukcje z drewna, które utrzymały nawet 50-cio kilogramowy ciężar, czy mechaniczne stworzenia przypominające prawdziwe zwierzęta. Mogli również zobaczyć jak wyglądała trzynasta, zapomniana praca Heraklesa i dowiedzieć się, w jaki sposób powstają  zabobony. Zamknięta dla widowni i nieznana do ostatniej chwili była druga faza konkursu, podczas której uczestnicy rozwiązywali zadania słowne i manualne, wymagających spontanicznego myślenia.

 

Odyseja Umysłu ma w Polsce już prawie dwudziestoletnią tradycję. Zainteresowanie nią ciągle rośnie. W związku z tym do grona organizatorów etapów regionalnych w tym roku, po raz pierwszy w historii programu, dołączyła również Warszawa. Kilkudziesięciu wolontariuszy przygotowywało eliminacje po to, aby w niepowtarzalnej atmosferze, mogła rozwijać się kreatywność młodych ludzi.

 

Konkurs Odysei Umysłu to przede wszystkim spotkanie nieszablonowo myślących osób. Zgodnie z filozofią programu, poprzez zmagania z zadaniami i rozwijanie kreatywności, każdy uczestnik staje się zwycięzcą. - Rywalizacja nie jest najważniejsza. Liczy się to, czego nauczyliśmy się podczas przygotowań do konkursu – mówi Krzysiek Stąpor, członek krakowskiej drużyny, która awansowała do Finału.

 

A to nie jedyna drużyna, która już może rozpocząć przygotowania do prezentacji w Gdańsku. Drużyny oceniali specjalnie przeszkoleni sędziowie. Wybrali 19 drużyn, które uzyskały prawo uczestnictwa w 18. Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu. Pod koniec marca spotkają się one z najlepszymi zespołami, biorącymi udział w eliminacjach we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.

  

Odyseja Umysłu to program edukacyjny. Głównym jego celem jest rozwój kreatywności. Dzięki uczestnictwie w programie dzieci i młodzież kształtują w sobie wiele innych umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu. Uczą się pracować w grupie, działać w warunkach ograniczonych zasobów, szanować zdanie innych, podejmować decyzje oraz myśleć krytycznie. Odyseja Umysłu powstała w 1978 r. w USA. Twórcą programu jest dr C. Samuel Micklus. Od lat polscy Odyseusze odnoszą liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Do dziś drużyny z naszego kraju 12 razy zdobywały Mistrzostwo Świata, a także Srebrne i Brązowe medale oraz międzynarodowe wyróżnienia fair-play OMER’s Award i prestiżową Nagrodę Ranatra Fusca za wyjątkową kreatywność.

 

 

Wyniki

 

 Eliminacji Regionalnych W Warszawie

 

7 marca 2009

 

Drużyny, które awansowały do 18. Ogólnopolskiego Finału Odysei Umysłu, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 27. – 28. marca 2009

 

Problem I, Po drodze Ziemia

 

 • Grupa wiekowa I
  Szkoła Podstawowa nr 5, Nowy Dwór Mazowiecki

 • Grupa wiekowa II
  Gimnazjum nr 45 "DWÓJKA", Warszawa

 • Grupa wiekowa III
  II Liceum Ogólnokształcące, Olsztyn

 • Grupa wiekowa IV
  WSF-P "Ignatianum", Kraków


Problem II, Prawie jak zwierzę

 

 • Grupa wiekowa I
  Szkoła Podstawowa nr 2, Olsztyn

 • Grupa wiekowa II
  Gimnazjum Samorządowe nr 2, Iława

Problem III, Sprawa dla Heraklesa

 

 • Grupa wiekowa I
  Zespół Szkół Społecznych S.T.O, Łódź
  Szkoła Podstawowa nr 2, Olsztyn

 • Grupa wiekowa II
  Gimnazjum nr 94, Warszawa
  Szkoła Podstawowa nr 5, Łask
  Stowarzyszenie Kultury i Edukacji, Warszawa

 • Grupa wiekowa III
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Łódź


Problem IV, Balsa na fali

 

 • Grupa wiekowa II
  Publiczne Gimnazjum nr 4, Zduńska Wola

 

Problem V, Zabawa w zabobony

 • Grupa wiekowa I
  Szkoła Podstawowa nr 14, Łódź
  Kanadyjska Szkoła Podstawowa, Warszawa

 • Grupa wiekowa II
  Stowarzyszenie Kultury i Edukacji, Warszawa
  Szkoła Podstawowa nr 34, Olsztyn

 • Grupa wiekowa III
  Zespól Szkół Licealno-Gimnazjalnych, Głowno

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy