Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2009.04.23 g. 21:29

Finał Imagine Cup w Warszawie

W 2010 roku
Dzięki staraniom polskiego oddziału firmy Microsoft oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, ogólnoświatowe finały konkursu dla młodych programistów Imagine Cup 2010 odbędą się w Warszawie.

Konkurs Imagine Cup to największy międzynarodowy konkurs technologiczny na świecie adresowany do studentów obszaru IT, którego organizatorem jest firma Microsoft.

 

W tym roku odbywa się jego siódma edycja. Co roku w 9 kategoriach konkursowych uczestnicy blisko 100 tysięcy młodych informatyków z największych uczelni świata. Konkurs odbywa się w większości online. Jedynym wyjątkiem jest kluczowa kategoria – Projektowanie Oprogramowania, współzawodnictwo w tej kategorii wymaga bezpośredniego udziału zawodników. Instytut Wzornictwa Przemysłowego jest od 2008 roku współorganizatorem polskiej edycji konkursu konkursu Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania, w siedzibie tej instytucji odbywają się krajowe finały.
W tym roku 49 polskich drużyn będzie walczyć 12–13 maja o udział w światowym finale konkursu, który odbędzie się w lipcu w Egipcie.

 

Co roku światowe finały konkursu Imagine Cup przeprowadzane są w największych stolicach świata. Uczestniczy w nich kilka tysięcy programistów z całego świata, szefów i menedżerów rozwoju największych firm technologicznych. Finałom towarzyszą wydarzenia i konferencje z zakresu innowacji, informatyki, nowych mediów. Instytut Wzornictwa Przemysłowego jako współorganizator konkursu w Polsce był inicjatorem starań o organizację  finałów światowych Imagine Cup w Warszawie.

 

W kwietniu firma Microsoft podjęła decyzję o organizacji konkursu w 2010 roku w Warszawie.

  

Instytut Wzornictwa Przemysłowego zainicjował w 2008 roku wprowadzenie do studenckich zespołów projektujących oprogramowanie (składających się ze studentów informatyki) także studentów wzornictwa i grafiki. Projekty powstające w wyniku współpracy informatyków i designerów mają większe szanse być innowacyjne, profesjonalne technologicznie, a także intuicyjne w obsłudze dzięki zastosowaniu intuicyjnie zaprojektowanych interfejsów . Wzmocnienie drużyn o młodych projektantów przyniosło bardzo dobre rezultaty i wyraźną zmianę jakościową konkursowych propozycji. Już w pierwszej tak skonstruowanej edycji konkursu w kategorii Projektowanie Oprogramowania cztery z pięciu finałowych zespołów miały w swoich zasobach designera. Polską edycję wygrała właśnie drużyna interdyscyplinarna.

 

Polska była pierwszym krajem, w którym w zeszłym roku firma Microsoft zrealizowała koncepcję zespołów łączonych, i z satysfakcją realizować ją będzie w kolejnych edycjach.

 

Dla IWP taki model konkursu to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na upowszechnianie wzornictwa i promocję nowoczesnego procesu projektowania. W taki właśnie sposób – poprzez kreatywną współpracę zespołów projektowych złożonych ze specjalistów różnych dziedzin – powstają dobre projekty usług, dostosowane do rosnących wymogów użytkowników.


 

Patronat honorowy

 

  • nad polskimi finałami konkursu Imagine Cup 2009 Projektowanie Oprogramowania objął  Minister Gospodarki.

 

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy