Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Ludzie/Społeczność

2012.04.13 g. 21:17

Przedwojenna żydowska Warszawa

W kwietniu w księgarniach!

Bogata kultura społeczności żydowskiej, jej wyznanie, język, mentalność i obyczajowość powodowały, że wielka dzielnica nalewkowska swoim charakterem znacznie różniła się od pozostałych rejonów stolicy.

18 kwietnia ukaże się nakładem Wydawnictwa RM ukaże się album „Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie”.

 

Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie - Jarosław Zieliński

 

Nie ma chyba w Europie innej metropolii, która podczas drugiej wojny światowej ucierpiała tak straszliwie jak Warszawa. Nie ma w niej drugiej takiej dzielnicy, która została starta z powierzchni ziemi – jak dzielnica północna. I nie ma drugiej tak licznej dzielnicowej populacji, która doświadczyła równie potwornej zagłady i znikła bez śladu po 600 latach bytowania – jak żydowska społeczność północnego śródmieścia.

 

Wędrówka po przedwojennej żydowskiej Warszawie może odbywać się nieomal wyłącznie w świecie wirtualnym, albowiem w tym rzeczywistym pozostały tylko nieliczne pamiątkowe kamienie, pomniki i tablice. Przetrwały też niektóre nazwy ulic, zaś same ulice zmieniły się nie do poznania. Tam, gdzie było gwarnie – panuje głucha cisza, gdzie było tłumnie – dziś jest bezludzie. Na przedwojennych fotografiach przedstawiających ludzi, domy, ulice, bazary i synagogi utrwalił się na wieki świat pełen życia i taki właśnie pokazujemy w naszym albumie.

 

Album pojawi się w księgarniach w wydaniu dwujęzycznym – polskim i angielskim.

 

  • Jarosław Zieliński
  • Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie
  • ISBN 978-83-7243-982-6
  • 96 stron
  • Format 210x260 mm
  • Oprawa twarda

 

Zapraszamy na spotkanie z Autorem, które odbędzie się 15 maja o 17.00 w Empiku w Juniorze.

 

O Autorze:

 

Jarosław Zieliński

 

Jarosław Zieliński
varsavianista i historyk, autor wielotomowego opracowania "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (wydawane od 1996), wielu publikacji jak "Latarnie warszawskie. Historia i technika" oraz przewodników historycznych po warszawskich dzielnicach. Autor licznych artykułów dotyczących dziejów i zabytków Warszawy, m.in. na łamach "Stolicy" i "Dziennika". W roku 2008 został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu "Żoliborz. Przewodnik historyczny". Nakładem Wydawnictwa RM ukazał się również jego album „Przedwojenne Bielany. Najpiękniejsze fotografie”.

 

O Wydawnictwie:

 

Wydawnictwo RM

 

Wydawnictwo RM
istnieje od 1996 roku i posiada ugruntowaną pozycję na rynku wydawniczym. W jego ofercie znajdują się zarówno bogato ilustrowane poradniki dotyczące różnych prac rękodzielniczych i dekoracji wnętrz, jak i cenione przez podróżników przewodniki turystyczne, książki kucharskie, komputerowe, książki szachowe i wiele innych. Wśród najnowszych pozycji znalazły się książki historyczne, albumy (seria „Przedwojenne najpiękniejsze fotografie”) oraz powieści.
www.rm.com.pl

 Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy


2010.05.06 g. 13:10

OTWARTA TWARDA

Poznaj współczesną żydowską Warszawę
Pokazy filmowe, wycieczki, warsztaty, koncerty, wykłady, gra miejska, wystawy, panele dyskusyjne to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się niebawem festiwalu

OTWARTA TWARDA 2010”.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy