Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Warszawiacy

2011.12.07 g. 14:54

Urodziny Marii Skłodowskiej-Curie nr 144


Mania, jak wołano Marię w domu rodzinnym, urodziła się 7 listopada 1867 roku. W Warszawie.

 Maria Skłodowska Curie

 

Mania była bardzo zdolnym i pracowitym dzieckiem. Znała pięć języków, interesowała się naukami ścisłymi ale i socjologią czy psychologią. Organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, a na nich uczyła języka polskiego, historii, algebry.  Była to działalność nielegalna za którą groziło Marii nawet zesłanie na Syberię. Podczas I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.

 

Małżeństwo z ukochanym Piotrem Curie przerwane zostało wypadkiem, w którym zginął Piotr. Mimo głośnego romansu z Paulem Langevinem, Maria już nie związała się z nikim na dłużej. Poświęciła się w całości nauce, a jej naukowe dokonania budzą szacunek do dziś. Zapisała się w kartach historii jako jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla z dwóch różnych dziedzin. Pierwszą z nich otrzymała jeszcze przed ukończeniem studiów doktoranckich! Osoby, które z nią pracowały, zawsze zaznaczały, że była utalentowaną, pracowitą osobą, dodatkowo niezwykle uczciwą i o wielkim morale.

 

Okolicznościowa grafika firmy Google z okazji urodzin Marii

 

 Okolicznościowa grafika firmy Google

 

  • Zanim wyjechała do Francji na studia, pracowała jako guwernantka. Mimo ukończenia gimnazjum (ze złotym medalem za pilność i znajomość języka rosyjskiego) na studiach w Polsce dla kobiet nie było miejsca.

  • Maria zdecydowała się na wyjazd do Francji namówiona przez siostrę Bronisławę, która rozpoczęła studia we Francji wcześniej.

  • Podobno Maria Skłodowska-Curie jako nastolatka odeszła od religii, na co wpłynęła śmierć matki, którą straciła jeszcze jako dziewczynka. Ślub Marii z Piotrem Curie był ślubem cywilnym, gdyż Maria nie zdecydowała się na ślub kościelny.

  • Albert Einstein mówił o niej, że była jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę. Mimo swojej ogromnej wiedzy Maria Skłodowska-Curie pozostała osobą skromną i pracowitą.

  • Na francuskiej Sorbonie była pierwszą kobietą-profesorem.

  • Jako jedyna kobieta dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla - w 1903 roku z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 - już samodzielnie - z chemii za wydzielenie czystego radu.  Jako jedyny naukowiec Nobla otrzymała w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

  • Podczas I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie pracowała jako szefowa wojskowej komórki medycznej. Zdecydowała się wtedy na zrobienie prawa jazdy, by móc prowadzić jeden z 20 samochodów z aparatami Roentgena.

  • Jako pierwsza kobieta została pochowana w Panteonie.

  • Maria Skłodowska-Curie była matką dwóch córek - Ève i Irène.


    Irène podzielała zainteresowania matki, a ta przekazywała jej swoją wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak matka, Irène nie tylko została laureatką Nagrody Nobla, ale również przepłaciła swoje zainteresowania zawodowe rakiem. W 1956 roku w Paryżu zmarła na białaczkę.


    Ève zamiast nauk ścisłych wybrała humanistykę.
    Została pisarką, dziennikarką i pianistką. Pierwszy koncert dała w Paryżu w 1925 roku. Czynnie angażowała się w prace UNICEF-u. Napisała biografię swojej matki, która pod tytułem „Madame Curie” ukazała się w 1937 roku m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Sześć lat później została sfilmowana przez znaną wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer. Zmarła w 2007 roku.

 

Fragment plakatu obchodów Międzynarodowego Roku Chemii i Roku Marii Skłodowskiej-Curie

 

Fragment plakatu obchodów Międzynarodowego Roku Chemii i Roku Marii Skłodowskiej-Curie
fot. muzeum.if.pw.edu.pl



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy