Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Informacje dla turystów

2012.04.30 g. 16:30

Promy i statki turystyczne od 1 maja

A także omnibus
Po Wiśle znów będą pływały statki i promy. 1 maja Zarząd Transportu Miejskiego, po raz czwarty uruchamia Warszawskie Linie Turystyczne. Tegoroczny sezon potrwa do końca sierpnia.

Z pokładu tramwaju wodnego „Wars” będzie można podziwiać niezwykłą panoramę stolicy. Statek wypłynie z Podzamcza, zatrzyma się na przystankach przy moście Poniatowskiego i na Cyplu Czerniakowskim, popłynie do Grubej Kaśki, po czym wróci na Podzamcze.

 

Statek Wars

 

Od 1 maja do 30 czerwca statek będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne (cztery razy dziennie – o godz. 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00) , a od 1 lipca do 31 sierpnia – codziennie (w dni powszednie o godz. 11.00, 13.00, 15.00). Bilety będą dostępne bezpośrednio na statku w dniu rejsu lub w przedsprzedaży w biurze Żeglugi Stołecznej przy ul. Świętokrzyskiej 36.

 

Podobnie, jak w poprzednich latach będzie się można wybrać w niezapomniany rejs do Serocka. Statek „Zefir" wypłynie o godz. 9 rano z przystani Podzamcze, pokona śluzę Kanału Żerańskiego i w samo południe przybije do Serocka. Tam pasażerowie będą mieli około dwóch godzin na zwiedzanie miasteczka lub wypoczynek. Około godziny 18.00 „Zefir” przypłynie  z powrotem do stolicy. „Zefir” będzie pływał w weekendy (dodatkowe kursy 1 maja i 15 sierpnia) a bilety będą dostępne w przedsprzedaży w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Centrum (pawilon 2010B) oraz na statku, bezpośrednio przed rejsem, w przypadku wolnych miejsc.

 

Prom na Wiśle

 

Brzegi Wisły połączą przeprawy promowe, dzięki którym w ciągu kilku minut  można się przedostać na drugą stronę Wisły. Z Podzamcza do ZOO będzie pływała „Turkawka (zdjęcie UM)”, z przystanku w pobliżu mostu Poniatowskiego pod Stadion Narodowy – „Pliszka”, a z Cypla Czerniakowskiego na Saską Kępę – „Słonka”. Każdy z promów zabierze na pokład 12 osób i zostanie wyposażony w 12 miejsc dla rowerów. Promy będą pływały od 1 maja do 31 sierpnia. Od 1 maja do 30 czerwca  - tylko w soboty, niedziele i święta (w tym 2 i 4 maja), z częstotliwością co 20 minut, pierwszy kurs o godz. 10.00. Od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie, z częstotliwością co pół godziny, pierwszy kurs o godz. 12.30.

 

Omnibus na Nowym Mieście

 

A już na początku lipca będzie można sprawdzić jak podróżowali nasi przodkowie i przejechać się konnym omnibusem po Starym i Nowym Mieście. Zabytkowy pojazd będzie jeździł trasą:

  

 • PL. ZAMKOWY
  – Podwale
  – Freta
  – Rynek Nowego Miasta
  – Freta – Świętojerska
  – Pl. Krasińskich
  – Miodowa
  – Senatorska
  – Wierzbowa
  – Moliera
  – Senatorska
 • PL. ZAMKOWY.

 

Przejażdżka potrwa około godziny a bilety będzie można kupić u obsługi omnibusu.

 

Omnibus będzie kursował od 1 lipca do 31 sierpnia (z wyjątkiem 15 sierpnia). W dni powszednie, od wtorku do piątku – pięć razy dziennie, a w  weekendy – sześć razy dziennie.

 

W ubiegłym roku z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało ponad 70 tysięcy osób.

 

Ceny biletów:

 

 • Przejazd promem jest bezpłatny.
 • Za rejs tramwajem wodnym trzeba zapłacić 18 zł,
 • za rejs do Serocka - 36 zł,
 • za przejażdżkę omnibusem konnym 14 zł (bilet normalny).

 

Prawo do 50% ulgi mają:

 

 • uczniowie (szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych) do ukończenia 21. roku życia – na podstawie ważnej legitymacji szkolnej
 • osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych (m.in. studenci).

 

Bezpłatnie mogą podróżować:

 

 • dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym,
 • seniorzy, którzy ukończyli 70 lat
 • oraz osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych.

 

10% zniżki:

 

 • Pasażerowie podróżujący z Warszawską Kartą Turysty otrzymują 10% zniżki.

 

Rodziny:

 

 • Obowiązuje również tzw. bilet rodzinny – dla grup liczących od trzech do pięciu osób, w tym co najmniej jedno dziecko do ukończenia 18. roku życia.

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy