Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.11.11 g. 20:20

Program imprez w listopadzie w Domu Spotkań z Historią


21.11 • środa • godz. 18.00 SPOTKANIA


Merkury we Lwowie – o lwowskich targach, sklepach, rzemieślnikach – spotkanie w cyklu Opowieści z Kresów. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro
 

Merkury we Lwowie – o lwowskich targach, sklepach, rzemieślnikach – spotkanie w cyklu Opowieści z Kresów. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski. Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro  

23. 11 • piątek • godz. 18.00 FILMY


Odkurzamy „półkowniki” - drugie spotkanie w cyklu Przez kino do historii. W programie spotkania 2x2=4 Antoniego Bohdziewicza oraz
W chłopskie ręce Leonarda Buczkowskiego. Prowadzi Eugeniusz Cezary Król.
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro 
 

Odkurzamy „półkowniki” - drugie spotkanie w cyklu Przez kino do historii. W programie spotkania 2x2=4 Antoniego Bohdziewicza oraz W chłopskie ręce Leonarda Buczkowskiego. Prowadzi Eugeniusz Cezary Król.Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro 

29.11 • czwartek • godz. 18.00 SPOTKANIA


Odnowić Nową Pragę! Co z ulicą Wileńską? — kolejna debata Forum Obywatelskiego Piękna Architektura dla Warszawy FOPA. Prowadzi Tomasz Markiewicz.
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72,
sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro
do 31.01 • poniedziałek – piątek, godz. 11.00 - 19.00 WYSTAWY
Wystawa fotograficzna Warszawa wokół kamienicy Lipińskiego.
Miejsce: Aleje Jerozolimskie 63
Na wszystkie wystawy i wydarzenia organizowane w DSH — WSTĘP WOLNY.

21 listopada 2007, środa, godz. 18.00


Cykl: Opowieści z Kresów
Merkury we Lwowie – o lwowskich targach, sklepach,
rzemieślnikach
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro
Wódka od Baczewskiego, czekolada od Zalewskiego, porcelana od Lewickiego, srebra od Buszka, maść od Mikolascha, konserwy od Ruckera, aparaty od Borzemskiego. Podczas szóstego spotkania z cyklu Opowieści z Kresów. Tomasz Kuba Kozłowski mówić będzie o lwowskim handlu — słynnych rzemieślnikach i przemysłowcach, modnych sklepach, jarmarku pod Św. Jurem i Targach Wschodnich. W programie pokaz unikalnej ikonografii, archiwaliów oraz wyrobów lwowskiego rzemiosła z kolekcji autora.

23 listopada 2007, piątek, godz. 18.00


Cykl: Przez kino do historii
Spotkanie drugie pod hasłem: Odkurzamy „półkowniki”
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro
Przez kino do historii to nowy cykl filmowy Domu Spotkań z Historią. Profesor E.C. Król,  historyk, politolog i filmoznawca, opowiada o wpływie cenzury na kinematografię oraz celach i działaniach propagandy, odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej. Podczas wieczoru pokażemy dwa średniometrażowe „półkowniki” — filmy, których rozpowszechnianie zostało uniemożliwione przez cenzurę.
2x2=4 (1945, 33’), reż. Antoni Bohdziewicz. Agitacyjno-satyryczny plakat filmowy, piętnujący spekulantów, biurokratów i bumelantów. Film został odrzucony przez Wytwórnię Filmową Wojska Polskiego za „minimalizm i połowiczność” oraz „akowską orientację”.
W chłopskie ręce (1946, 29’) reż. Leonard Buczkowski. Film propagandowy o konieczności współdziałania chłopów w ramach Samopomocy Spółdzielczej, pokazujący zideologizowany obraz wsi. Wstrzymano jednak dystrybucję filmu, ponieważ jego wymowa nie była zgodna z polityką państwa.

29 listopada 2007, czwartek, godz. 18.00


Odnowić Nową Pragę! Co z ulicą Wileńską? — debata Forum Obywatelskiego Piękna Architektura dla Warszawy FOPA
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro
Centrum Pragi, okolice ulicy Wileńskiej z całym dorzeczem ulic (Inżynierska, Mała, Zaokopowa) szczęśliwie przetrwały kataklizmy wojenne. Przez kilkadziesiąt lat od 1945 roku obszar ten podlega stopniowej degradacji przy biernej postawie władz — i niestety także społeczeństwa. Jak długo jeszcze? Czy organizacja Euro 2012 coś zmieni? Na te pytania spróbują odpowiedzieć przedstawiciele władz miasta, dzielnicy Praga Północ, historycy, architekci i miłośnicy zabytków stolicy. Spotkanie poprowadzi Tomasz Markiewicz.

 

do 31 grudnia 2007
Blisko 1000 tytułów do 15% taniej. Promocja w księgarni historycznej DSH

 

Księgarnia Domu Spotkań z Historią zaprasza w listopadzie i grudniu do skorzystania z rabatu na zakup blisko 1000 tytułów dotyczących historii Polski i Europy Wschodniej w XX wieku. Rabat 15 % – dla wykładowców, nauczycieli oraz licealistów, studentów, rabat 10% – dla pozostałych czytelników. 
Księgarnia historyczna DSH mieści się w Hotelu Europejskim, ul. Krakowskie Przedmieście 13; pon.–pt: 10.00-18.00, sob. 10.00-14.00, tel. 022 826-51-95.

 

do 31 stycznia 2008
Wystawa fotograficzna Warszawa wokół kamienicy Lipińskiego
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią oraz Reinhold Polska
Miejsce: Aleje Jerozolimskie 63, Warszawa; pon.–pt, godz. 11.00– 19.00
Wystawa w kamienicy Józefa Lipińskiego u zbiegu Alej Jerozolimskich i Emilii Plater prezentuje życie w tej części miasta od przełomu wieków XIX i XX. Kamienica Lipińskiego należy do południowej, w pełni zachowanej, pierzei Alej Jerozolimskich. W tej okolicy tuż po wojnie mieściły się ambasady, tętniące życiem kawiarnie, fotoplastykon, a w głębi teatr Roma. Kontrastuje ona z częścią północną, która na przestrzeni lat ulegała burzliwym przemianom: znajdowały się tu kolejne dworce, a domy ostatecznie wyburzono pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. Wystawa pokazuje dzieje tego kwartału miasta, przypomina także, że Aleje wielokrotnie stawały się ważnym punktem na mapie stolicy.

 

Do końca 2007 roku siedziba Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 znajduje się
w remoncie. Pracownie i biura na czas remontu: Hotel Europejski, ul. Krakowskie Przedmieście 13: pon.–pt: 9.00–17.00; księgarnia i punkt informacyjny (informacja o imprezach): pon.–pt: 10.00-18.00 oraz sob. 10.00–14.00. Imprezy organizowane przez DSH odbywają się w Pałacu Staszica (siedziba PAN), ul. Nowy Świat 72.

 


***
Dom Spotkań z Historią (DSH), utworzony 1 marca 2006 r., jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy