Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.09 g. 20:47

Propaganda nazistoswska wobec Polski w latach II wojny światowej

pokaz niemieckich kronik wojennych

Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza na pokaz niemieckich kronik wojennych zatytułowany Propaganda nazistowska wobec Polski w latach II wojny światowej oraz spotkanie z historykiem i filmoznawcą prof. Eugeniuszem Cezarym Królem: 12 września 2008 (piątek), godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Prof. Król pokaże i skomentuje materiały niemieckie nakręcone w Polsce w okresie od sierpnia do września 1939 oraz podczas Powstania Warszawskiego; opowie o szczególnej roli kronik filmowych w państwie totalitarnym i ich wartości jako źródła historycznego.

Wieczór odbędzie się w scenerii wystawy W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945), której współautorem jest prof. Król. Na spotkanie i wystawę: wstęp wolny.

 

***
WYSTAWA: W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945)

 

Autorzy wystawy — Danuta Jackiewicz i Eugeniusz Cezary Król — wybrali blisko 250 zdjęć (w znacznej części dotąd nieznanych) ze zbiorów Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego z Berlina i Archiwum Federalnego w Koblencji. To jedynie niewielki fragment zbiorów fotograficznych Kompanii Propagandowych (PK) Wehrmachtu i SS, które dostarczały materiałów do hitlerowskich mass mediów — prasy, radia i kronik filmowych. Autorzy zdjęć mieli specyficzne spojrzenie na fotografowaną Warszawę, działali na podstawie instrukcji Ministerstwa Oświecenia Publicznego i Propagandy Rzeszy. Na wystawie można więc odnaleźć wiarygodne świadectwa ukazujące zniszczenia stolicy i życie codzienne jej mieszkańców, jak również zdjęcia zmanipulowane, świadczące o zamiarze przedstawienia polskiej i żydowskiej ludności w niekorzystnym świetle. Teksty źródłowe i komentarze oraz dodatkowe materiały ikonograficzne (reprodukcje plakatów i gazet) pomagają interpretować zdjęcia niemieckich fotoreporterów.
Organizator: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20. Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawa czynna: 4 września – 2 listopada wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz soboty-niedziele: 11.00-17.00. Wstęp wolny.

 

prof. dr hab. Eugeniusz Cezary KRÓL, historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas i docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN, tłumacz niemieckiej literatury historycznej. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006). Współautor wystawy prezentowanej obecnie w DSH.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy