Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.09 g. 21:32

Scena Lubelska na Festiwalu ul. Ząbkowskiej „Szafa gra, czyli ferajna się bawi!”


Teatr Offowy Scena Lubelska, działający przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32, ma zaszczyt i przyjemność zaprosić na niedzielny Piknik Artystyczny- V Praskie Spotkania z Kulturą "Szafa gra, czyli ferajna się bawi na Ząbkowskiej".

 

Obok wielu atrakcji przygotowanych na ten dzień przez organizatorów oraz liczne organizacje artystyczne, Scena Lubelska zaprezentuje następujące punkty programu:


· Spektakl ulicznego teatrzyku kukiełkowego „Wiech na 102”; spektakl ten jest letnią propozycją Sceny Lubelskiej oraz próbą wskrzeszenia tradycji obnośnych teatrzyków kukiełkowych, które przed wojną miały swoje stałe miejsce w kulturalnym krajobrazie miasta, zaś dziś zostały niemal całkowicie zapomniane. Spektakl oparty jest na felietonach Stefana „Wiecha” Wiecheckiego i przedstawia w sposób humorystyczny mieszkańców Warszawy, z ich cechami charakterystycznymi, wadami, nawykami, codziennymi sprawami. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Kunowski, a lalki animuje dwóch aktorów: Piotr Herbich i Olgierd Uziembło, zaś akompaniamentem oraz muzycznym komentarzem przedstawianych historyjek zajmuje się Katarzyna Szurman. Pierwsza odsłona spektaklu planowana jest na godzinę 13.00 na wysokości ul. Ząbkowskiej 5, zaś kolejne odbędą się w miarę trwania pikniku w dowolnych punktach Ząbkowskiej.


· Na godzinę 14.00 planowane jest rozpoczęcie zabawy tanecznej z Kapelą Czerniakowską, w czasie której odbędą się prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego warsztaty dawnych tańców miejskich i wiejskich, podczas których będzie można nauczyć się tańczyć oberka, polkę, sztajerka, fokstrota czy miejskie tango. Po warsztatach do tańca zagra Kapela Praska. Pomysł na potańcówkę w dawnym stylu jest kontynuacją projektu letnich potańcówek na Dechach, które z ogromnym powodzeniem realizowano na Lubelskiej w każdą niedzielę wakacji. Będzie to znakomita okazja do przedłużenia atmosfery letniej zabawy oraz przypomnienia sobie kroków modnych niegdyś tańców lub posmakowania jak się dawniej Warszawa bawiła. Z doświadczenia wiemy, że tego typu potańcówki spotykają się z ogromnym entuzjazmem ze strony zarówno starszych jak i młodszych uczestników.


· Spektakl „Czarna Mańka Królowa Przedmieścia”- planowany na godzinę 19.30. Jest to musical oparty na balladach warszawskich oraz na legendzie o Czarnej Mańce – pierwszej damie przedmieścia. Legenda głosi, że Czarna Mańka była piękną kurtyzaną, która potrafiła zaskarbić sobie względy bogatych mężczyzn; dzięki temu profesja, którą się trudniła, przynosiła jej duże dochody. Cóż warta jest jednak legenda bez wielkiej, szalonej miłości? Piękna dziewczyna o czarujących oczach zakochała się w Antku – wolskim złodzieju i rzezimieszku…
W pracy nad spektaklem korzystaliśmy z materiałów pisarzy i felietonistów opisujących życie dawnej Warszawy – Stefana Wiecheckiego „Wiecha” (felietony), Stanisława Grzesiuka („Boso, ale w ostrogach”), Bronisława Wieczorkiewicza („Warszawskie ballady podwórzowe”). Pomocna była również dokumentacja muzyczna zebrana przez Stanisława Wielanka w albumie „Szlagiery starej Warszawy. Śpiewnik andrusowski” oraz dokumenty dotyczące dawnej obyczajowości i subkultur więziennych – m.in. kodeksów „honoru złodziejskiego” – zebrane w pracach Br. Wieczorkiewicza. Ważną rolę pełniły także stare fotografie(Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie) oraz spotkania ze starszymi mieszkańcami, którzy pamiętają przedwojenną Warszawę.

REŻYSERIA:
Dariusz Kunowski

 

ARANŻACJA MUZYCZNA:
Katarzyna Szurman
OPRAWA CHOREOGRAFICZNA/TANIEC:
Piotr Zgorzelski

 

KAPELA CZARNE MOTYLE:
Katarzyna Szurman
Emilia Okołotowicz

 

OBSADA:
Czarna Mańka - Katarzyna Lindner
Czarny Antek - Daniel Brzeziński
Czarny Franek - Piotr Zgorzelski
Olo (dyrektor cyrku) - Adam Widur
Felek Prałatek - Nowaczek
Stenia - Katarzyna Staniszewska
Hela – Agnieszka Hakizimana
Tadeusz (pijak) - Piotr Herbich
Szprync - Jakub Wincenciak
Gienia – Katarzyna Żytomirska
Dziuńka - Daria Guzińska
Kelner – Jerzy Dowgiałło
Boksio - Michał Antoni Książkiewicz
Lila - Gabija Litwińska

 

Wszystkie wymienione wyżej wydarzenia odbędą się na zadaszonym parkiecie na wysokości Klubokawiarni Po Drugiej Stronie Lustra przy ul. Ząbkowskiej 5.

 

· Recital kapeli Czarne Motyle- na zakończenie dnia wystąpią Czarne Motyle, czyli Katarzyna Szurman i Emilia Okołotowicz. W repertuarze grupy znajdują się mniej i bardziej znane szlagiery dawnej Warszawy, utwory cudem odzyskane z dawnych zapisków, archiwów, zasłyszane od niegdysiejszych gwiazd warszawskich knajp, chodników i podwórek, wygrzebane w dziełach Oskara Kolberga i Bronisława Wieczorkiewicza. Czarne Motyle wykonują  na autentycznych przedwojennych instrumentach muzykę niezwykle klimatyczną, oryginalną i pozostającą poza wszelkimi współczesnymi kategoriami, którą można określić jako ostatnie westchnienie odchodzącego świata. Recital odbędzie się we wnętrzu Klubokawiarni Po Drugiej Stronie Lustra, około godziny 21.30.

 

Scena Lubelska jest warszawskim teatrem offowym działającym przy Stowarzyszeniu Pracownie Twórcze Lubelska 30/32. Swą siedzibę teatr ma w kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32, na tyłach Dworca Wschodniego. Na co dzień służy także jako miejsce spotkań muzycznych i tanecznych- w ciągu roku regularnie odbywają się tutaj warsztaty tradycyjnych tańców polskich, francuskich, irlandzkich oraz tanga argentyńskiego, a także warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży „Małe Off”. W swych działaniach artystycznych zawsze nawiązuje do tradycji; czy to tradycji wiejskiej muzyki i tańca, czy tradycji teatru obrzędowego, czy też warszawskiego folkloru miejskiego, etc. Teatr pełni też ważne funkcje społeczne w środowisku praskim; staramy się, aby z naszych działań korzystały dzieci i młodzież z różnych środowisk, także tych  zagrożonych patologią, stwarzamy im możliwości rozwoju, jakich nie zaoferuje im ani szkoła ani środowisko domowe. Poprzez muzykę i taniec integrujemy pokolenia- czego najlepszym przykładem są potańcówki na Dechach oraz w restauracji Pod Karpiem, gdzie przy tradycyjnej muzyce dawnej Warszawy i Mazowsza bawią się młodzi i starzy. Chętnie wchodzimy we współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi.

 

Podczas Pikniku Artystycznego na Ząbkowskiej w dniu 14 września 2008 współpracujemy z Radiem Off oraz Klubokawiarnią Po Drugiej Stronie Lustra.

 

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy