Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.12 g. 19:20

JAK ZAPISYWAĆ MOJĄ PRZESZŁOŚĆ Program Historia Mówiona zbiera wspomnienia Warszawiaków

„Wrzesień miesiącem dla kombatanta” w DSH

Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta” zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.


Punkt kontaktowy jest czynny we wrześniu: wtorki, środy, czwartki w godz. 12.00-15.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie. Każda osoba, która nagra swoje wspomnienia, otrzyma wybrany numer kwartalnika historycznego „Karta”.

 

Gości zapraszamy także na wystawę W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945), spotkania i pokazy filmowe. WSTĘP WOLNY.

 

„Nagrywamy relacje biograficzne, zbieramy pamiętniki, fotografie i dokumenty z domowych archiwów. Pasjonują nas losy generacji, której dzieciństwo i młodość przypadły na czas wojny i pierwsze lata powojenne. Szczególnie zależy nam na opowieściach z okupacyjnej Warszawy. Cenny jest każdy zapamiętany obraz, szczegół z ówczesnej codzienności. Nagrane relacje zostaną udostępnione w Archiwum Historii Mówionej, prowadzonym w DSH” – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner, prowadząca AHM.

 


Celem programu HISTORIA MÓWIONA, prowadzonego przez Ośrodek KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią, jest gromadzenie biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Nagrania wykorzystywane są na wystawach, zajęciach warsztatowych z młodzieżą, oraz udostępniane osobom zainteresowanym historią najnowszą (m.in. historykom, dziennikarzom, nauczycielom, studentom, gimnazjalistom).

 

 

HISTORIA MÓWIONA

 

Program Historia Mówiona – prowadzony przez Ośrodek KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią – gromadzi biograficzne relacje świadków historii XX wieku. Działa od 2003 roku, chociaż pierwsze relacje nagrywane były przez KARTĘ już od końca lat 80. (KARTA była prekursorem tego typu działań w Polsce). Efektem programu jest liczący dziś ok. 2500 relacji zbiór Archiwum Historii Mówionej (AHM), które od 2006 roku, mieści się w Mediotece Domu Spotkań z Historią (DSH) w Warszawie. DSH zajmuje się udostępnianiem i upowszechnianiem tego zbioru m.in. na wystawach i w pracy edukacyjnej.

 


Metoda

 

Uważamy, że relacje bezpośrednich świadków historii stanowią cenne źródło do poznania i zrozumienia dziejów XX wieku, znacząco dopełniając „podręcznikową” wiedzę o minionym stuleciu. Przede wszystkim jest to jednak zapis indywidualnej pamięci. Trafiamy do różnych osób. Często rozmawiamy ze „zwyczajnymi” ludźmi, którzy opowiadają o swoim życiu, zarówno o dramatycznych doświadczeniach (z okresu II wojny światowej, stalinizmu, stanu wojennego itp.) i o codzienności w różnych dekadach XX wieku. Dokumentujemy całe życie rozmówcy, pogłębiając szczególnie ważne i interesujące wątki. Tematem relacji jest biografia osoby, z którą rozmawiamy, a nie jakieś konkretne wydarzenie historyczne.

 


Archiwum Historii Mówionej (AHM)

 

Nagrania są archiwizowane w postaci cyfrowej. Na każde nagranie składa sięzapis audio lub wideo, do którego dołączony jest kwestionariusz z biogramem nagrywanej osoby oraz streszczeniem głównych wątków relacji. Niektóre relacje wzbogacone są o materiały archiwalne (kopie dokumentów, archiwalne zdjęcia itp.). Część relacji udostępniona jest także w formie spisanej (w postaci transkrypcji). Materiał dźwiękowy jest archiwizowany w formacie MP3 na płytach CD. Zapis wideo dostępny jest na DVD. Wszystkie włączone do zbiorów AHM materiały fonograficzne są opisywane w komputerowej bazie danych.

 

Dostęp do zbiorów AHM jest bezpłatny dla wszystkich osób zainteresowanych historią (m.in. historyków, dziennikarzy, nauczycieli, studentów i młodzieży szkolnej itd.).

 


***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji na stronie:  www.dsh.waw.pl.

 

***
Ośrodek KARTA — niezależna organizacja pożytku publicznego od 25 lat zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo--Wschodniej. Prowadzi działalność dokumentacyjną, edukacyjną, wystawienniczą
i wydawniczą; jest m.in. wydawcą kwartalnika historycznego „Karta”. Organizuje wystawy w Polsce i za granicą (m.in. Oblicza totalitaryzmu wspólnie z DSH), prowadzi programy edukacyjne: Historia Bliska (w ramach Eustory) oraz dokumentacyjno-badawcze: Historia Mówiona (wspólnie z DSH), Wspólne Miejsce – Europa-Wschodnia, Indeks Represjonowanych, Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką, Pogotowie Archiwalne. Posiada bogate zbiory: Archiwum Wschodnie, Archiwum Opozycji, Archiwum Historii Bliskiej, Archiwum Historii Mówionej oraz Archiwum Fotografii.
Więcej informacji na stronie: www.karta.org.pl.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy