Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.12.09 g. 22:26

Sprawa do załatwienia - 15 wieczór filmowy - Przez Kino do historii


Sprawa do załatwienia
WIECZÓR FILMOWY W DSH
W CYKLU „PRZEZ KINO DO HISTORII”

 

 

 

 

 

 

 

Filmoteka Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na wieczór filmowy w cyklu „PRZEZ KINO DO HISTORII”:
18 grudnia, czwartek, godz. 18.00 − w programie pokaz filmu Sprawa do załatwienia (1953, 81 min) w reż. Jana Rybkowskiego.
Film skomentuje prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Prowadzący opowie o działaniach propagandy i rzeczywistości PRL, odnosząc się do wydarzeń historycznych i fabuły filmowej. Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

 

Sprawa do załatwienia (1953, 81 min), reż. Jan Rybkowski.

 

Komedia satyryczna o codziennych bolączkach Polaków. Dziennikarz Stefan Wiśniewski przyjeżdża do prowincjonalnej fabryki obuwia, by nakręcić reportaż o przodownicy pracy, Zosi Lipińskiej. Przy okazji obiecuje jej pomóc w załatwieniu pianina dla zespołu świetlicowego. Po licznych perypetiach zespół otrzymuje wymarzony instrument, a między bohaterami rodzi się uczucie. W filmie wystąpił m.in. Adolf Dymsza.
 

 

***
Od października 2007 Filmoteka DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ zaprasza na cykl filmów fabularnych „PRZEZ KINO DO HISTORII”, który prowadzi profesor Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Profesor E.C. Król, który jest pomysłodawcą cyklu, komentuje filmy, w barwny sposób opowiada o wpływie cenzury na kinematografię, działaniach propagandy oraz o rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej. W cyklu prezentujemy filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Zapraszamy raz w miesiącu w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Partnerem cyklu są: Collegium Civitas i KINO POLSKA.
Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN, tłumacz niemieckiej literatury historycznej. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006).



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy