Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.02.18 g. 12:41

W głąb lektury bez końca - Wybitni aktorzy czytają Biblię

Nowy cykl czytań w Laboratorium Dramatu

Laboratorium Dramatu zaprasza na "Ogród Księgi" - nowy cykl czytań, którego tematem jest Biblia.

W poniedziałek 23 lutego o godzinie 19 “Stworzenie świata” przeczyta Władysław Kowalski.

W dyskusji z publicznością wezmą udział Paweł Śpiewak i Piotr Matywiecki. Wstęp wolny!


W cyklu “Ogród Księgi” wybitni polscy aktorzy będą co miesiąc czytać na scenie LD fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań.

 

Czytaniom towarzyszyć będą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności.

 

Na kolejnym czytaniu „Wygnanie z Raju” przeczyta Jerzy Trela.

 

Ekspertem podczas pierwszego wieczoru nowego cyklu będzie Piotr Matywiecki, poeta i eseista, autor między innymi: tomów wierszy “Poematy biblijne” i “Ta chmura powraca” oraz poświęconej zagładzie Żydów eseistycznej książki “Kamień graniczny”.

 

Moderatorem dyskusji i autorem wyboru biblijnych fragmentów jest Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta. W 2004 roku opublikował pracę “Księga nad Księgami. Midrasze”, będącą osobistym komentarzem do Księgi Rodzaju.

 

  • LABORATORIUM DRAMATU
  • Olesińska 21;
  • 232 lutego
  • 19:00
  • WSTĘP WOLNY

 

O projekcie “Ogród Księgi” Śpiewak mówi tak:

 

"Cztery stopnie prowadzą do ogrodu zwanego po hebrajsku Pardes. Każdy stopień odsłania inny sposób rozumienia i czytania Księgi nad księgami. Pierwszy poziom lektury ma charakter dosłowny. Czytamy Biblię żeby poznać dzieje Abrahama, Jakuba, Mojżesza, Pawła. Drugi, alegoryczny. Wówczas w przesłaniu biblijnych ksiąg poszukuje się ich filozoficznego sensu. Zestawia z dziełami filozofów, tragediami Ajschylosa, Sofoklesa i psychoanalizą Freuda. Poziom trzeci, to lektura umoralniająca. W tym odczytaniu jest to księga życia i etycznych nakazów. Biblia jest traktowana jako księga praw. Poziom czwarty ma charakter mistyczny. Najważniejsze jest poznanie tajemniczego imienia Boga. Pardes oznacza również ogród granatów albo raj. Obecnie o ogrodzie – Pardes mówi się jako o miejscu studiów nad Biblią.

Zapraszamy wszystkich do naszego Ogrodu. Jest to ogród otwarty. Można do niego wejść z każdej strony i niezależnie od swoich religijnych czy areligijnych skłonności czytać Biblię na swój sposób. Tyle ma Księga twarzy, ile włożymy w jej czytanie wiedzy i doświadczenia. Jest to lektura wymagająca. Z pewnością wymaga pomocy i wsparcia innych ludzi. Dlatego zapraszamy jak najwięcej osób, które do wspólnego namysłu są potrzebne. Będziemy wspólnie schodzić stopień za stopniem w głąb lektury, która nie ma końca.“



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy