Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.05.09 g. 19:04

Premiera w Laboratorium Dramatu - Tango laboratorium


16, 17 maja, godzina 19:00

 

TANGO laboratorium - Astor Piazzolla i tango lat trzydziestych
śpiewa Marta Górnicka


„TANGO laboratorium” to projekt muzyczny nawiązujący do historii argentyńskiego tanga, które z tańca przedmieść i domów publicznych Buenos Aires przeistoczyło się - dzięki takim mistrzom gatunku jak Astor Piazzolla  - w jedno z najważniejszych (obok jazzu i rocka) zjawisk pieśniarskich i literackich XX wieku.
Spektakl ma formę recitalu, na który złożą się tanga Astora Piazzolli do tekstów Horatio Ferrera, Jeana Claude’a Carriere i Jorge Luisa Borgesa oraz współczesne interpretacje popularnych tang z lat trzydziestych Diescepolo i Cadicamo takich jak „Por una cabeza”, „Nostalgia” czy „Tango Cambalache”.  Spektakl  opowiada o czasie, kiedy świat wypadł z formy, o kochankach i filozofach szukających swojego miejsca; o nadziei, miłości, rozpaczy i śmierci. Spotykamy tu bohaterów piosenek, Piazzolli, którego poetycko-muzyczna interpretacja tanga zaowocowała powstaniem unikalnej formy scenicznej tango – canciones, piosenki - dramatu.: postaci z pogranicza teatru i rzeczywistości, szaleńców, ludzi wykluczonych, karły, bezpańskie psy, Ninę, Joel…

 

"W TANGO laboratorium  bawię się formą, przetwarzam ją, przekraczam. Tango to gra spojrzeń, gestów. To teatr. Ale też zawsze tango to ucieczka. To coś, co nieustannie się wymyka. Co próbujemy opisać, ale nie znajdujemy słów" – mówi Marta Górnicka, wokalistka, aktorka i reżyserka, która debiutowała na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Jej interpretacje utworów Piazzolli zaowocowały płytą wydaną dla Polskiego Radia „Tango 3001”.

 

Polskie  teksty napisali Jacek Dehnel, poeta, tłumacz, prozaik autor m.in. powieści „Lala” i laureat Paszportu Polityki oraz tłumaczka Anna Kryczyńska-Pham. Nowe aranżacje przygotował Tomasz Filipczak’
Występują:

 

Marta Górnicka: śpiew
Tomasz Filipczak: fortepian, aranżacje
Klaudiusz Baran / Rafał Grząka: akordeon, bandoneon
Dawid Lubowicz: skrzypce
Konrad Kubicki: kontrabas

 

Tomasz Filipczak - aranżacje, kierownictwo muzyczne
Izabela Wądołowska - scenografia
Anna Jankowska-Wiśnios - ruch sceniczny
Joanna Kaczyńska - kostiumy:
Paulina Krasnodębska - asystent reżysera:

 

Marta Górnicka - wokalistka, aktorka. Debiutowała na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie w 2001 roku recitalem Tango 3001. Jej interpretacje utworów Piazzolli świetnie przyjęte przez publiczność i krytykę zaowocowały płytą wydaną przez Polskie Radio (2003). Od 2004 do 2008 jako Jenny występowała w Operze za trzy grosze  Bertolta Brechta/ Kurta Weilla w reżyserii Laco Adamika na deskach teatru Syrena. Na swoim koncie ma spektakle m.in w teatrze Roma, Montownia, Dramatycznym i Ateneum. Jest laureatką wielu nagród i festiwali m. in. I nagrody w Konkursie na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej Pamiętajmy o Osieckiej oraz I nagrody w Konkursie Piosenki Francuskiej. Jest autorką filmu Łaknąć. Próba zapisu. wg Sarah Kane pokazywanego w ramach Akcji Performatywnych projektu Odkryte / Zakryte w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 2008 roku. W LD reżyserowała czytanie Jeńców Marinettiego.
Jacek Dehnel - poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Absolwent Polonistyki na UW. Autor  zbiorów poezji (m.in.: Żywoty równoległe, Wyprawa na południe), opowiadań (Kolekcja, Rynek w Smyrnie, Balzakiana) oraz powieści Lala. Laureat Nagrody im. Kościelskich 2005 za zbiór wierszy Żywoty równoległe i Paszportu „Polityki” 2006 za Lalę. Przekładał poezję m.in.: O. Mandelsztama, W. H. Audena, Ph. Larkina, G. Szirtesa, M. Oliver.  Razem z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem prowadzi w TVP program „Łoskot”.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy