Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.09.01 g. 20:18

Od Ormian po Ruandę – porównawcze studia nad ludobójstwami

Konferencja, pokazy filmów i akcja plenerowa dotyczące tematyki ludobójstw

4–11 września 2009, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

 

W dniach 10–11 września 2009 w  Domu Spotkań z Historią odbędzie się międzynarodowa konferencja popularnonaukowa dotyczącą komparatystyki ludobójstw. Towarzyszyć jej będą pokazy filmów oraz akcja plenerowa.
Celem konferencji jest propagowanie porównawczego podejścia do badań nad ludobójstwami. Wyodrębniając i analizując stadia konfliktu, da się określić symptomy alarmujące, że może dojść do masowego mordu.
Głównym gościem konferencji będzie ruandyjska badaczka zajmująca się wdrażaniem projektu dotyczącego pamięci o ludobójstwie w Ruandzie, Assumpta Mugiraneza. Ponadto w konferencji wezmą udział wybitni polscy naukowcy, dziennikarze oraz  pracownicy polskich organizacji zajmujących się pomocą humanitarną oraz obroną praw człowieka. Wśród zaproszonych gości obecni będą między innymi prof. Roman Wieruszewski, dr Agnieszka Bieńczyk-Missala, prof. Andrzej Żbikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, Konstanty Gebert, Piotr Sasin, Jan Piekło, Halina Bortnowska.

 

 

 


Program konferencji:
10 września 2009
10:00–12.30 Otwarcie konferencji
12:30–14:00 Przerwa obiadowa
14:00–17:30 Panel dyskusyjny Prekursorzy i zwiastuny – rola państwa, edukacji, mediów i ideologii w planowaniu ludobójstw

11 września 2009
10:00–12.30 Panel dyskusyjny Uczestnicy, sprawcy, ofiary i obserwatorzy
12:30–14:00 Przerwa obiadowa
14:00–17:30 Panel dyskusyjny Reakcje świata na zagładę Żydów, Ormian, Ruandę, Darfur, ludobójstwa na Bałkanach

 

 

Wydarzenia towarzyszące:

4, 8, 9 września • piątek, wtorek, środa • godz. 18.00
Przegląd filmów dokumentalnych i fabularnych poświęconych tematyce ludobójstwa.
Po pokazach filmowych zapraszamy do dyskusji z gośćmi specjalnymi.

 

4 września • piątek • godz. 18.00
Ararat (2002, 126 min), reż. Atom Egoyan
Ararat opowiada o ekipie filmowej, realizującej film historyczny na temat wojny Armenii z Turcją. Historia młodego Ormianina, kierowcy zatrudnionego przy produkcji filmu, jest pretekstem do przedstawienia dramatycznego obrazu ludobójstwa, którego dopuściły się tureckie wojska na mieszkańcach armeńskiego miasta Van w 1915 roku.

 

8 września • wtorek • godz. 18.00
Darfur now (2007, 99 min) , reż. Ted Braun
Dokument o Darfurze – zachodniej prowincji Sudanu, w której od lat trwa wojna domowa. Film składa się z sześciu odrębnych historii, opowiadających o ludziach, którzy zdecydowali się zbuntować przeciwko przelewowi krwi. Wśród nich pojawia się między innymi dwóch znanych amerykańskich aktorów, którzy wykorzystują swoje nazwiska, by zwrócić uwagę Zachodu na darfurską tragedię. Gościem specjalnym pokazu będzie Magdalena Nagórska, wiceprezes Fundacji Demokracja i Rozwój, koordynatorka akcji „Polska dla Darfuru”.


9 września • środa • godz. 18.00
Strzelając do psów (2005, 115 min), reż. Michael Caton-Jones
Film fabularny o katolickim księdzu i młodym nauczycielu języka angielskiego, którzy poznają się w 1994 r. w Rwandzie. Wspólnie prowadzą szkołę w stolicy Rwandy – Kigali i są świadkami rzezi osób pochodzenia Tutsi, jakiej dopuścili się ekstremiści Hutu. Bohaterowie zostają postawieni przed dylematem – czy zostać z tysiącami Tutsi i pomagać im podczas oblężenia, czy też ratować własne życie, decydując się na ucieczkę... Gośćmi będą Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze oraz pallotyni, pracujący w Ruandzie.

 

 

6 września • niedziela • godz. 12.00
Plenerowa akcja społeczna
Miejsce: Dom Spotkań z Historią, skwer przy ulicy Karowej
Plenerowa akcja edukacyjna, w której wezmą udział organizacje humanitarne takie jak Polska Akcja Humanitarna, Amnesty International, Polska dla Darfuru czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ramach tego wydarzenia grupa dzieci pomaluje namiot dla uchodźców. Ponadto imprezie towarzyszyć będą koncerty i warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące m.in praw człowieka, ale także problemów społecznych i gospodarczych związanych z codziennym życiem w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi. Planujemy także organizować spotkania ze znanymi osobami zaangażowanymi w pomoc dla Afryki, znanymi działaczami społecznymi zaangażowanymi w pomoc humanitarną. Do akcji przyłączyła się Cisowianka, która dochód ze sprzedaży małych butelek wody (o.33 l.) przeznacza na budowę studni w Sudanie. 


***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m.st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o XX-wiecznej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania z historykami, seminaria, warsztaty edukacyjne, konferencje. Jest wydawcą książek historycznych.
DSH prowadzi też działalność dokumentacyjną. W Mediotece – cyfrowym archiwum DSH – gromadzone są źródła dźwiękowe, ikonograficzne i filmowe.
DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych.
Na wszystkie wystawy, pokazy i inne imprezy organizowane w DSH — WSTĘP WOLNY.




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy