Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.10.13 g. 20:47

Czy można porównywac nazizm i komunizm? Polska perspektywa


Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA zapraszają na spotkanie ze Zbigniewem Gluzą zatytułowane Czy można porównywać nazizm i komunizm? Polska perspektywa – 15 października (czwartek), godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA i redaktor naczelny kwartalnika „Karta”, jest autorem koncepcji merytorycznej wystawy Oblicza totalitaryzmu otwartej 28 września w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Wystawa, na której wykorzystano liczne materiały multimedialne, pokazuje powstanie i rozwój nazizmu i komunizmu od końca I wojny światowej do upadku systemu komunistycznego w 1989 r.
Gość wieczoru zaprezentuje i omówi wybrane materiały źródłowe z bogatych zbiorów Ośrodka KARTA oraz materiały multimedialne z ekspozycji: zdjęcia archiwalne, propagandowe, plakaty, karykatury, dokumenty. Zastanowi się, czy można porównywać hitlerowską i stalinowską agresję, metody działania totalitarnych reżimów oraz represje stosowane wobec obywateli II Rzeczpospolitej. Odpowie na pytanie, co stanowi o specyfice polskiego doświadczenia w XX wieku, na którym odcisnęły piętno nazizm i komunizm.

 

Na spotkanie i wystawę – WSTĘP WOLNY.

 

***
Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA, redaktor naczelny wydawnictwa i kwartalnika „Karta”.
W czasie studiów na Politechnice Warszawskiej działał w środowisku teatru alternatywnego, autor Ósmego dnia — dokumentalnej monografii Teatru Ósmego Dnia (1975–81). Po studiach podjął pracę redaktora w miesięczniku „Informatyka”, gdzie po kilku latach inicjował pierwsze w Polsce „pismo” mikrokomputerowe — dodatek „Mikroklan”.
Latem 1981 przygotowywał jako redaktor naczelny nowe, niezależne pismo społeczne „Odmowa”, którego pierwszy numer miał ukazać się w końcu grudnia 1981. Stan wojenny zmienił plany, 4 stycznia 1982 powołał wraz z grupą przyjaciół podziemną gazetkę „Karta”, która po 31 sierpnia 1982 przekształciła się w „książkowy” almanach. Przez cały czas był jej redaktorem naczelnym. Od 1984 roku planował stworzyć podziemne pismo „Obieg”, krytyczne wobec jakości II obiegu. W marcu 1985 został aresztowany z dużą ilością „bibuły; przez pół roku więziony w areszcie na Rakowieckiej. Po uwolnieniu nie mógł znaleźć pracy, ostatecznie zatrudniony jako redaktor przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
W 1987 roku inicjator ogólnopolskiego, niezależnego Archiwum Wschodniego, którego był odtąd szefem. Kierował tworzoną przez Archiwum „Biblioteką Wschodnią” (pięć tytułów).
W podziemiu opublikował autorskie książki Ósmy dzień („Krąg”, 1982), Epizod — dziennik zamknięcia („Przedświt”, 1988) oraz jako redaktor prowadzący W stanie („Przedświt” 1984, II wyd. „Karta” 1991) i Polityczni („Przedświt” 1988, 1989). Laureat nagrody Polcul Foundation (1986).
Po roku 1989 inicjator, a następnie prezes fundacji, która prowadzi Ośrodek KARTA (obecnie organizacja pożytku publicznego). Jest redaktorem naczelnym pisma „Karta”, inicjatorem programów, takich jak „Wspólne Miejsce — Europa Wschodnia”, „Indeks Represjonowanych” czy „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”, pomysłodawcą konkursów „Historii Bliskiej”, Słownika biograficznego „Opozycja w PRL”, Słownika dysydentów, współinicjatorem Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a po jego powstaniu — przewodniczącym Rady Programowej DSH.
Jako redaktor naczelny wydawnictwa KARTA, prowadzi serie wydawnicze: albumów najważniejszych wydarzeń Polski w XX wieku, a także książek wspomnieniowych —„Świadectwa” i „Żydzi polscy”.
Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw, m.in. Oblicza totalitaryzmu, Dni „Solidarności”, Bramy wolności. Od „Solidarności” do zjednoczenia Niemiec, Koniec Jałty.
W grudniu 2001 został odznaczony przez redakcję „Tygodnika Powszechnego” medalem św. Jerzego za „walkę z niepamięcią”.  W listopadzie 2002 uhonorowany wraz z Ośrodkiem KARTA Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia za działalność w imię polskiej racji stanu.


***
Oblicza totalitaryzmu
28 września 2009 - 17 stycznia 2010
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie, wtorek-piątek, godz. 10.00–18.00, sobota i niedziela, godz. 11.00–17.00.
Multimedialna wystawa przygotowana przez Ośrodek KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Pokazuje powstanie i rozwój obu systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu, oraz  ich wojenne apogeum.
Panoramiczna prezentacja podzielona jest na kilkanaście części, dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej – od końca I wojny światowej do upadku systemu komunistycznego w 1989 r. Obejmuje zatem rewolucję 1917 roku, wojnę polsko-bolszewicką, czasy Wielkiego Terroru w ZSRR, powstanie III Rzeszy, okres sojuszu obu totalitaryzmów i ich późniejszą walkę, obie okupacje, Holokaust, wypędzenia, koniec nazizmu i dalszą ekspansję komunizmu. Wystawę, która przede wszystkim na przykładzie skomplikowanych losów Polski ukazuje mechanizm funkcjonowania ustroju totalitarnego, zamyka rozdział o Polsce powojennej i jej skutecznym oporze wobec komunizmu.
Poza krótkimi wprowadzeniami do poszczególnych części wystawy, na ekspozycję składają się wyłącznie świadectwa historyczne: teksty źródłowe (fragmenty dokumentów, listów, zapisy przemówień), fotografie, filmy archiwalne, sowieckie i nazistowskie plakaty propagandowe czy nagrania przemówień.
Zestawienie oficjalnych dokumentów, rozkazów, uzasadnień decyzji politycznych i przemówień przywódców z bardzo osobistymi relacjami świadków wydarzeń podkreśla rozmiar indywidualnych tragedii ofiar systemów totalitarnych.
Oprócz relacji polskich świadków, na wystawie znajdują się wspomnienia Ukraińców, Rosjan, Żydów i Niemców; obok ofiar represji wypowiadają się agresorzy. Przedstawienie totalitarnego doświadczenia XX-wiecznej Europy z perspektywy wielu narodów i poprzez różne postawy sprawia, że ekspozycja ma uniwersalny charakter i pozwala dojrzeć wyraźne podobieństwo obu systemów totalitarnych. Wystawa przygotowana jest w czterech językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, tel. 22-826-51-95, fak 22-827-67-51, e-mail: dsh@dsh.waw.pl, www.dsh.waw.pl

 

***
Ośrodek KARTA – niezależna organizacja pozarządowa zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji. Od lipca 2004 roku Ośrodek KARTA ma status organizacji pożytku publicznego (OPP).
Od 1982 roku nieprzerwanie realizuje swoją misję. Prowadzi działalność wydawniczą, dokumentacyjną, edukacyjną, wystawienniczą (także w kontaktach międzynarodowych); jest m.in. wydawcą kwartalnika historycznego „Karta”, albumów historycznych, serii książkowych. Ośrodek KARTA realizuje: program edukacyjny Historia Bliska (www.historiabliska.pl), Indeks Represjonowanych – dane o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR w latach 1939-56 (www.indeks.karta.org.pl); ogólnopolski program Pogotowie Archiwalne i program Historia Mówiona, którego celem jest nagrywanie (według metodologii oral history), archiwizowanie i udostępnianie biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA obejmuje ponad 100 tysięcy fotografii, w tym kilkadziesiąt kolekcji autorskich i tematycznych. Ośrodek KARTA był inicjatorem utworzenia Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Fundacja Ośrodka KARTA, ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa
tel. 22-848-07-12, faks 22-646-65-11, e-mail: ok.@karta.org.pl, www.karta.org.pl

 

 

 

 

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy