Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.10.28 g. 22:13

W 20. ROCZNICĘ UPADKU MURU BERLIŃSKIEGO 9 listopada 2009


9 listopada 2009 w Berlinie, z okazji 20. rocznicy upadku muru, wzdłuż dawnej linii dzielącej miasto zostanie ustawione domino z tysiąca kostek. Z inicjatywy Domu Spotkań z Historią i Urzędu m.st. Warszawy pierwsze dwie kostki będą z Polski; one rozpoczną symboliczny upadek muru berlińskiego. Celem akcji jest przypomnienie, że upadek komunizmu zaczął się w Polsce.

 

Symbole na polskie kostki wybrali warszawiacy w plebiscycie organizowanym w czerwcu br. przez „Życie Warszawy”. Na dwóch elementach o wymiarach metr szerokości i dwa i pół metra wysokości znalazł się robotnik przypominający Lecha Wałęsę, samochód Warszawa,  logo „Solidarności” i zamyślony Papież Jan Paweł II. Kostki malowali  Przemysław „Trust” Truściński i studenci Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy.
Pomysł był częścią akcji WYŁĄCZ SYSTEM (happeningi uliczne, wystawy, filmy, koncerty) organizowanej w Warszawie przez Dom Spotkań z Historią z okazji dwudziestej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.

 

9 i 10 listopada Dział Edukacji DSH poprowadzi również warsztaty dla młodzieży licealnej w Berlinie. W zajęciach weźmie udział stu uczniów z Polski i stu z Niemiec, którzy rozmawiać będą o wydarzeniach 1989 roku w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas ćwiczeń warsztatowych i dyskusji dotyczących procesu przemian w PRL i DDR, życia codziennego i rytuałów socjalizmu w obu krajach młodzież będzie korzystać ze zdjęć, materiałów multimedialnych, dokumentów źródłowych i opracowań historycznych.

 

9 listopada 2009 (poniedziałek) o godz. 18.00 Dom Spotkań z Historią, zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Żegnaj DDR! Przez Warszawę do wolności (2009, 55 min) i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Czajką i bohaterami filmu.

Dokument opowiada o prawie zapomnianym rozdziale polsko-niemieckiej historii. Późnym latem 1989 roku dziesiątki tysięcy osób zaryzykowały ucieczkę na Zachód, wybierając drogę przez Wschód. Drogi ucieczki obywateli NRD wiodły nie tylko przez zachodnioniemieckie ambasady w Pradze i Budapeszcie, lecz także przez Warszawę. (Film został nakręcony na zlecenie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a zrealizowany we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej).



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy