Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2013.06.07 g. 23:33

Listy do Skręcipitki

Monodram Zacharjasza Muszyńskiego

Tytuł „Listy do Skręcipitki" został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu.

8 czerwca br o g 22:00 na Scenie Teatralnej Klubu Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23 odbędzie się premiera monodramu "Listy do Skręcipitki"


Wstęp wolny!!!

 

Listy do Skręcipitki - Monodram Zacharjasza Muszyńskiego

 

Listy do Skręcipitki" to:

 

 

Autentyczne listy Antoniego Adamskiego (1884-1922) do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej (1884-1969) pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora.
Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami.

 

Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji.

Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.


Więcej szczegółów na oficjalnej stronie projektu: http://listydoskrecipitki.blog.pl

 

Projekt został objęty mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika.
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy