Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Laboratorium Dramatu

2009.04.21 g. 21:25

Czytanie Króla Edypa


Laboratorium Dramatu zaprasza na Olesińską 21 na drugi wieczór z nowego cyklu „Toksyczna rodzina antyczna”. W poniedziałek 27 kwietnia o godzinie 19.00 usłyszeć będzie można „Króla Edypa” Sofoklesa w reżyserii Adama Nalepy.

 

W czytaniu wezmą udział: Oskar Hamerski w roli Edypa,  Joanna Jeżewska – Jokasty, Jan Frycz – Kreona, Olgierd Łukaszewicz – Kapłana, Teresa Budzisz-Krzyżanowska – Terezjasza, Leon Charewicz – Posłańca z Koryntu, Stanisław Brudny – Sługi Lajosa i Andrzej Konopka – Posłańca z Pałacu.

 

Projekt czytań „Toksyczna rodzina antyczna” ma przedstawić dwa podstawowe mity które były eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański –  w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych, jak i nierodzinnych, wprowadziła XX wieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

 

W tym sezonie LD proponuje dramaty dotyczące mitu tebańskiego, czyli rodu Labdakidów. Wyboru tekstów dokonał dr Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, komparatysta i tłumacz, adiunkt w Katedrze Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego, który będzie również moderatorem dyskusji po czytaniach. Tak mówi o pierwszych dramatach nowego cyklu:

 

„Historia rodziny Labdakidów jest objawieniem etyki religijnej wyznawców Apollona. Za grzech Lajosa musi pokutować nie jeden człowiek, lecz trzy pokolenia. Gwałt Lajosa na Chrysippie, królewiczu elidzkim, stąd następnie klątwy i choroba rodu: ojcobójstwo (Edyp/Lajos), kazirodztwo (Edyp/Jokasta), samobójstwo (Jokasta), znieważenie króla (Edyp), bratobójstwo (Eteokles/Polinik), wygnanie i znieważenie ciała zmarłego (Polinik), niesprawiedliwy sąd (Antygona). Mit labdakidzki „miał wykazać, jak dokładnie Apollon wykonuje swe wyroki”, jak powiada Wiktor Steffen.” Z rodu nie może nikt zostać, musi zniknąć.”

 

„Król Edyp” Sofoklesa opowiada historię Edypa, syna Jokasty i Lajosa, który nieświadomy swojego pochodzenia, zabija ojca, a potem bierze za żonę własną matkę.

 

Czytanie reżyserował będzie Adam Nalepa, chorzowianin od blisko 30 lat mieszkający i pracujący w Niemczech, absolwent Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. W Polsce zaadaptował na scenę i wyreżyserował „Blaszany bębenek” Güntera Grassa w gdańskim Teatrze Wybrzeże.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy