Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Laboratorium Dramatu

2009.05.06 g. 21:19

Wykład o twórczości autora ”Kruma”


Laboratorium Dramatu i Szkoła Dramatu zapraszają na kolejny wieczór z cyklu „Intellectus est lumen”, który odbędzie się 11 maja o godzinie 19.00 przy Olesińskiej 21.

 Doktor Varda Fish wygłosi wykład pod tytułem: „Dramat uchodźców: sztuki i teatr izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina”.

Wstęp wolny.

 

Doktor Varda Fish pracowała jako dramaturżka w Teatrze Cameri w Tel Awiwie i w Narodowym Teatrze Habimah w Izraelu. Była również dyrektorem generalnym i artystycznym Żydowskiego Teatru Repertuarowego w Maryland w USA, wykładowczynią między innymi na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i Uniwersytecie Cornella w stanie Nowy Jork. Wyreżyserowała między innymi: „Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a i „Teibele i jej demona” Isaaca Bashevisa Singera.

 

Varda Fish wygłosi wykład o Hanochu Levinie (1943-1999) uznawanym za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy izraelskich. Levin napisał ponad 50 sztuk, z których trzy doczekały się polskich realizacji, w tym: „Krum” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego zrealizowany we współpracy Teatru Rozmaitości w Warszawie i Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz „Morderstwo” w reż. Piotra Cieślaka w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Ponadto w 2001 roku w Warszawie Teatr Cameri pokazał jego spektakl „Requiem”, który był wydarzeniem sezonu.

 

O związkach twórczości Hanocha Levina z Polską mówił tłumacz jego sztuk, Michał Sobelman:

 

„Hanoch Levin jest pisarzem bardzo polskim. Choć urodził się w Tel Awiwie, to przecież jego rodzina pochodziła spod Opoczna. Związki międzyludzkie, które Levin opisuje, są karykaturalnym wyolbrzymieniem modelu przywiezionego z Polski. Jednocześnie te portrety stosunków damsko-męskich, sąsiedzkich i przyjacielskich, mimo że skupiają się wokół tego, co w ludziach nieładne, złe, fizjologicznie obrzydliwe, wulgarne – są pisane językiem poetyckim. Na tym polega jego wielkość – Levinowi udało się udowodnić, że również groteska może być piękna, romantyczna i pełna powabu”. („Eksterytorialna Polska Hanocha Levina”, „Dialog” 2006 nr 2)

 

Wykład w języku angielskim będzie symultanicznie tłumaczony przez Artura Zapałowskiego.

 

Spotkanie jest kolejną odsłoną cyklu „Intellectus est lumen”, w ramach którego raz w miesiącu wybitni naukowcy, pisarze, eksperci z różnych dziedzin wygłaszają specjalnie przygotowane otwarte wykłady z różnych dziedzin humanistyki: historii idei, myśli społecznej, literaturoznawstwa, filozofii, historii religii, etyki. Ideą wykładów jest łączenie różnych dyscyplin w interdyscyplinarną refleksję o współczesnym człowieku tak, jak różne dziedziny twórczości składają się na sztukę teatru.

 

Profesor Leonard Neuger, literaturoznawca i tłumacz z Uniwersytetu Sztokholmskiego, tak mówi o idei interdyscyplinarnych wykładów w LD:

 

„Intellectus est lumen, niekiedy w innym szyku: lumen est intellectus, to przeświadczenie, które towarzyszy nam od starożytności. Wiąże ono bez wahania światło (lumen) z myślą (intellectus): Myśl jest światłem. Zapewne bardzo wielu z nas także dzisiaj podziela to przeświadczenie, choć z pewnym wahaniem: czy na pewno chodzi tu o myśl, czy może raczej o pojmowanie, rozumienie, a nawet odczuwanie? I czym jest światło, o którym tu mowa?
Mam nadzieję, że wykłady w Szkole/Laboratorium Dramatu otworzą szerokie pole do dyskusji wokół podstawowych zagadnień humanistycznych: filozoficznych, metafizycznych, religijnych, społecznych, politycznych, etycznych. A równocześnie będą płaszczyzną spotkań i poróżnień.”



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy