Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr Studio

2009.09.01 g. 20:29

Plany na sezon 2009-2010 w Teatrze Studio



sezon 2009/2010
www.ogoleniemaklasyki.eu.pl
strefa „Ż”

 

Nowe spektakle, kontrowersyjni reżyserzy i zapomniane teksty oraz dowody na to, że www.ogoleniemaklasyki.eu.pl.
Otwieramy całkiem nowy sezon w Teatrze Studio.
Strefa „Ż” w Pałacu Kultury i Nauki!

 

Różnorodność zaproszonych do pracy realizatorów, ich myślenia o roli teatru i o estetyce sprowokowała nas do prezentacji całego tegorocznego programu pod hasłem:
www.ogoleniemaklasyki.eu.pl

 

 


NIENASYCENIE
Stanisław Ignacy Witkiewicz Nienasycenie
reżyseria i muzyka: Tomasz Hynek
scenografia: Mirek Kaczmarek
ruch sceniczny: Mikołaj Mikołajczyk
w obsadzie m.in.: Ewa Błaszczyk, Monika Fronczek, Monika Obara, Stanisław Brudny, Wiesław Cichy, Janusz Stolarski, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Zieliński
premiera: 29 października 2009 r., Duża Scena
Patron Teatru napisał dzieło nasączone po brzegi miłością w najrozmaitszych odmianach (cyniczno-zmysłowej, homoseksualnej, masochistycznej czy sentymentalnej na przykład). W przerwach roztrząsa problemy filozofii, religii, sztuki, literatury – a wszystko to w oparach… „dopalaczy”. Na końcu tej diabolicznej Witkacowskiej wizji pojawiają się Chińczycy z tabletką szczęścia i ideą „cofnięcia kultury”, zaś Polska występuje w tradycyjnej, nieustającej roli przedmurza Europy. Zbieżność faktów z dzisiejszą rzeczywistością jest zapewne całkowicie zamierzona, gdyż – jak napisał poważny badacz – „Zarówno los ‘nienasyconej’ życiem jednostki, jak społeczna panorama zostały w Nienasyceniu przedstawione najpełniej”.
 Nienasycenie w Studio tworzą: w wizji przestrzennej – Mirek Kaczmarek (m.in. Sprawa Dantona w reż. Jana Klaty, a także spektakle Mai Kleczewskiej czy Piotra Kruszczyńskiego), w ruchu – Mikołaj Mikołajczyk (m.in. Marat/Sade w reż. Mai Kleczewskiej, a także spektakle Grzegorza Jarzyny, Adama Hanuszkiewicza czy Mikołaja Grabowskiego). Stroną audio i inscenizacją całości, w duchu Nowego wspaniałego świata Huxleya, kieruje Tomasz Hynek (m.in. kompozytor muzyki do słynnej Matki Joanny od Aniołów w reż. Marka Fiedora).

 

 

 

 YERMA
Federico Garcìa Lorca Yerma
reżyseria: Wojtek Klemm
dramaturgia: Igor Sztokfiszewski
scenografia: Masha Mazur
kostiumy: Julia Kornacka
choreografia: Efrat Stempler
reżyseria światła: Torsten Koenig
w obsadzie m.in.: Iwona Głowińska, Monika Obara, Krzysztof Skonieczny
premiera: grudzień 2009, Duża Scena
 Poruszający poetycki dramat, osnuty wokół przekleństwa bezpłodności, z jakim walczy w konserwatywnej wsi młoda dziewczyna: ścieranie się powinności, pożądania, obowiązku, pragnienia, honoru, namiętności, duchowości i cielesności, religii i wiary – wobec potężnych norm i więzów społecznych oraz siły miłości…
Pod koniec roku Teatr Studio realizuje premierę „Yermy” Federico Garcìi Lorki w nowym przekładzie Carlosa Marrodana Casasa. Reżyseruje Wojtek Klemm, twórca wykształcony w teatrze niemieckim, autor m.in. prapremiery polskiej „Piekarni” Brechta w Starym Teatrze w Krakowie. Wspiera go stała ekipa międzynarodowych realizatorów.

 

 

BIESY
Fiodor Dostojewski Biesy
reżyseria: Marek Fiedor
w obsadzie m.in.: Ewa Błaszczyk, Lena Frankiewicz, Paula Kinaszewska, Aleksander Bednarz, Wiesław Cichy, Jacek Król, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Zieliński
premiera: początek 2010 roku, Duża Scena
„Chrześcijanin w nocy, ateista w dzień – albo odwrotnie” pisał o Fiodorze Dostojewskim Czesław Miłosz. Powieść „Biesy” zainspirowała Marka Fiedora, do rozważań etycznych i filozoficznych. Będzie to inscenizacja Dostojewskiego nie poprzez pryzmat polityki, ale poprzez skupienie się na problemie winy, problemie sumienia, problemie piętna zła, rodzącego się w człowieku pozbawionym moralności. Takim człowiekiem jest Stawrogin, naznaczony zbrodnią, związaną z niewinną dziesięciolatką.

 

 

WIECZÓR TRZECH KRÓLI
William Shakespeare Wieczór Trzech Króli
reżyseria: Anna Smolar
premiera: wiosna 2010 roku, Duża Scena
„Czy myślisz, iż dlatego, że jesteś cnotliwy, nie będzie już na świecie kołaczy i piwa?” Odpowiedź na to intrygujące pytanie przyniesie inscenizacja przecudnej urody komedii Williama Shakespeare’a „Wieczór Trzech Króli”, w interpretacji młodej artystki Anny Smolar, która swoją drogę teatralną zaczynała we Francji (w Polsce zaś m.in. współreżyserowała z Agnieszką Holland głośnych „Aktorów prowincjonalnych”, w Teatrze Studio przygotowała prapremierę „Jedną ręką” Jöela Pommerata). 
W głównej roli wystąpi Agnieszka Grochowska.

 

 

FREDRO
Aleksander Fredro (komedia)
reżyseria: Michał Zadara
premiera: lato 2010
Pod koniec tego gorącego sezonu do pracy w Teatrze im. St. I. Witkiewicza przystąpi Michał Zadara, który wystawi komedię Aleksandra hr. Fredry. Tytuł jest jeszcze owiany tajemnicą, ale z pewnością będzie pochodził z 13-tomowego wydania dzieł poety (czyli nie należy liczyć na tzw. przepisywanie tekstu).

 

 

STREFA „Ż”
 Prócz sporów z klasyką w Teatrze Studio będzie można zobaczyć prapremiery, którymi wypełnił się nasz repertuar w ciągu ostatnich dwóch lat, m.in. HollyDay Michała Siegoczyńskiego, Każdy/a – współczesną wersję Everymana przez Michała Zadarę popełnioną, Pantaleona i wizytantki wg Mario Vargasa Llosy – o dziejach libido w dżungli i nie tylko, Jedną ręką Jöela Pommerata, Obrock wg Stanisława Ignacego Witkiewicza, Rok magicznego myślenia Joan Didion i inne.


 

PROJEKTY
CZYTANIE PERFORMATYWNE
 Poza spektaklami sensu stricte zapraszamy na kolejne czytania performatywne. To zdarzenia interdyscyplinarne: kompilacja tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu, której elementy przenikają się i synchronicznie dopełniają, wywołując synestetyczne wrażenia.
Ta nowa forma stworzona w Teatrze Studio przez Krzysztofa Skoniecznego, Pawła Dobrowolskiego oraz Marcina Libera będzie miała kolejne odsłony już jesienią. Najbliższe zdarzenie będzie poświęcone… Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, o którym można by rzec, że był prekursorem czytania performatywnego.

 

 

PROGRAM STUDYJNY
Z Witkacym jest w tym roku związany również edukacyjny projekt Witkacy. Program Studyjny, prowadzony przez Karolinę Krawczyk.
Witkacy. Program Studyjny to interdyscyplinarny projekt przeznaczony dla młodzieży w wieku 16-19 lat. To szansa doświadczenia teatru „na własnej skórze”, poprzez tworzenie go; to możliwość rozwijania twórczych umiejętności pod opieką artystów Teatru Studio oraz twórców i animatorów niezależnych. Osią projektu jest życie i twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dotychczas odbyły się: warsztaty teatru impro, warsztaty scenograficzne, warsztaty filmowe, warsztaty dramaturgiczne, interaktywna akcja miejska. Projekt zakończy prezentacja efektów pracy warsztatowej
w grudniu 2009.  Bliższe informacje wkrótce na stronie internetowej Teatru, której
  nowa odsłona nadchodzi…

 

oraz
ciekawi Goście
TEATRU STUDIO
i
niespodzianki…
STREFA „Ż”
www.ogoleniemaklasyki.eu.pl
Uwaga! Z ostatniej chwili!
 Na otwarcie sezonu wznowienie przedstawienia „Bitwa pod Grunwaldem” wg opowiadania Tadeusza Borowskiego w reżyserii Marka Fiedora. Po prezentacjach  w siedzibie, spektakl będzie w dniach 11-12 września prezentowany w na scenie Enwave Theatre w prestiżowym Harbourfront Centre w Toronto (projekt współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza). Przejeżdżających w owym czasie przez Toronto serdecznie zachęcamy do wizyty w Harbourfront.

 

Strefa „Ż” zaprasza!


kasa tel. 22 656 69 41, bilety@teatrstudio.pl
pn 10.00-18.00, wt-so 10.00-14.00, od 15.00 do rozpoczęcia spektaklu
nd i św od 14.00 do rozpoczęcia spektaklu
Biuro Obsługi Widzów: tel./ fax 22 620 21 02, bow@teatrstudio.pl
sprzedaż i rezerwacja w Internecie: www.ticketonline.pl, www.teatrstudio.pl

Kontakt:
Karolina Krawczyk, promocja@teatrstudio.pl, (22) 656 69 74
sekretariat Teatru: sekretariat@teatrstudio.pl, (22) 620 70 74



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy