Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.11.06 g. 22:50

Koncerty Budyń, Sprawcy Rzepaku, Bajzel w PZO


11.11. godz. 20 zapraszamy na ATRAKCJE towarzyszące wystawie fotografii MARKA STRASZEWSKIEGO
a będą to:
koncert zespołów: Budyń czyli Sprawcy Rzepaku oraz Bajzel, a także
kino domowe, filmy wybrane przez autora wystawy.

 

Fabryka Polskich Zakładów Optycznych, ul. Grochowska 316/320, wstęp wolny.

 

Poniżej kilka słów o formacjach muzycznych:
budyń i sprawcy rzepaku  to zespół składający się z oli rzepki (perkusja i klawisze) dariusza sprawki ( tuba i puzon ) i budynia czyli jacka szymkiewicza ( gitara i śpiew, znany z formacji Pogodno). Najnowszy projekt Budynia, kosmogonia rośliny z rodziny oleistych, gęste słowa i przestrzene dźwięki. Więcej w recenzji:

 

"Muzyka gitarowa na tubę, perkusję i klawisz, tak można po krótce opisać tą fantastycznie nieprzekładalną na ludzki język twórczość, którą zaserwował nam na alchemicznej scenie Budyń ze Sprawcami Rzepaku. Za tą kulinarną nazwą kryje się Jacek Szymkiewicz z Pogodno, oraz jego współpracownicy, grająca na perkusji i klawiszu Ola Rzepka i puzonista a ostatnio także tubista Darek Sprawka. Tyle można powiedzieć na pewno, cała reszta to błądzenie po grząskim gruncie. Budyń należy do tych artystów, którzy nie przejmują się specjalnie poprawnością i spójnością konwencji. Gdyby ktoś się uparł to mógłby ten występ nazwać teatrem i znalazł by argumenty na potwierdzenie, zwolennicy terminu “performance” też mogliby wyłożyć całkiem niezłe karty na stół, oczywiście najłatwiej powiedzieć, że był to koncert, ale można by się wtedy grubo pomylić. Tak czy siak było dużo świetnej muzyki, ale jak to z Budyniem bywa, przedziwnej. Czasami nie wiadomo czy Szymkiewicz bardziej gra na gitarze, czy na sobie, śpiewa czy rozmawia z ludźmi."

 

Maciek Kozłowski
fragment recenzji z koncertu w klubie "Alchemia" Kraków
http://www.ikrakow.com/2007/05/11/budyn-i-sprawcy-rzepaku-w-alchemii-off-art/

 

Budyń - potrawa przyrządzana na bazie mleka i skrobi jako zagęstnika. Budyń zazwyczaj jest przygotowywany na słodko, z dodatkiem aromatów (np. wanilia) lub kakao i podawany jako deser - z dodatkiem soku czy owoców, choć przyrządza się także budynie na słono, np. grzybowy i warzywny.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Budy%C5%84

 

* Sprawca (prawo) - pojęcie określające osobę, która dokonała czynu sprzecznego z prawem
* Sprawca (filozofia) - podmiot, który swoim działaniem wpływa na otoczenie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawca

 

Rzepak jest podstawową rośliną oleistą uprawianą w Polsce na szeroką skalę. Druga i trzecia dekada sierpnia to optymalny termin siewu rzepaku ozimego.
Chcąc osiągnąć wysoki plon niezbędne jest przestrzeganie zaleceń agrotechnicznych, gdyż rzepak ozimy ma duże wymagania pod względem technologii uprawy.
http://www.biodiesel.pl/surowce_i_produkty/olej_roslinny/rzepak/
www.myspace.com/hajlesilesia
www.myspace.com/budynsolo

 

Bajzel
W skrócie człowiek orkiestra. Grając na gitarze elektrycznej zapetla ją dodając sample perkusyjne konstruuje sekcje rytmiczną, do której śpiewa i gra rozbudowany spektakl muzyczny brzmiący jak kilku osobowa formacja.
Całość ciężko nazwać jakimś określonym stylem bowiem jest to wypadkowa wielu nurtów bajzlowionych w głowie jednego człowieka. 
Projekt ujrzał światło dzienne w październiku roku 2004 i do tej pory ma na swoim koncie podwójną trasę z zespołem Pogodno, suporty przed takimi zespołami jak Lao Che, Baaba, Tymon & The Transistors, Kobiety, Kasia Nosowska. Występy na statku Stubnitz w Dunkierce podczas festiwalu "„Good bless the cranes"”, na festiwalu „Garaż” w Częstochowie wśród takich wypasów jak „Graal”, „100nka”, czy „Soyka Sekstet”, koncert oraz profesjonalnie zrealizowany teledysk do piosenki „"Window”" w San Francisco oraz ponad 150 koncertów w całym kraju.
Zwieńczeniem tego okresu będzie wydana 26 listopada 2007roku płyta o tym samym tytule "„Bajzel"” w wytwórni Biodro records, oraz trasa promująca album na przełomie roku 2007/2008.

 

www.myspace.com/bajzel-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy