Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2008.11.25 g. 21:18

Roch Forowicz i Tomasz Partyka w cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)


Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)
sztuka [do] demokracji: Odc. 5. [ostatni] FUTURYSTYKA
Roch Forowicz i Tomasz Partyka
kurator: Krzysztof Żwirblis
29.11.2008 [sobota], godz. 18.00 – otwarcie wystawy + dyskusja:

 

Roch Forowicz, Tomasz Partyka, Ola Berłożecka, Krzysztof Żwirblis
30.11.2008 [niedziela], godz. 13.00-18.00

 

Warszawa, Lubelska 30/32, wstęp wolny 

Komuna Otwock zaprasza na piąte, ostatnie, spotkanie poświęcone sztuce i demokracji.

W 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmujemy się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprasza głośnych, interesujących artystów. Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkowuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszy też dyskusja z ich udziałem.


. 5: Futyrystyka

Ostatnie spotkanie z cyklu „Możliwa, niemożliwa? (demokracja)" dotyczy futurystki, wizji przyszłości, naszych wyobrażeń na jej temat, lęków i utopii. Zaproszeni artyści, Roch Forowicz i Tomasz Partyka, skomentują ten temat na dwa diametralnie różne sposoby. Jeden za pomocą subwersywnych akcji z użyciem kamer do nadzoru, drugi obrazami tworzonymi tuż przed naszym spotkaniem w siedzibie Komuny.

 

Autorką krótkiego podsumowania tematu sztuki i demokracji oraz uczestniczką dyskusji, którą poprowadzi kurator Krzysztof Żwirblis, będzie Ola Berłożecka, z wykształcenia animatorka kultury, feministka; współpracująca z CSW Zamek Ujazdowski.

 

 Trzy akcje Rocha Forowicza z cyklu „Interception" („Przechwycenie") odnoszą się do kultury „city surveillance" – stałego dozoru przy użyciu kamer, oprogramowania oraz urządzeń przetwarzających i archiwizujących obraz. Jest to aktywność podobna do działań haktywistów, polegająca na przechwyceniu i wykorzystaniu technologicznych możliwości wbrew woli ich twórców. Jego nielegalne akcje ujmują się za nami, tymi, którzy mają podlegać stałemu, ciągle doskonalonemu nadzorowi. Zwracają uwagę na rozwijany od czasów Oświecenia system, który ma z nas – obywateli masowego społeczeństwa,uczynić przewidywalnych, uległych producentów i konsumentów.


Tomasz Partyka to artysta emocjonalnie reagujący nawet na intelektualnie trudne zadania który odpowiada na nie paradoksalnymi skojarzeniami, posługując się często niejako losowanymi przez wyszukiwarkę internetową ciągami słów. Wszystko zaś przedstawia w niepokojącej malarskiej formie, która pod niestarannością szybkiego zapisu kryje to, czego jeszcze nie pomyśleliśmy lub nie wprowadziliśmy do racjonalnego dyskursu.


Kontrast tych sposobów pracy i reakcji zapewne poszerzy nasze myślenie o możliwych ścieżkach rozwoju i przyszłości budowanego w naszym kraju systemu politycznego, którego przecież nie definiuje jedynie zapisane prawo, ale też praktyka, zwyczaj, a nawet poglądy estetyczne i wiedza o tym, co „wypada".


Nie wszyscy mieli szansę towarzyszyć naszym artystycznym komentarzom i rozważaniom na związane z demokracją tematy, więc już teraz zapraszamy na podsumowanie projektu, do którego dojdzie w przyszłym roku w prowadzonej przez kuratora cyklu Galerii Studio.


Dodatkowe informacje:
Alina Gałązka: 501 100 122
Krzysztof Żwirblis: 501 630 274

 

--
Projekt realizowany przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy
Patronat: Aktivist, Feminoteka, Obieg, Radio Kampus
Wsparcie: ExCellars – sklep z winem www.excellars.pl 


--

KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW
Komuna Otwock rozpoczęła w marcu 2008 nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie. Akcjom teatralnym towarzyszą wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.
Do tej pory naszymi gośćmi byli m.in. Alina Cała, Agnieszka Grzybek, Kinga Dunin, Wojciech Krukowski, Roman Kurkiewicz, Anna Laszuk, Ewa Majewska, Magda Mosiewicz, Piotr Najsztub, Adam Ostolski, Sławomir Sierakowski, Przemysław Wielgosz.


--
www.komunaotwock.engo.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy