Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2010.05.07 g. 19:18

DZIEŃ BAJKI

skwer przy ul. Baśniowej

Spotkanie ze skrzatami dla dzieci z tej i nie z tej bajki. 16 maja 2010, godz. 15.00-19.00 - wstęp wolny

Drogie Dzieci, Szanowni Państwo,

 

Do tej pory skrzaty i ich kuzynów (krasnale, leprechauny, Buggane, Bogle, Fir dhearg, Urisks, Boggarty, Popielnice, Łaźniki, Chobołdy, Skarbniki, Domowniki, etc.) można było spotkać m.in. w Irlandii, Szkocji, Anglii, Niemczech, Niderlandach, Austrii, Skandynawii, Francji, Belgii, Włoszech, na Bałkanach, Węgrzech, Białorusi, Ukrainie, Syberii, wzdłuż Apeninów.

 

Na początku XXI w. istoty te szczególnie upodobały sobie Wrocław.

 

 

W tym roku jednak zawitają do Warszawy:

 

16 maja 2010, na skwer przy ul. Baśniowej, w godz. 15.00-19.00, podczas DNIA BAJKI.

 

Tego dnia, w tym miejscu, dzięki niepowtarzalnej scenografii i oprawie plastycznej, będzie można poczuć klimat wioski zamieszkałej przez skrzaty i nauczyć się od nich wielu pożytecznych rzeczy: jak dbać o skrzaci ogród, czym zapełnić skrzacią spiżarnię, jak skroić skrzaci strój, jaka jest skrzacia szkoła, no i jak psocić.

 

Na Ochocie Dzień Bajki organizowany jest już po raz drugi.
Tegoroczna edycja plenerowego święta, poświęcona jest skrzatom – z tej i nie z tej bajki. Bowiem gdzieś między nami, czy raczej obok nas żyją dzieci z autyzmem, które odbierają nasz świat i zachowują się tak jak zabłąkane w naszym świecie – elfy, trolle – tajemnicze i niepojęte.


Bieżący rok został ogłoszony przez UE m.in. rokiem przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Dlatego też Stowarzyszenie przyjaciół osób z autyzmem „Nie z tej bajki” oraz Ośrodek Kultury Ochoty zdecydowali się na wspólną realizację integracyjnej imprezy DZIEŃ BAJKI.

 

Gospodarzem tego bajkowego dnia na Baśniowej będzie – Michał Juszczakiewicz, znany aktor i konferansjer (telewizyjny program „Od przedszkola do Opola”).

 

Program:

 

ESTRADA

 • KOZIOŁEK MATOŁEK 2
  – TEATR „BANIALUKA” z Bielska-Białej
  (spektakl trwa 60 min. )

 • SKRZATY ROZRABIAJĄ
  – program muzyczny KABARETU FIŚ
  (program trwa 90 min.)

 

NA TRAWIE

 

 • WIELKOLUDKI
  – TEATR PINEZKA
  (spektakl trwa 60 min.)

 • WALKA SMOKÓW
  – korowód i interaktywne widowisko plenerowe Teatru Lalek „Arlekin” z Łodzi

 

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

 

 • Skrzaci Ogród
  instalacje przestrzenne wykonane z gąbek i pudeł mocowane za pomocą taśm papierowych. Konstrukcje przygotowane do malowania przez dzieci

 • Skrzacia Wioska
  przestrzenne makiety domków wykonanych z pudeł oraz parasoli, łączone za pomocą taśm papierowych. Konstrukcje przygotowane do malowania przez dzieci

 • Skrzacie Fantazje
  plener malarski przy sztalugach

 • Skrzacie Czapeczki
  zabawne czapeczki w różnych kolorach wykonane z kolorowych kartonów, fantazyjnie ozdabiane piórami, cekinami, futerkami itp.

 • Leśne Skrzaty
  przestrzenne figurki skrzatów wykonane na bazie kuli styropianowej o średnicy 10-12 cm, ozdabiane kolorowymi bibułami, krepiną itp.

 • Malowanie woskiem (barwienie tkanin)
  batik dla dzieci

 • Skrzacie Rabatki
  układanie kompozycji ze świeżych, ciętych kwiatów

 • Ceramika
  lepienie skrzacich garnków

 • Skrzacia spiżarnia
  polne kwiaty, zioła, przetwory z leśnego runa

 • Spiżarnia polnej myszki
  kompozycje z ziarna

 • Szczęśliwa szkoła skrzatów z tej bajki
  warsztaty twórcze przygotowane przez Stowarzyszenie „Nie z tej bajki” oraz nauczycieli i terapeutów ze szkoły ze Szczęśliwickiej – (lekcja w-f: na przyrządach do integracji sensorycznej, piłkach rehabilitacyjnych, tory przeszkód; plastyka: malowanie dużych powierzchni rękami i nogami, muzyka: wspólne muzykowanie na różnych instrumentach, przyroda: dotykanie, wąchanie, smakowanie i słuchanie, poznawanie polisensoryczne, język polski: bajkoterapetyczne opowieści, matematyka: liczenie na własnoręcznie wykonanych liczydłach)

 

Projekt „DZIEŃ BAJKI” to wydarzenie artystyczne. Łączy w sobie działania z różnych dziedzin twórczości. Głównym jego celem jest popularyzacja bajki jako formy literackiej, promocja czytelnictwa, rozbudzenie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży, pobudzenie uczestników do twórczych działań, tworzenie pozytywnych relacji między dziećmi i dorosłymi przez wspólną zabawę.

 

DZIEŃ BAJKI – SKRZATY, inspiracją autorów projektu stała się książka holenderskiego pisarza Wila Huygena (z ilustracjami Riena Poortvliera, wyd. Instytut Wydawniczy PAX Agencja Handlowa „Korona”, wyd. II, Warszawa 1991), który z ogromnym poczuciem humoru opisał życie, obyczaje i tajemnice skrzatów: m.in. tajemniczy kalendarz, drzewo skrzaciego życia, budowę skrzaciego domu, obowiązki wobec zwierząt i przyrody, skrzacie legendy.

 

Organizator:

 

 • Ośrodek Kultury Ochoty,
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Autyzmem „Nie z tej bajki”

 • Projekt sfinansowano ze środków m.st. Warszawy


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy