Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2010.11.02 g. 09:17

4. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Prezentujemy sekcje
Już 4 listopada rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Zanim pochłonie nas karuzela sputnikowych projekcji i wydarzeń towarzyszących Festiwalowi, chcielibyśmy zaprezentować wszystkie sekcje, które w tym roku zagoszczą na pokładzie Festiwalu.

Największym zainteresowaniem cieszy się Konkurs Główny, w którym najnowsze rosyjskie produkcje walczyć będą o nagrodę GRAND PRIX SPUTNIK. W ramach pokazów konkursowych zaprezentujemy m.in. filmy „Ja” Igora Wołoszyna, „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Akt Natury” Aleksandra Łungina i Siergieja Osipiana. Wszystkie filmy Konkursu Głównego to obrazy z ostatnich dwóch lat, które pokazywane były na europejskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały tam liczne nagrody. Nasi selekcjonerzy zadbali o najwyższą wartość filmów prezentowanych w ramach sekcji konkursowej. Filmy te oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Żuławski (przewodniczący), Anita Piotrowska, Tadeusz Sobolewski.

 

Retrospektywa A. Bałabanowa, o potworach i ludziach

 

Retrospektywa A. Bałabanowa,
o potworach i ludziach

 

Przygotowaliśmy również Retrospektywy Mistrzów kina radzieckiego oraz rosyjskiego. Tylko w tym roku zaprezentujemy Państwu przekrój przez twórczość Siergieja Paradżanowa oraz Aleksieja Bałananowa wraz z jego najnowszym filmem „Palacz”. Na zapoznanie się z tym obrazem z niecierpliwością czeka cała masa fanów twórczości Bałabanowa.

 

Retrospektywa S. Paradżanowa, barwy granatu

 

Retrospektywa S. Paradżanowa,
barwy granatu

 

Dla wszystkich zwolenników reżyserskiego kina kobiet przygotowaliśmy sekcję „Kobiece spojrzenie”. W jej ramach prezentujemy obrazy stworzone przez kobiety, ale nie tylko dla Pań. Perełką tej sekcji jest m.in. wielokrotnie nagradzany film „Jedna wojna” (2009) w reżyserii Wiery Głagoliewej ukazujący poruszającą historię osady kobiet z końca II Wojny Światowej. Czy matczyna miłość będzie w stanie rywalizować ze zdrowym rozsądkiem? A jak układają się relacje pomiędzy babcią i wnukami? Tego dowiemy się z obrazu Lidii Bobrowej „Babunia” (2003). Kobieta, która swoje życie poświęciła na wychowywanie dzieci i wnuków staje się przeszkodą do realizacji życiowych planów dorosłych już członków rodziny.

 

sekcja kalejdoskop - W stylu jazz

 

Sekcja kalejdoskop - W stylu jazz 70

 

W ramach sekcji „Kalejdoskop” pokażemy wielkoekranowe przeboje rosyjskiej kinematografii. Widzów Festiwalu na pewno ucieszy informacja o możliwości ponownego obejrzenia takich produkcji jak „Bikiniarze”, którym to filmem otwieraliśmy trzecią edycję festiwalu. Również film „Car” w reżyserii Pawła Łungina cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego w tym roku również zaistnieje okazja do jego obejrzenia.

 

Konkurs - film ja

 

Inne, równie istotne sekcje Festiwalu to „Czechowowskie motywy”, „20 lat bez Wiktora Coja”, „Przerwany lot – Włodzimierz Wysocki”, „65 lat zakończenia II Wojny Światowej”, „Kinopociąg”, „Warszawska Euforia”, „Najlepsze filmy rosyjskie w polskiej dystrybucji”, Animacje, „Mały Sputnik”. Pełną listę sekcji festiwalu i filmów wchodzących w ich skład znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

 

  • 4. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
  • 4-14 listopad 2010
    Kinoteka, Kultura, Multikino Złote Tarasy, iplex.pl
  • Listopad – styczeń 27 miast w Polsce
  • www.sputnikfestiwal.pl


 

Partnerem festiwalu jest szkoła rosyjskiego Katiusza, która serdecznie zaprasza na festiwal.

 

Katiusza zaprasza również na kursy rosyjskiego, na których oprócz realizacji programu często wykorzystuje fragmenty filmów rosyjskich i dokładnie je omawia dzięki temu, że sale są wyposażone w duże telewizory z DVD.

 

 Szkoła językowa KatiuszaOpublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy