Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2007.11.21 g. 19:19

Światowy dzień pluszowego Misia

Obchodzimy 25 listopada
To kolejna okazja by świętować narodziny jednej z najpopularniejszych przytulanek na świecie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na część pierwszego pluszaka, który w 2002 roku obchodził setną rocznicę urodzin. W ciągu wieku pluszowy miś stał się jednym z najważniejszych symboli światowej popkultury. Jest bohaterem niezliczonej ilości bajek i książek dla najmłodszych, jego podobizna widnieje na zeszytach, koszulkach, czapkach, a w sklepach z pamiątkami aż roi się od misiowych figurek i gadżetów.

 

W Polsce za sprawą czasopisma dla najmłodszych „Miś” rok 2007 został dodatkowo ogłoszony „Rokiem Misia”.

 

Kulminacyjnym punktem obchodów stały się rodzinne pikniki zorganizowane na przełomie maja i czerwca w 5 miastach Polski. Kolejne wydarzenia i imprezy kulturalne odbywają się w dalszym ciągu aż do końca 2007 roku.

 

Inspiracją przedsięwzięcia była 50 rocznica powstania naszego czasopisma – mówi Ewa Rekosz, dyrektor wydawniczy czasopisma „Miś” – Największym sukcesem okazało się bicie rekordu Guinnessa na największe misiowe zgromadzenie, w trakcie którego udało nam się zebrać ponad trzynaście i pół tysiąca pluszowych zabawek. Ostatnio - także w ramach obchodów „Roku Misia” -  rozstrzygnęliśmy jubileuszowy VI konkurs dla bajkopisarzy im. Cz. Janczarskiego. I nagroda powędrowała do Pani Krystyny Ociepy z Andrychowa za utwór „O dźwięku, którego nie było słychać

 

Uszatek w kraju kwitnącej Wiśni

Rok 2007 to także szczególna cezura dla bohatera kreskówki – Misia Uszatka. W sierpniu i wrześniu jego losy mogli poznać mieszkańcy Tokio i kilku wybranych japońskich miast. Bajka pod egzotycznym tytułem „Oyasumi kumachan” czyli „Dobranoc Mały Misiu” cieszyła się dużym powodzeniem, a ceny biletów na 80 minutowy kinowy seans sięgały 1800 jenów czyli ponad 40 zł. Mali japończycy mogą także oglądać nowego bohatera w telewizji, na dvd, oraz kupić zabawki przedstawiające bohaterów kreskówki. Misiowi poświęcono też specjalną stronę internetową.

 

Z kolei w Polsce pierwsze półrocze upłynęło na walce o łódzki pomnik Uszatka. Ostatecznie wiosnę przyszłego roku ul Piotrkowska wzbogaci się o nietypowy pomnik-fontannę w kształcie kilkunastometrowego koła. Uszatkowi towarzyszyć będą animowani przyjaciele – Prosiaczek, pies Kruczek i Zajączek.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia przyniesie z pewnością kolejne cenne inicjatywy i przedsięwzięcia, których bohaterami staną się pluszowe niedźwiadki. Warto więc zapoznać się z repertuarem najważniejszych wydarzeń kulturalnych swojej miejscowości na przyszły weekend.

 

Czasopismo "Miś" będzie obecne w następujących miejscach, w związku ze świętem:

 

  1. Przedszkole Misia Czarodzieja w Warszawie - przegląd twórczości dziecięcej "Przygoda z Misiem Uszatkiem" - 23 listopada godz. 10.00
  2. Przedszkole Nr 264 w Warszawie - uroczystość nadania nazwy "Pluszowy Miś" - 23 listopada godz. 13.30
  3. Przedszkole Nr 82 w Warszawie  - Wernisaż plakatu "Misiowe inspiracje" - 27 listopada godz. 10.00
  4. Biblioteka publiczna dzielnicy Śródmieście w Warszawie

 

W bibliotece odbywają się:

 

  1. Prywatka u Puchatka - 23 listopada 2007 godz. 10.30 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, ul Wilcza 14.)
  2. Konkurs: Misiowy Listopad - stwórz swojego Misia. Biblioteka dla Dzieci nr 39 na ul. Przechodniej.
    Prace można nadsyłać do 7 grudnia.

 
Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy


2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy