Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Informacje ogólne

2006.09.02 g. 17:51

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy.

Informacja Dyrektora Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy

Szanowni Państwo,

Od 1 września 2006 r. obowiązuje już nowy Regulamin utrzymania porządku i czystości w m. st. Warszawie. Wprowadził on nowe zapisy ważne dla wszystkich Warszawiaków, którym bliska jest troska o stan środowiska i czystości w naszym Mieście. Jednym z ważniejszych jego postanowień jest nałożenie obowiązku na władających nieruchomością podpisania umowy na odbiór odpadów uwzględniającej ich selektywną zbiórkę. Jeżeli więc zejdą Państwo do swojej altanki śmietnikowej, trzymając w ręku pieczołowicie wyselekcjonowane surowce wtórne i nie zastaną tam pojemnika do ich wrzucenia, prosimy o zadzwonienie do swojego administratora z żądaniem zawarcia przez niego odpowiedniej umowy.

Od 1 września przedsiębiorca i administrator nie mogą odmówić dostawienia pojemników.

Z uwagi na wielość przedsiębiorców obsługujących warszawski rynek system jest elastyczny. W zależności od umowy w swojej altance mogą Państwo znaleźć od jednego do czterech pojemników lub worków oznaczonych różnymi kolorami.

Jak uprzednio:
» do pojemników  białych  wrzucamy opakowania ze szkła bezbarwnego,
» do  zielonych  opakowania ze szkła kolorowego (gdy nie ma białego pojemnika wszystko do zielonego),
» do pojemników lub worków  żółtych  wkładamy puszki i opakowania plastykowe,
» do  niebieskich  wrzucamy makulaturę.

Jeżeli nie ma miejsca na cały zestaw należy liczyć się z obecnością pojemnika oznakowanego kolorem  czerwonym . To tam łącznie włożymy wszystkie wymienione powyżej surowce wtórne.


Nie obawiajmy się jednak, że trafią one na wysypisko. W Warszawie i okolicach funkcjonują sortownie o mocy przerobowej blisko 80 000 tys. t/rocznie. Nie oznacza to, aby zaprzestać segregacji gdzie jest ona możliwa. Wstępna selekcja obniża koszty przerobu oraz umożliwia przedsiębiorcy bez zaawansowanej technologicznie linii sortowniczej wykonanie usługi. Pamiętać należy, że działając w realiach gospodarki wolnorynkowej i obowiązującego ustawodawstwa Miasto nie może wskazać przedsiębiorcom konkretnej przetwórni odpadów. Dlatego też podczas spotkania z przedsiębiorcami w Biurze Ochrony Środowiska, poświęconemu wejściu w życie Regulaminu, zaapelowano do operatorów o oznaczanie pojemników i worków nie tylko odpowiednimi kolorami, ale i o umieszczanie na nich objaśnień, jakie odpady powinniśmy tam wkładać. Jednocześnie prosimy o zgniatanie opakowań, co redukuje ich objętość, a przez to ogranicza częstotliwość opróżniania pojemników.

Jeżeli są Państwo posiadaczami domów jednorodzinnych będą musieli Państwo podpisać z przedsiębiorcą umowę określającą wywóz odpadów co najmniej raz na dwa tygodnie i uwzględniającą selektywną zbiórkę.

Pełna lista przedsiębiorców posiadających zezwolenie na odbiór i transport nieczystości znajduje się na tej stronie.

Operator nie może odmówić odbioru selektywnie zbieranych odpadów. Przedsiębiorca na podstawie umowy może też dostarczyć pojemniki lub worki. Każda odmowa może być zgłaszana do infolinii "Czystość" 0-800-800-117 i przekazana do Biura Ochrony Środowiska, które w przypadku potwierdzenia się zarzutów i nie zastosowania się do obowiązującego prawa wszczyna procedurę cofnięcia zgody na działalność przedsiębiorcy. 

Równocześnie informujemy, że we wrześniu rusza akcja kontroli umów na wywóz nieczystości prowadzona przez Straż Miejską oraz upoważnionych pracowników Zarządu Oczyszczania Miasta. W pierwszej kolejności kontrolowane będą posesje, których adresy nie znajdują się w utworzonej przez Biuro Ochrony Środowiska w bieżącym roku bazie danych o zawartych umowach. Baza ta powstała z informacji nadesłanych przez przedsiębiorców posiadających zezwolenie na transport i odbiór odpadów na terenie Warszawy. Brak adresu w bazie może zatem oznaczać, że wymagana ustawą umowa nie został zawarta, zaś śmieci wędrują na "dzikie" wysypiska, okoliczne lasy lub do cudzych śmietników, ewentualnie posiadacz takiej nieruchomości podpisał umowę z operatorem działającym bez zezwolenia. Jednak z uwagi na miesięczny cykl aktualizacji danych oraz możliwą działalność chochlika komputerowego kontrolerzy mogą zjawić się na posesji posiadającej stosowne umowy. W związku z powyższym Biuro Ochrony Środowiska zwraca się z apelem do wszystkich Mieszkańców o przygotowanie umów oraz zachowywanie rachunków za usługi wywozu nieczystości.


Licząc na Państwa zrozumienie w akcji mającej na celu poprawę stanu naszego środowiska i czystości prosimy o współpracę podczas kontroli.

Jednocześnie informuję, że:
» Wszyscy posiadający psy mają obowiązek sprzątania po swoich pupilach.
» Nieczystości możemy wrzucać nie tylko do specjalnie oznakowanych koszy, ale i do wszystkich koszy przyulicznych i parkowych.
» Przypominamy również, że psy wyprowadzamy na tereny publiczne tylko na smyczy a agresywne w kagańcach.

Łamanie tych przepisów jest wykroczeniem będącym podstawą do interwencji Straży Miejskiej, przy której niezastosowanie się do poleceń funkcjonariuszy może skończyć się mandatem.

Nowo wprowadzony regulamin stwarza świadomym ekologicznie Mieszkańcom Warszawy warunki do selektywnej zbiórki odpadów przez wprowadzenie odpowiednich pojemników do każdej altanki śmietnikowej. Przyczyni się również do poprawy stanu czystości na terenie Warszawy i okolicznych lasów oraz pomoże uwolnić się od zmory psich odchodów na ulicach i trawnikach Miasta. Pracownicy Biura Ochrony Środowiska zdają sobie sprawę, że nawet najdoskonalsze regulacje prawne bez woli Mieszkańców nie zmienią naszej rzeczywistości. Stąd gorąca prośba o wspólny wysiłek konieczny do wprowadzenia w życie postanowień regulaminu.


Link do Regulaminu (dokument .pdf)


p.o. Dyrektora
Biura Ochrony Środowiska

/------/
Arkadiusz Drewniak

2006-09-01, Biuro Ochrony Środowiska


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy