Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Komunikacja

2008.11.21 g. 23:28

Portal głosowy ZTM - po miesiącu działania

Oblężenie

Już ponad 21 tys. połączeń odebrał, w ciągu pierwszego miesiąca działania, portal głosowy na infolinii ZTM. W najbliższych dniach jego funkcjonalność zostanie jeszcze rozszerzona.


21 tys. połączeń – to więcej niż odbierali, przed zainstalowaniem portalu, pracownicy infolinii ZTM (o ok. 2 tys.). Dzięki nowej usłudze, liczba telefonów odbieranych przez konsultantów zmniejszyła się o 1/3. 

 

Największym zainteresowaniem cieszą informacje o rozkładach jazdy. Pytało o nie 42 proc. dzwoniących. Pasażerowie często korzystają także z możliwości wyszukiwania najdogodniejszych połączeń. 32 proc. zapytań dotyczyło właśnie tej kwestii. 12 proc. pasażerów, którzy dodzwonili się do portalu chciało złożyć skargę na prowadzącego pojazd. 9 proc. pytań dotyczyło spraw taryfowych (ceny biletów      i ulgi) a 2 proc. – aktualności. Pozostali pasażerowie dzwoniący pod numer 94-84 łączyli się z konsultantami.

 

Portal przez cały czas funkcjonowania „uczy się” nowych słów. Im więcej połączeń odbierze, tym więcej słów będzie w stanie rozpoznać na bieżąco. Nie ma już np. problemu z rozpoznawaniem słowa: „Dziękuję”. Jest też na bieżąco udoskonalany. Do listy podstawowych komend (w ramce) dograna została kolejna – „Połącz z konsultantem”.

 

Obecnie, w tym samym czasie, z portalu głosowego mogą korzystać 3 osoby. Już    w najbliższych dniach liczba linii zostanie zwiększona do sześciu, co zwiększy dwukrotnie dostępność portalu oraz całej infolinii. ZTM przymierza się także do wprowadzenia portalu w wersji anglojęzycznej. Jest to jednak dość skomplikowane przedsięwzięcie. Zintegrowany z portalem system rozpoznawania mowy będzie bowiem musiał rozpoznawać angielskie słowa mówione z wieloma bardzo różnymi akcentami. Do tego ciężko sobie wyobrazić by system rozpoznawał mówione przez obcokrajowców skomplikowane nazwy niektórych warszawskich przystanków – np. ARESZT ŚLEDCZY SŁUŻEWIEC czy GRUSZCZYŃSKIEGO. Twórca portalu twierdzi, że w pierwszej kolejności można będzie wprowadzić proste komunikaty o cenach biletów i przysługujących ulgach.

 

Komendy do portalu głosowego:

 

  • Jak dojechać” – wyszukiwanie połączeń
  • Zgłoszenie skargi” – skarga na prowadzącego pojazd lub kontrolera biletów
  • Taryfa przewozowa” – informacje o cenach biletów
  • Ulgi biletowe” – uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów
  • Aktualności” – aktualne zmiany w komunikacji miejskiej, trasy objazdowe, przesunięcia przystanków itp.
  • Połącz z konsultantem” – połączenie z operatorem

 




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy