Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Komunikacja

2009.07.04 g. 10:57

Jak warszawiacy korzystają z biletomatów

W czerwcu skorzystało z nich 25% pasażerów

W czerwcu 2009 roku ponad 400 tysięcy biletów kupili pasażerowie transportu miejskiego stolicy w biletomatach Mennicy Polskiej.

W biletomatach przez całą dobę można doładować Warszawską Kartę Miejską, czy kupić tradycyjne bilety kartonikowe. Urządzenie przyjmuje opłaty gotówkowe i katami płatniczymi. Mennica Polska zainstalowała je na mocy umowy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie.

 

W czerwcu 2009 roku w urządzeniach Mennicy Polskiej zarejestrowano 50 000. transakcji zakupu biletów kodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Ponad 10% tych transakcji przypada na płatności kartą. Biorąc pod uwagę fakt, że w biletomatach można płacić kartą dopiero od 15 czerwca 2009 roku, jest to olbrzymi sukces - mówi Michał Czmielewski, dyrektor sprzedaży w Mennicy Polskiej.

 

W czerwcu tego roku osoby korzystające z transportu miejskiego w stolicy kupiły w biletomatach ponad 350 000 sztuk biletów kartonikowych. Aż 10 000 z nich zostało opłaconych kartami płatniczymi, a ich liczba stale rośnie. Jesteśmy przekonani, że decydują o tym właściwie dobrane lokalizacje urządzeń, możliwość uiszczenia zapłaty zarówno gotówką jak i kartą, oraz fakt, że urządzenia wydają do 50 zł reszty. Korzystanie z biletomatów jest po prostu bardzo wygodne-mówi dyrektor Czmielewski. Łącznie bilety kartonikowe i doładowania na Warszawską Kartę Miejską kupiło w czerwcu ponad 400 000 osób, czyli co czwarty mieszkaniec stolicy (według stołecznego Ratusza ludność Warszawy na koniec grudnia 2008 roku wynosiła 1 710 076 osób.)

 

 Biletomat na stacji Metro Świętokrzyska

 

Biletomat na stacji Metro Świętokrzyska
(fot. Mennica)

 

Od wielu miesięcy bolączką Mennicy Polskiej są problemy z instalacją kolejnych urządzeń w stolicy. Obecnie na terenie miasta działają jedynie 64 biletomaty Mennicy Polskiej. W magazynach firmy przy ulicy Żelaznej w Warszawie ciągle znajduje się kilkadziesiąt urządzeń, których nie można zamontować z powodu przesuwanych przez stołeczne urzędy terminów wydania niezbędnych zgód i pozwoleń.

 

Traci na tym miasto, ponieważ w czasie sezonu turystycznego zapotrzebowanie na bilety jednorazowe rośnie o kilkadziesiąt procent miesięcznie. Jeśli turyści nie mogą kupić biletów kartonikowych po prostu jeżdżą transportem miejskim na gapę – oceniają specjaliści Mennicy Polskiej.

 

Zgodnie z umową z Zarządem Transportu Miejskiego Mennica ma zamontować w Warszawie 160 biletomatów.

 

Mennica Polska oprócz biletomatów posiada sieć punktów ładowania Warszawskiej Karty Miejskiej, która liczy przeszło 800 punktów (głównie w kioskach z prasą i sklepach).

 

Dodatkowe informacje o biletomatach Mennicy Polskiej

 

  •  w urządzeniach sprzedawane są bilety wszystkich typów, bez limitu kwot
  • osoba płacąca kartą płatniczą nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów
  • kolorystyka urządzeń odpowiada systemowi wizualizacji miejskiej wprowadzonemu przez Miasto Stołeczne Warszawa i była wielokrotnie uzgadniania, a finalnie kształt oraz kolor (niebiesko czerwony) zaakceptowały władze stolicy
  • na życzenie miasta Mennica Polska zamontowałą daszki na biletomatach zlokalizowanych na stacjach metra, które uniemożliwiają położenie na nich ładunków wybuchowych
  • producentem biletomatów jest niemiecka firma Scheidt&Bachmann

 

 Biletomat na stacji Metro Świętokrzyska

 

Biletomat na stacji Metro Świętokrzyska
(fot. Mennica)

 

O Mennicy Polskiej

 

  • Mennica Polska jest jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski.
  • Zajmuje się także biciem medali i odznaczeń od ponad 240 lat.
  • Wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody, w tym m.in. w 2006 roku „Nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata - 2 zł Expo 2005”.
  • Potencjał technologiczny Mennicy pozwala na kreowanie produktów menniczych najwyższej jakości.
  • W ostatnich latach Mennica Polska rozbudowała swoją działalność o kolejne usługi.
  • Obecnie zajmuje się także płatnościami elektronicznymi, uczestniczy w obrocie metalami szlachetnymi oraz działalnością deweloperską.
  • Od ponad 10 lat spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy