Niezwykle zabawna komedia trafnie punktująca różnice podejść kobiety i mężczyzny do związków uczuciowych.
Kto kocha nie błądzi. Marc Fayet
Po 15 latach partner proponuje partnerce zakończenie związku, ale takie „na pół gwizdka”, bo przy kontynuowaniu mieszkania w jednym lokalu. Przebieg tej samej wymiany zdań poznajemy z jednej strony ze spotkania facetów tuż przed transmisją sportową, z drugiej ze spotkania pań tuż przed kolejnym odcinkiem serialu. Ten sam dialog, a jakże inaczej interpretowany przez dwie płcie. Temat jest później omawiany już przez poszczególne pary, a także ulega dalszemu rozwojowi akcji. To przyczynek do jeszcze lepszego ukazania różnić w życiowym podejściu kobiet i mężczyzn.
Niezwykle subtelne poczucie humoru, znakomite aktorstwo, a również rodzime (jest nawet kwestia z kultowych „Psów” Pasikowskiego) uzupełnienia ciekawej komedii autorstwa Marca Fayeta. Subtelna scenografia i prawie filmowy montaż – raz panowie, raz panie o tej samej kwestii.
Przedstawienie, które naśmiewając się z pewnych postaw nie przekracza granicy dobrego smaku i traktuje bohaterów poważnie. Można więc się w nich przejrzeć jak w lustrze dostrzegając również sytuacje z własnego życia osobistego. Jest więc okazją zarówno do rozrywki, jak i pewnej zadumy. Lepiej sprawę przemyśleć, a nie od razu zrywać z byle powodu kilkunastoletni związek ….
Opis:
Nie ma nudnych związków. Są tylko mało kreatywni partnerzy. Na szczęście bohaterowie sztuki Fayeta to ludzie inteligentni, dlatego, kiedy ich związek wkracza w nieciekawą fazę dojrzałej harmonii, potrafią znaleźć sposób na wyjście z impasu.
Relacja Davida i Chloe przestaje przypominać “obraz w kalejdoskopie”. Po 15 latach wspólnego życia zapada decyzja o rozstaniu. Jego decyzja. Co na to Chloe? Zgadza się. David jest zaskoczony i podejrzliwy… Jego przyjaciele Alexandre, Thomas oraz ich partnerki Gina i Marina mnożą teorie i domysły. Może ona go zdradza? Sugerują kumple. Może oni wszyscy zdradzają? Zastanawiają się przyjaciółki. Wnioski, do których dochodzą inteligentni ludzie oddalają ich coraz bardziej od sedna. Czyli od tego, co czują naprawdę. Trzy pary rywalizują w konkurencji pt. “kto najlepiej wszystko wytłumaczy?”. To niebezpieczna gra, która doprowadza do absurdalnych sytuacji, szeregu komicznych nieporozumień i manipulacji. Jak w reakcji łańcuchowej, kryzys jednego związku wywołuje kolejny… A konflikty bohaterów wywołują lawinę śmiechu na widowni.
Lutowe spektakle w Teatrze IMKA: 5 (poniedziałek), 14 (środa – Walentynki), 27-28 (wtorek, środa)
- Autor: Marc Fayet
- Autor przekładu: Irma Helt
- Reżyser: Olaf Lubaszenko
- Scenografia: Justyna Woźniak
- Kostiumograf: Tomasz Jacyków
- Kompozytor: Szymon Wysocki
- Reżyser Światła: Monika Sidor
- Reżyser obsady: Majka Skryśkiewicz-Łach
- Asystent reżysera: Julian Potrzebny
- Asystent scenografa: Jacek Bień
- Asystent kostiumografa: Tamara Baranowska
- Produkcja: Tito Productions Katarzyna Fukacz i Damian Słonina
OBSADA:
- Magdalena Boczarska / Renata Dancewicz
- Izabela Kuna
- Magdalena Stużyńska / Monika Dryl
- Szymon Bobrowski / Mariusz Witkowski
- Rafał Królikowski
- Bartłomiej Topa / Olaf Lubaszenko