Straty wynikające z kradzieży tożsamości w Wielkiej Brytanii wynoszą mniej więcej tyle, ile zyski całego polskiego sektora bankowego czy wydatki budżetowe zgłoszone ostatnio przez posłów przy okazji nowelizacji budżetu. 79 procent Brytyjczyków przyznaje, że nie dba o to, jakie dokumenty wyrzuca. W Polsce tylko co dziesiąty ankietowany twierdzi, że wyrzuca wszystkie dokumenty
W tym roku w Wielkiej Brytanii po raz trzeci z rzędu odbył się Narodowy Tydzień Ochrony Przed Kradzieżą Tożsamości. Kampania edukacyjna miała po raz kolejny przypomnieć Wyspiarzom jakie niebezpieczeństwa płyną z braku dbałości o własne dane. Badania przeprowadzone na potrzeby National Identity Fraud Prevention Week pokazały, że w ponad 19 milionach brytyjskich gospodarstw domowych ważne dokumenty trafiają do kosza. Jedna trzecia ankietowanych w dalszym ciągu przyznaje się do wystawiania się na cel złodziei tożsamości poprzez wyrzucanie niezniszczonych paszportów, praw jazdy czy CV. Co więcej, 11 procent ankietowanych nie ukrywa, że wyrzuca korespondencję z bankiem, zawierającą pełne numery kart kredytowych i płatniczych.
W październiku tego roku w Polsce odbyła się równoległa akcja Tydzień Twojej Tożsamości 2007.
Wyniki badań „Bezpieczeństwo danych a zawartość śmietników” przeprowadzonych na warszawskich wysypiskach przez zespół socjologów pod kierunkiem Anny Macyszyn - Wilk z Uniwersytetu Wrocławskiego były podobnie alarmujące. – Wśród znalezionych dokumentów, wyrzuconych z domu, przeważały rachunki, wyciągi z banków, bilingi i faktury VAT – mówi Macyszyn – Wilk.
Pocieszać może fakt, że Polacy zaczynają zauważać potrzebę ochrony poufnych danych. - W ciągu ostatnich lat sprzedaż małych niszczarek w Polsce wzrasta w tempie przekraczającym 25 procent rocznie. Oznacza to prawdopodobnie, że niszczarki zaczynają kupować nie tylko firmy, ale i osoby prywatne – komentuje Dariusz Wilk z Fellowes Polska.
Straty spowodowane przez kradzieże tożsamości szacuje się w Wielkiej Brytanii na ponad 1,7 miliarda funtów. W Polsce nikt jeszcze nie ustalił podobnych danych.
Badania „Bezpieczeństwo danych a zawartość śmietników” zostały zrealizowane w Warszawie we wrześniu 2007, przez zespół badawczy, pod kierunkiem Anny Macyszyn-Wilk z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.