Szanowni Państwo!
Informuję, że Zarząd Transportu Miejskiego podpisał dziś umowę z agencją ochrony Skorpion. Jej pracownicy będą dbać o bezpieczeństwo pasażerów warszawskiej komunikacji miejskiej od nocy z 19 na 20 (z wtorku na środę) lutego.
Dzięki zatrudnieniu profesjonalnej agencji ochrony, znacznie zwiększy się poczucie bezpieczeństwa wśród pasażerów. Spadnie też liczba chuligańskich wybryków zarówno w pojazdach jak i na przystankach komunikacji miejskiej. Zmniejszy się również liczba dewastacji taboru, przystanków oraz zmniejszy się liczba nielegalnie naklejanych na nich reklam i ogłoszeń.
Ochroniarze będą strzec bezpieczeństwa i porządku całodobowo.
W celu sprawnej organizacji ich pracy, podobnie jak w ostatnim kwartale ubiegłego roku, Warszawę podzieliliśmy na 7 stref.
W każdej z nich (oprócz Śródmieścia, które jest 7 strefą) przez całą dobę będzie obecny jeden dwuosobowy patrol pieszy. Co ważne, przynajmniej jeden z agentów w takim patrolu, musi być posiadaczem licencji ochrony II stopnia.
Dodatkowo dwa dwuosobowe patrole piesze będą współpracowały z kontrolerami biletów ZTM. Patrole piesze będą mogły oczywiście liczyć na wsparcie patroli zmotoryzowanych.
W godzinach 6-18 na ulicach Warszawy będą obecne cztery takie patrole, w godz. 18-6 w sumie będzie 6 (po jednym w każdej z sześciu stref, oprócz Śródmieścia). Podobnie jak w przypadku patroli pieszych, patrole zmotoryzowane nie będą na stałe patrolować Śródmieścia. Wynika to z tego, że najwięcej zdarzeń związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa pasażerów, ma miejsce na trasach poza centrum Warszawy.
W szczególnych wypadkach Dyżurny ZTM będzie mógł jednak przesunąć do Śródmieścia patrole z innych dzielnic. Każdy z patroli będzie miał stałą łączność radiową z Dyżurnym ZTM. Co ważne, każdy samochód ochrony będzie wyposażony w nadajnik GPS, dzięki któremu ZTM będzie mógł na bieżąco kontrolować pracę agentów.
Ochroniarze, identycznie jak w ubiegłym roku, będą wyposażeni w Warszawskie Karty Miejskie. We własnym zakresie będą musieli zaopatrzyć się jednak w ważne bilety za przejazd.
Ochrona będzie kosztowała ok. 12,1 tys. zł (brutto) za dobę.
Umowa została podpisana do końca bieżącego (2008) roku.
Jako ciekawostkę załączam
dane dotyczące ilości zdarzeń w pojazdach komunikacji miejskiej w okresie od października 2007 r. do stycznia 2008, czyli od momentu kiedy nad bezpieczeństwem pasażerów czuwali pracownicy agencji G4S i dla porównania dane dotyczące analogicznego okresu w latach 2006/2007.
Zestawienie zdarzeń w komunikacji miejskiej (plik .pdf)
Pozdrawiam
Igor Krajnow
Rzecznik Prasowy
Zarządu Transportu Miejskiego