Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne wspomaga wymiar sprawiedliwości, policję, prokuraturę, wykonuje ekspertyzy na potrzeby sądów, instytucji i osób prywatnych. I tak już od 40 lat.
24 maja o godz. 9.00
w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28)
rozpocznie się konferencja naukowa
„KRYMINALISTYKA – NAUKA – PRAKTYKA”.
Spotkanie otworzą:
Można będzie posłuchać o innowacjach technologicznych w biologii kryminalistycznej, identyfikacji genetycznej, niekonwencjonalnych metodach śledczych, przestępczości w Unii Europejskiej oraz dowiedzieć się, czy kryminalistyka jest potrzebna współczesnym prawnikom.
W sumie do wysłuchania będą 22 referaty przedstawione przez 24 prelegentów. Wśród nich będą cenieni eksperci zajmujący się kryminalistyką i pokrewnymi dziedzinami, m.in. prof. Ewa Gruza z Wydziału Prawa i Administracji UW, która opowie o długotrwałym procesie wprowadzenia ustawy o biegłych. – "W tym roku minie 13 lat od pojęcia pierwszej próby kompleksowego ustawowego uregulowania instytucji biegłego, dostosowania przepisów do wymogów stawianych współczesnemu procesowi oraz roli, jaką pełni w nim biegły i jego opinia. Na prawo to oczekuje ponad 15 tysięcy biegłych wpisanych na listy biegłych sądowych" – wyjaśnia.
12 tysięcy ekspertyz
Polskie Towarzystwo kryminalistyczne założono w 1973 roku z inicjatywy prof. Brunona Hołysta z Uniwersytetu Łódzkiego. Od 40 lat PTK wydaje opinie procesowe, organizuje sympozja naukowe, szkolenia oraz popularyzuje wiedzę kryminalistyczną i najnowsze naukowe osiągnięcia. Jednym z ważniejszych zadań Towarzystwa jest jednak prowadzenie i inicjowanie badań. Do tej pory przeprowadzono ponad 12 tys. ekspertyz.
W Laboratorium Kryminalistycznym PTK przeprowadzane są ekspertyzy z różnych dziedzin kryminalistyki. Wykonywana jest grafologia pozwalająca na ustalenie autentyczności pisma ręcznego, maszynowego czy odcisków pieczątek. Można dowiedzieć się jak dawno powstał dany dokument, a nawet zbadać kolejność zapisanych na nim informacji. Specjaliści rekonstruują i analizują wypadki drogowe, prowadzą badania DNA, na podstawie czaszki i zdjęć metodą superprojekcji mogą zidentyfikować osobę. Rozpoznają ślady nie tylko na podstawie linii papilarnych, ale również śladów ust, zębów czy obuwia. Zajmują się też informatyką kryminalistyczną, mogą wyszukać informacje z usuniętych z dysku plików, a nawet odtworzyć je po całkowitym formatowaniu komputera.
Więcej informacji o PTK, program konferencji i streszczenia referatów można znaleźć na stronie kryminalistyka.pl