Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Bezpieczeństwo

2013.09.11 g. 08:58

Antykonfliktowi Nieetatowi Policjanci

Po cywilnemu ale odblaskowo.
Specjalnie na demonstracje KSP przygotowała zespół nieumundurowanych policjantów wyróżniających się odblaskowymi kamizelkami z napisem „Policja – Zespół Antykonfliktowy”

W związku ze zgromadzeniami, jakie w dniach 11 i 14 września br. odbędą się w Warszawie, po raz pierwszy w zabezpieczeniu ich przebiegu będą brać udział policjanci wchodzący w skład Nieetatowego Zespołu Antykonfliktowego Komendy Stołecznej Policji (ZAP).

 

Policjanci będą w ubraniach cywilnych. Będzie ich można rozpoznać po kamizelkach odblaskowych koloru niebieskiego z napisem: „Policja – Zespół Antykonfliktowy”.

 

Nieetatowy Zespół Antykonfliktowy Komendy Stołecznej Policji (ZAP)

 

Głównym założeniem ZAP jest pomoc w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z protestami społecznymi, zgromadzeniami publicznymi, masowymi imprezami sportowymi oraz innymi sytuacjami kryzysowymi, np. katastrofami, klęskami żywiołowymi czy awariami technicznymi.

 

W skład zespołu wchodzą policjanci pełniący służbę nieetatowo, powoływani na czas prowadzenia operacji, akcji policyjnych lub w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych. Jest to nowa forma prowadzenia tego typu działań, której celem jest dążenie do rozwiązania powstałej sytuacji kryzysowej bez użycia siły.

 

W związku ze zgromadzeniami mającymi się odbyć w tym tygodniu, zarówno w środę jak i w sobotę od początku do końca trwania zgromadzeń policjanci będą służyć pomocą ich organizatorom oraz uczestnikom.

 

Do zadań funkcjonariuszy z ZAP należeć będzie udzielanie wsparcia informacyjnego stronom konfliktu, ułatwianie komunikacji pomiędzy uczestnikami sytuacji kryzysowych i Policją, a także udział w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych bez użycia siły poprzez mediację.

 

W skład ZAP wchodzą policjanci, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie m.in.  przepisów dotyczących działania w sytuacjach kryzysowych, zachowania w tłumie oraz „psychologii tłumu”, komunikacji interpersonalnej oraz podstawowych zasad w negocjacjach policyjnych.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy