Biznes
2010.12.16 g. 13:26
Beztroski grudzień - poradnik finansowy
Biznes domowy
Każdy grudzień to finansowe wyznawanie dla tych, którzy odpowiadają za domowy budżet. W zależności od podejścia to grudniowych wydatków, Święta mogą stanąć pod znakiem troski lub bez-troski o przetrwanie następnych tygodni.
W przededniu batalii o domowe finanse należy zacząć od opracowania strategii działania. Przejmij dowodzenie nad świątecznymi wydatkami.
Grudniowy plan działań:
- Wyliczmy wszystkie dochody, które wpłyną do domowego budżetu.
- Zsumujmy stałe koszty, tj. rachunki, czynsz, opłaty za transport, konieczne lekarstwa. W tym miesiącu warto również zdobyć się na kilka wyrzeczeń, np. poruszać się pieszo lub komunikacją miejską zamiast samochodem.
- Zaplanujmy dokładnie świąteczne menu i zróbmy dokładną LISTĘ ZAKUPÓW. Pamiętajmy, by nie robić zakupów z „pustym brzuchem”, bo wtedy kupimy więcej. Polki znane są z nadgorliwej gościnności, ale nie kupujmy „na zapas”. Przy kumulacji świątecznych dni to mało prawdopodobne, że ktoś z gości lub domowników będzie cierpiał głód
- Z wszelkich promocji korzystajmy chętnie, lecz tylko wtedy, gdy produkt jest nam niezbędny i został umieszczony w LIŚCIE ZAKUPÓW.
- Nie róbmy prezentów Świątecznych na ostatnią chwilę, gdyż w pośpiechu możemy kupić coś niepraktycznego, niepotrzebnego, słabej jakości i jeszcze przepłacić. Pomyślmy nad upominkami wcześniej sprawdźmy także ofertę sklepów internetowych.
- Zorganizujmy Sylwester Przebierany, taka forma zabawy nie wymaga kosztownych kreacji, a jedynie kreatywności w wykorzystaniu zasobów własnej szafy. Takiego Sylwestra zapamiętamy na zawsze!
- Jeśli rzetelnie i praktycznie podeszliśmy do planowania wydatków, a mimo to brakuje nam przysłowiowych paru groszy, możemy wspomóc się krótkoterminową pożyczką na niewielką kwotę. Małą sumę zawsze łatwiej spłacić, a krótki termin mobilizuje do szybszego uregulowania należności.
To była strategia planowania świątecznych wydatków.
Kiedy domowy budżet się „nie dopina” z pomocą przychodzą krótkoterminowe pożyczki. Wiele osób ma obawy przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty pożyczkodawcy, dlatego postaramy się pomóc w tym procesie podejmowania decyzji. W tym odcinku zastanowimy się czy i kiedy wziąć pożyczkę.
- Przede wszystkim nie należy brać pożyczki, jeżeli jej nie potrzebujemy. Stwierdzenie na pozór banalne, nie dla wszystkich jednak jest oczywiste. Warto przemyśleć to czy będzie nas stać na spłatę pożyczki w określonym czasie oraz czy faktycznie planowany zakup jest nam niezbędny.
- Kiedy w takim razie skorzystanie z pożyczki ma sens? Wtedy, gdy pieniądze potrzebne są nam na realizację potrzeb, z którymi nie możemy lub nie chcemy czekać. Przykład: potrzebujemy pieniędzy na Święta, a wypłatę dostaniemy dopiero w styczniu. Nie możemy na nią czekać, a jednocześnie wiemy że będziemy mieć pieniądze na spłatę pożyczki już za dwa tygodnie.
- Dlaczego warto rozważyć wzięcie krótkoterminowej pożyczki gotówkowej? Po pierwsze takie pożyczki udzielane są w małych kwotach- są łatwiejsze do spłaty i mają krótki termin spłaty- mobilizują do szybszego uregulowania należności. Jednocześnie dzięki temu, że kwoty są niewielkie, pożyczki mają maksymalnie uproszczone procedury otrzymania gotówki. W tej chwili można otrzymać pożyczkę już po wysłaniu sms. Takie rozwiązanie udostępnia m.in. firma Ekspres Kasa.
Wniosek:
pożyczkę warto wziąć wtedy, gdy nie możemy lub nie chcemy czekać z zaplanowanym wydatkiem, a nasze finanse pozwolą spłacić zobowiązanie w określonym terminie.
-