To wydarzenie organizowane jest przez 26 uczelni z całego kraju. Uniwersytet przygotował dla uczestników wykłady popularnonaukowe, warsztaty laboratoryjne i interaktywne wystawy. Część główna Nocy Biologów na UW rozpocznie się w piątek, 10 stycznia o godzinie 15.45, a zakończy chwilę przed północą. Większość zajęć odbędzie się w budynku Wydziału Biologii UW przy ul. Miecznikowa 1.
Biologiczny poranek
Dwie propozycje ciekawych zajęć czekają też w Ogrodzie Botanicznym UW (al. Ujazdowskie 4). Tam od godz. 10 rozpoczną się dwa, półtoragodzinne warsztaty. Jeden o pszczołach „Domy dla skrzydlastych, pasiastych przyjaciół” i drugi w szklarni „Owoce tropikalne”. Druga grupa rozpocznie zajęcia o godz. 12.
Biologia wieczorową porą
O godz. 16 na Wydziale Biologii prof. Paweł Sowiński przeprowadzi pierwszy z 22 wykładów zatytułowany „Zegar biologiczny u roślin”. Wystąpienia trwać będą około pół godziny i prezentowane będą równolegle w trzech salach. Naukowcy opowiedzą m.in. o zastosowaniu komórek macierzystych w biologii i medycynie, ślimakach żywiących się światłem oraz o tym, dlaczego roślin nie można otruć cyjankiem.
W tym samym czasie odbywać się będą laboratoria. Kursanci dowiedzą się m.in.:
Na wykłady oraz pokazy wstęp jest wolny, a na warsztaty trzeba się zarejestrować. Więcej informacji na temat Nocy Biologów dostępnych jest na stronie www.nocbiologow.home.pl, a także na profilu wydarzenia na Facebooku.
Noc Biologów na UW honorowym patronatem objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.