W konkursie PSRP ocenia warunki i jakości kształcenia na polskich uczelniach. Celem tego projektu jest zasada promowania najlepszych uczelni, stawiania ich za wzór, upowszechniania stosowanych przez nie rozwiązań.
Studenci oceniali proces rekrutacyjny, wspieranie aktywności studenckiej, proces dydaktyczny, procedury antyplagiatowe, sposoby promocji studentów, zaplecze dydaktyczne, pomoc stypendialną ze środków publicznych, bieżącą obsługę studentów oraz rolę i wkład uczelni w sukcesy jakie odnoszą jej studenci.
- To jedno z najcenniejszych wyróżnień jakie otrzymała nasza uczelnia – mówi Marta Wojtach, rzeczniczka AM. - Przyznali je nam bowiem Ci, dla których pracujemy każdego dnia, dla których nasza akademia działa i się zmienia. Nasza uczelnia nie osiada jednak na laurach, stale się rozwija.
W najbliższych latach w warszawskiej AM powstaną:
l Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – laboratoria, gdzie naukowcy i studenci będą mogli prowadzić przełomowe badania nad najpoważniejszymi schorzeniami współczesnej cywilizacji,
l Centrum Biblioteczno- Informacyjne – miejsce, w którym będzie można korzystać nie tylko z zasobów bibliotecznych, ale także z baz komputerowych i baz dostępowych online,
l Centrum Rehabilitacyjno- Sportowe – sale gimnastyczne i gabinety fizjoterapii i rehabilitacji.
l Wielopoziomowy parking dla całego kampusu Banacha.
Rozbudowane zostanie także, otwarte w 2006 roku, Centrum Dydaktyczne.
Uczelnia chce zakończyć pełne zinformatyzowanie szkoły – usprawnić internetową rekrutację kandydatów, uruchomić wirtualne dziekanaty. Planuje również utworzenie klubu partnerów instytucjonalnych - dzięki skupionym w nim firmowym i instytucjom z branży medycznej i farmaceutycznej – będzie można sfinansować wiele projektów służących promocji najlepszych studentów. Wśród tych przedsięwzięć znajdą się z pewnością stypendia dla najzdolniejszych.
Rok 2008 będzie wyjątkowy w blisko 200-letniej historii nauczania medycyny w Warszawie. Akademia Medyczna, decyzją Sejmu, zostanie przekształcona w Warszawski Uniwersytet Medyczny. W ten sposób potwierdzona zostanie pozycja i dorobek uczelni, wyrażony m.in. w liczbie dziedzin, w których ma uprawnienia nadawania tytułu doktora.
- Cieszymy się, że studenci przyznając nam tytuł Uczelni Przyjaznej Studentom, uznali że jesteśmy szkołą, w której kształcenie idzie w parze z poszanowaniem studenckich praw i interesów- podsumowuje Marta Wojtach, rzecznik AM.
Razem z warszawską Akademią Medyczną tytuł „Uczelnia Przyjazna Studentom 2007” otrzymały także Politechnika Śląska z Gliwic oraz Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy. Nagrody wręczono 17 listopada 2007r. w Międzynarodowym Dniu Studenta we "Dworze w Tomaszowicach" w Modlinicy k. Krakowa.
******
Akademia Medyczna w Warszawie jest największą uczelnią medyczną w Polsce. Na 11 kierunkach i 3 specjalnościach kształci się w niej prawie 11 tys. studentów, w tym ponad czterystu obcokrajowców. Rektorem AM jest prof. dr hab. Leszek Pączek.
Uczelnia oferuje następujące kierunki studiów w języku polskim: analityka medyczna, dietetyka, farmacja, fizjoterapia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, techniki dentystyczne, zdrowie publiczne (specjalności: audiofonologia, elektroradiologia, higiena stomatologiczna). Cudzoziemcy w Akademii Medycznej w Warszawie studiują w języku angielskim na kierunku lekarskim w ramach dwóch programów: czteroletniego dla osób z tytułem licencjata i sześcioletniego dla absolwentów szkół średnich. Akademia prowadzi ponadto nauczanie w ramach zawodowych kursów specjalizacyjnych i dokształcających.
Uczelnia uczestniczy w najważniejszych międzynarodowych programach wymiany studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych, a także w programach naukowo-badawczych. Akademia Medyczna w Warszawie jest najbardziej prestiżową uczelnią medyczną w Polsce. Potwierdzają to najwyższe pozycje w rankingach, a przede wszystkim sukcesy osiągane przez jej studentów, absolwentów i pracowników. Uczelnia kształci studentów zgodnie z nowoczesnymi programami nauczania opartymi na europejskich standardach.
Dyplomy uzyskane w Akademii Medycznej w Warszawie są uznawane w większości państw europejskich, w tym w całej Unii Europejskiej, a także w Kanadzie i USA – na podstawie certyfikatu wystawionego przez United States Departament of Health and Human Resources.
Kadra dydaktyczno-naukowa uczelni liczy blisko 1,5 tys. pracowników – wysoko wykwalifikowanych specjalistów zaliczanych do czołówki europejskich naukowców. Wielu z nich to krajowi konsultanci w różnych dziedzinach medycyny. Baza kliniczna Akademii – doskonałe zaplecze do pracy naukowców i studentów – to 5 szpitali z ponad 2,5 tys. łóżek.
Uczelnia tworzy jeden z najnowocześniejszych ośrodków badań biomedycznych w Europie. W ramach Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii powstaną laboratoria, w których naukowcy będą prowadzić przełomowe badania nad najważniejszymi chorobami cywilizacyjnymi.