Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2008.11.10 g. 15:13

90 lat ZHP

Ruszyły centralne obchody


W listopadzie mija 90 lat od Zjazdu Zjednoczeniowego - ZHP obchodzi swoje 90 urodziny.

"Polka - Polak. Kogo chcemy wychowywać dla przyszłości Polski" to temat konferencji jaka została zorganizowana w Sejmie. Uczestnicy dyskutowali o autorytetach w harcerstwie, promowanych przez organizację wartościach i metodach wychowywania.


Spotkanie w Sejmie oficjalnie zainaugurowało główne obchody 90- lecia Związku Harcerstwa Polskiego, które potrwają przez kilka najbliższych dni.

 

W ich ramach zaplanowano w stolicy m.in. koncert w Teatrze Buffo, mszę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, grę miejską "Międzyczas" na warszawskiej Pradze oraz - tradycyjnie już - przekazanie przedstawicielom władz Ognia Niepodległości na dziedzińcu w Belwederze.

 

Jak zapewnia rzecznik ZHP phm. Adam Zawadzki, imprezy z okazji 90- lecia ZHP będą odbywały się także lokalnie w hufcach w całym kraju; szczegóły dostępne są na stronie internetowej pod adresem www.regiony.zhp.pl - Konferencja zorganizowana w Sejmie jest spojrzeniem na to, co działo się w harcerstwie przez 90 lat, ale również spojrzeniem na to, co przyniesie przyszłość - wskazał w rozmowie Zawadzki - Jesteśmy najstarszą i największą organizacją pozarządową i wychowawczą w Polsce, a ideały, które wskazali nasi poprzednicy, są wciąż realizowane - dodał.

 

ZHP liczy obecnie ok. 120 tys osób. Rok 2008, uchwałą Senatu z lutego, został ustanowiony rokiem Andrzeja i Olgi Małkowskich - twórców polskiego harcerstwa.

 

Zalążki skautingu w Polsce datują się na rok 1909, kiedy jego ideę zaczęły propagować Organizacja Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie", Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i Ruch Etyczny "Eleusis". Propagatorem ruchu skautowego w Polsce był Andrzej Małkowski, który przetłumaczył na polski "Skauting dla chłopców", wydany w 1911 roku. W tym samym roku z jego inicjatywy we Lwowie powstały pierwsze drużyny - im. Tadeusza Kościuszki, Jana Karola Chodkiewicza i Emilii Plater.

 

W roku 1911 zaczął się ukazywać dwutygodnik "Skaut", w którego pierwszym numerze wydrukowano wiersz "Wszystko co nasze" Ignacego Kozielewskiego, do którego druhna Olga Drahonowska-Małkowska dwa lata później dopisała refren, a całość dostosowała do melodii pieśni powstańczej "Na barykady". Pieśń "Wszystko co nasze" w 1918 roku została uznana za Hymn Harcerski. Później wielokrotnie przekształcany, dopiero w 1981 roku powrócił do pierwotnej formy.

 

Wszystkie organizacje skautowe z ziem Królestwa Polskiego na zjeździe w 1916 roku połączyły się, tworząc Związek Harcerstwa Polskiego. Dwa lata później nastąpiło połączenie organizacji harcerskich z ziem wszystkich trzech zaborów.

 

Po wybuchu II wojny harcerstwo przeszło do konspiracji jako Szare Szeregi. Po wojnie ZHP został przejęty przez władze komunistyczne.

 

Niestety, w 1989 roku w łonie harcerstwa nastąpił rozłam - powstał Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i kilka pomniejszych organizacji.

 

Adres internetowy Stołecznej Chorągwi ZHP

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy