Drużyny biorące udział w Odysei przedstawiały, w formie ośmiominutowych prezentacji, rozwiązania zadań, nad którymi pracowały od jesieni pod okiem trenerów. Widzowie mieli okazję oglądać niesamowite pojazdy, 18-gramowe konstrukcje z drewna, które utrzymały nawet 50-cio kilogramowy ciężar, czy mechaniczne stworzenia przypominające prawdziwe zwierzęta. Mogli również zobaczyć jak wyglądała trzynasta, zapomniana praca Heraklesa i dowiedzieć się, w jaki sposób powstają zabobony. Zamknięta dla widowni i nieznana do ostatniej chwili była druga faza konkursu, podczas której uczestnicy rozwiązywali zadania słowne i manualne, wymagających spontanicznego myślenia.
Odyseja Umysłu ma w Polsce już prawie dwudziestoletnią tradycję. Zainteresowanie nią ciągle rośnie. W związku z tym do grona organizatorów etapów regionalnych w tym roku, po raz pierwszy w historii programu, dołączyła również Warszawa. Kilkudziesięciu wolontariuszy przygotowywało eliminacje po to, aby w niepowtarzalnej atmosferze, mogła rozwijać się kreatywność młodych ludzi.
Konkurs Odysei Umysłu to przede wszystkim spotkanie nieszablonowo myślących osób. Zgodnie z filozofią programu, poprzez zmagania z zadaniami i rozwijanie kreatywności, każdy uczestnik staje się zwycięzcą. - Rywalizacja nie jest najważniejsza. Liczy się to, czego nauczyliśmy się podczas przygotowań do konkursu – mówi Krzysiek Stąpor, członek krakowskiej drużyny, która awansowała do Finału.
A to nie jedyna drużyna, która już może rozpocząć przygotowania do prezentacji w Gdańsku. Drużyny oceniali specjalnie przeszkoleni sędziowie. Wybrali 19 drużyn, które uzyskały prawo uczestnictwa w 18. Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu. Pod koniec marca spotkają się one z najlepszymi zespołami, biorącymi udział w eliminacjach we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.
Odyseja Umysłu to program edukacyjny. Głównym jego celem jest rozwój kreatywności. Dzięki uczestnictwie w programie dzieci i młodzież kształtują w sobie wiele innych umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu. Uczą się pracować w grupie, działać w warunkach ograniczonych zasobów, szanować zdanie innych, podejmować decyzje oraz myśleć krytycznie. Odyseja Umysłu powstała w 1978 r. w USA. Twórcą programu jest dr C. Samuel Micklus. Od lat polscy Odyseusze odnoszą liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Do dziś drużyny z naszego kraju 12 razy zdobywały Mistrzostwo Świata, a także Srebrne i Brązowe medale oraz międzynarodowe wyróżnienia fair-play OMER’s Award i prestiżową Nagrodę Ranatra Fusca za wyjątkową kreatywność.
Wyniki
Eliminacji Regionalnych W Warszawie
7 marca 2009
Drużyny, które awansowały do 18. Ogólnopolskiego Finału Odysei Umysłu, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 27. – 28. marca 2009
Problem I, Po drodze Ziemia
Problem II, Prawie jak zwierzę
Problem III, Sprawa dla Heraklesa
Problem IV, Balsa na fali
Problem V, Zabawa w zabobony