Specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Fundacji Edukacji Społecznej przygotowali i przeprowadzili dwudniowe zajęcia w ramach edukacyjno-sportowego programu SET. Przedstawiciel Kuratorium Oświaty przedstawił również uczestnikom zmiany zapisane w podstawie programowej w odniesieniu do realizacji lekcji wychowania fizycznego i zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej.
Wykłady prowadzone były również przez dr Annę Kowalewską z Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania Uniwersytetu Warszawskiego i dr n. med. Agatę Wolską, kierownika pionu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W prowadzeniu szkolenia praktycznego oraz przygotowaniu zajęć do szkół uczestniczyli oraz wspierali merytorycznie licencjonowani, zawodowi trenerzy tenisa.
W dwudniowej sesji szkoleniowej udział wzięli nauczyciele wychowania fizycznego oraz pedagodzy, psycholodzy szkolni i wychowawcy klas z kilkudziesięciu szkół podstawowych z Warszawy i okolic. Intensywny kurs obejmował wykłady dotyczące czynników warunkujących zdrowie, promocji zdrowia, prozdrowotnego stylu życia w kontekście aktywności fizycznej, metodykę edukacji zdrowotnej, propedeutykę prowadzenia zajęć gry w tenisa w grupach oraz profilaktykę układu ruchu w sporcie i aktywności fizycznej. Na zajęciach praktycznych uczestnicy mogli poznać nawiązujące do tenisa zasady stretchingu oraz podstawy praktyczne do prowadzenia lekcji z uczniami.
Inicjatywa USP tenispolska została bardzo pozytywnie oceniona przez uczestników. „Gram w tenisa amatorsko, a to szkolenie pozwoliło mi przypomnieć i usystematyzować moją wiedzę, którą mam zamiar przekazać swoim uczniom.” – mówi Mirosław Jurek, nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 138 w Warszawie. Dzięki szkoleniu i programowi SET, nauczyciele mogą zaproponować dzieciom atrakcyjną formę realizacji zajęć wychowania fizycznego, a także spędzania czasu wolnego poza murami szkoły. „Jestem bardzo mile zaskoczona, że w tak licznej grupie można zorganizować tak ciekawe zabawy, gdzie wszyscy są w ruchu i biorą czynny udział w zajęciach.” – dodaje Aneta Paluch ze Szkoły Podstawowej nr 143.
Nauczyciele biorący udział w kursie otrzymali materiały szkoleniowe, zawierające m.in. propozycje gotowych zajęć, zarówno z wychowania fizycznego jak też dotyczących edukacji zdrowotnej. Zgłoszonym do programu szkołom udostępniony zostanie nieodpłatnie sprzęt do mini-tenisa pozwalający na prowadzenie zabaw tenisowych i naukę podstaw gry w tenisa.
Następna sesja szkoleniowa już przygotowaniu
Projekt SET opracowany został w ramach społecznego programu USP tenispolska - Tenis na zdrowie, którego głównym zadaniem jest walka z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Skierowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku 10-12 lat (klasy IV–VI szkoły podstawowej).
Program został objęty patronatem m.in. przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Państwową Inspekcję Sanitarną, Instytut Matki i Dziecka, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Wojewodę Mazowieckiego. Powstaje przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego i Fundacją Edukacji Społecznej.
Więcej informacji o programie oraz relacja ze szkolenia znajduje się na stronie www.tenispolska.pl.
Partnerzy i Patroni programu:
Patroni Honorowi: