Od początku swojego powołania Ochotnicze Hufce Pracy miały pełnić funkcje społeczne w zakresie szkolenia i wychowania młodych ludzi, a także dbania o ich rozwój patriotyczny oraz zawodowy.
Przez ponad pół wieku jednostki OHP w całej Polsce zapewniały swoim uczestnikom warunki do kontynuowania kształcenia ogólnego i zawodowego, podwyższania kwalifikacji ogólnych i zawodowych lub przekwalifikowania się.
OHP opracowywały i realizowały programy profilaktyczne, wychowawcze i resocjalizacyjne dla młodzieży. Zwłaszcza tej zagrożonej społeczną marginalizacją, pochodzącej z ubogich rodzin, rodzin niewydolnych wychowawczo.
OHP wykształciły rzesze fachowców oraz pomogły niejednemu uczestnikowi w starcie zawodowym. Wielu absolwentów OHP podjęło naukę w szkołach średnich oraz ukończyło studia, a niejeden otworzył również własną działalność gospodarczą.
W związku z jubileuszem, Ochotnicze Hufce Pracy, pod koniec roku szkolnego postanowiły w sposób szczególny uhonorować młodzież wyróżniającą się wynikami w nauce oraz w przygotowaniu zawodowym.
Dwóch najlepszych uczestników każdego województwa otrzyma nagrody za swoją pracę, które zostaną im uroczyście wręczone w Roskoszy podczas III Festiwalu Kultury Młodzieży OHP połączonego z Zakończeniem Roku Szkolnego 2012/13 w OHP.
Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP postanowiła zgłosić do tej nagrody uczestniczkę 7- 1 Środowiskowego Hufca Pracy w Radomiu – Dominikę Bień oraz Rafała Lipińskiego z wołomińskiego 7-36 Hufca Pracy.
Czym zasłużyli się Ci właśnie uczestnicy?
18-letnia Dominika, uczy się zawodu kucharza małej gastronomii i uczestniczy w edukacyjnych programach OHP. Dziś świetnie sobie radzi w nauce, ale jej edukacyjne początki nie były obiecujące. Kiepska frekwencja na zajęciach, złe zachowanie skutkowały słabymi wynikami w nauce. Kadra wychowawcza załamywała ręce, ale gdy Dominika trafiła pod skrzydła wychowawców radomskiej jednostki OHP, coś zaczęło się zmieniać. Przez dwa lata pobytu w OHP Dominika sukcesywnie poprawiała swój wizerunek zarówno w szkole jaki i na praktykach. Od pracodawcy, u którego uczyła się zawodu otrzymała nawet propozycję zatrudnienia po ukończeniu nauki.
Obecnie poza wzorowym sprawowaniem i bardzo dobrymi notami w zakładzie, dziewczyna wzorowo się uczy. Mimo trudnej sytuacji rodzinnej (choroba nowotworowa mamy), chętnie uczestniczy we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych organizowanych prze ŚHP w Radomiu. Od początku istnienia Rady Młodzieży jest jej czynnym uczestnikiem i pełni w tym ciele samorządowym rolę zastępcy przewodniczącego. Należy też do Klubu Aktywnych i angażuje się w akcje o charakterze wolontaryjnym. Jej pasją, poza gotowaniem, jest sport, w szczególności siatkówka i tenis stołowy.
Z kolei Rafał Lipiński, również 18-latek, do wołomińskiego Hufca Pracy trafił z polecenia pedagoga gimnazjum rejonowego w związku z problemami w nauce. W OHP
uczęszczał do gimnazjum dla dorosłych i jednocześnie przyuczał się do zawodu mechanika pojazdów samochodowych. Okazało się, że samochody to jego pasja, a rozwijana pod okiem dobrego nauczyciela może być motywacją do dalszego wzrostu. Rafał okazał się znakomitym uczniem, na tyle dobrym, że pracodawca chętnie zatrzymałby go u siebie na stałe. Rzecz w tym, że Rafał zasmakował w wiedzy. Zdecydował się na kontynuowanie edukacji w systemie ZSZ i rozpoczął naukę w zawodzie lakiernika. Pracodawca, u którego chłopak obecnie odbywa przygotowanie zawodowe, również jest nim zachwycony i widzi go w szeregach swojej kadry. Zdyscyplinowany, obowiązkowy, zaangażowany w pracę i charakteryzujący się wysoką kulturą osobistą – mówią o Rafale pracodawcy. A wychowawcy 7-36 HP postrzegają go jako aktywnego członka samorządu młodzieży, który jest dla innych rówieśników autorytetem. Pasją Rafała podobnie jak Dominiki również jest sport. Swoje sportowe zainteresowania rozwija, trenując wyciskanie sztangi leżąc. Do jego sukcesów należy zaliczyć m.in. I miejsce w Mistrzostwach Polski w kat. do lat 18 oraz III miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach w kat. do 75 kg.
MWK OHP jest dumna ze swoich uczestników, choć jak mówi, podobnych Dominice i Rafałowi uczestników ma w swoich szeregach więcej. O innych pasjonujących „fachowcach” z Mazowsza na stronie MWK OHP w dzile Wywiady – „Młodzi z pasją”.
Na terenie Mazowsza jest 12 Hufców Pracy, 8 Środowiskowych HP oraz 2 Ośrodki Szkolenia i Wychowania.
W Warszawie są 4 Hufce Pracy i 3 Środowiskowe.
Od Redakcji.
Serwis www.warszwa.pl współpracuje z 7-6 Środowiskowym Hufcem Pracy przy ulicy Rabsztyńskiej w ramach projektu „Jestem stąd…kody pamięci” zainspirowanego przez kadrę Hufca .
Do tej pory ukazały się artykuły: