Podobnie jak w roku ubiegłym tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Ja żyję tu, Ty żyjesz tu”, a jego głównym celem było zachęcenie młodzieży do uprawiania twórczości filmowej, uwrażliwienie jej na uniwersalne wartości, takie jak dom czy rodzina, a także zwrócenie jej uwagi na piękno ojczystej przyrody i zachęcenie do pogłębiania więzi emocjonalnych z bliskimi. Tegoroczny konkurs przebiegał w kilku etapach. Najpierw wszystkie Wojewódzkie Komendy OHP w całej Polsce wybierały maksymalnie dwie prace uczestników swoich jednostek organizacyjnych i wysyłały je do Zielonej Góry, zgłaszając je do etapu ogólnopolskiego konkursu. Następnie w Lubuskiej WK OHP profesjonalny skład sędziowski pod przewodnictwem Pawła Ptaszyńskiego - prezesa firmy CNW Media, Aleksandry Bąk - dziennikarza telewizyjnego i Marcina Olechnowskiego - członka grupy filmowej Firefly Film Studio w Zielonej Górze typował osiem najlepszych ich zdaniem produkcji, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu rywalizacji.
Młodzież podczas warsztatów prowadzonych przez prezesa firmy CNW Media - Pawła Ptaszyńskiego, na co dzień zajmującego się produkcją filmów.
- W tym roku nasi podopieczni zdecydowali się na zrobienie filmu z wykorzystaniem animacji – opowiada o pracy uczestników bielańskiego HP, ich opiekun Sylwia Mrozowicz. - Realizacja tego pomysłu wymagała od nich nie tylko ogromnego zaangażowania i determinacji, ale również dobrej organizacji pracy tak, żeby zdążyć ze wszystkim na czas. Jestem bardzo dumna z naszej młodzieży, że wytrwała do końca i w pełni wykonała swoje zamierzenie. Moim zdaniem, zrobili fantastyczną rzecz – dodaje z entuzjazmem.
- Kiedy otrzymaliśmy informację, że zostaliśmy zaproszeni na etap finałowy do Zielonej Góry, byliśmy szczęśliwi – cieszy się Marta Postek, jedna z trzech autorów konkursowego dzieła. – Oznaczało to po pierwsze, że nasz film się spodobał, a po drugie, że możemy dalej walczyć o zwycięstwo.
II etap ogólnopolskich eliminacji odbył się 14 czerwca w Zielonej Górze. Po dotarciu na miejsce organizatorzy ciepło powitali ekipę z Mazowsza, by zaraz po pysznym obiedzie, zaprosić ją na warsztaty filmowe, prowadzone przez Pawła Ptaszyńskiego. W trakcie warsztatów młodzi filmowcy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat najczęściej popełnianych błędów podczas kręcenia filmów, a po nich uczestniczyli w przeglądzie finałowym zgłoszonych na konkurs filmów. Po projekcji każdej pracy jury zadawało jej twórcom pytania, dotyczące sposobu wykonania danego filmu, użytych technik i programów, źródła inspiracji itp. Pytania mogli zadawać również uczestnicy z innych ekip oraz ich opiekunowie.
- Kiedy był wyświetlany nasz film obserwowałem wszystkich obecnych - opowiada z przejęciem Sebastian Popiel, drugi z twórców „Wesołej Brygady” z 7-35 HP. - Widzowie nie odrywali oczu od ekranu. Wszyscy byli ciekawi Tomusia - postaci animowanej, którą stworzyliśmy i która oprowadzała filmową wycieczkę po stolicy. Padało mnóstwo pytań: o pomysł, o to jak udało się nam wcielić go w życie…
Spacer(o)wa-wa
Spacerowa Warszawa
Nagrodzony film Wesołej Brygady
z warszawskiego 7-35 Hufca Pracy
- Wszystkie filmy miały w sobie coś fajnego i były wykonane w różnej konwencji – dodaje Jakub Jabłoński, trzeci z autorów „Spacer(o)wa-wy”. – My jako jedyni wykorzystaliśmy technikę animacji, co bardzo zainteresowało naszych rówieśników z innych ekip. Jak się jednak okazało, ten zabieg właśnie, sprawił, że przygotowanie filmu zajęło nam o wiele więcej czasu niż innym twórcom.
Podopieczni bielańskiego hufca podczas udzielania wywiadu dla Radia Zielona Góra.
W oczekiwaniu na wyniki konkursu podopieczni bielańskiego hufca zostali poproszeni o udzielenie wywiadu Radiu Zielona Góra.
- W pierwszej chwili bardzo się tym zestresowałam – opowiada z przejęciem Marta. – Na szczęście nasza opiekunka powiedziała nam, jak taki wywiad wygląda i uspokoiła, że nie jest na żywo, więc ewentualne „potknięcia” da się wyciąć.
- Wiedzieliśmy, że konkursem interesują się media, ale nie sądziliśmy, że akurat z nami ktoś będzie chciał rozmawiać – dodaje Sebastian. – Myślę, że jak na pierwszy nasz wywiad, fajnie wypadliśmy – cieszy się.
Występ zespołu tanecznego BUGS JUNIOR.
Dodatkowo oczekiwanie na werdykt jury, umilał młodzieży występ zespołu tanecznego BUGS JUNIOR, który zachwycał profesjonalnym wykonaniem i niebanalnym imagem.
Anna Urbaniak Komendant Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Zielonej Górze odczytuje list gratulacyjny Komendanta Głównego OHP do finalistów konkursu.
Zanim organizatorzy konkursu przeszli do ogłoszenia wyników, Anna Urbaniak Komendant Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, odczytała list z gratulacjami dla wszystkich uczestników finału konkursu od Komendanta Głównego OHP.
Ogłoszenie wyników konkursu filmowego
przez komisję konkursową.
Decyzją sędziów I miejsce w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Komórkowych Młodzieży OHP zajął film pt. „Fara” autorstwa Patryka Dytrycha, Roberta Gajdy i Daniela Nowaka z Łódzkiej WK OHP (ŚHP w Piotrkowie Trybunalskim).
- Ku naszej wielkiej radości Marcie, Sebastianowi oraz Jakubowi za film pt. „SPACER(O)WA-WA” przyznano srebro – mówi szczęśliwa Sylwia Mrozowicz.
III miejsce zajął film autorstwa Wojciecha Krzepy, Krystiana Oniszko i Krzysztofa Plisikiewicza z Warmińsko-Mazurskiej WK OHP (HP w Elblągu) pt. „Z pamiętnika uczestnika”.
Pamiątkowe zdjęcie (od lewej) Kuby, Marty i Sebastiana
z organizatorami konkursu i komisją sędziowską.
Dodatkowo komisja postanowiła wyróżnić i nagrodzić Mateusza Franczuka za pracę „Człuchów to jest to” z Pomorskiej WK OHP (OSiW w Człuchowie), a pozostałym ekipom przyznać nagrody pocieszenia.
- W tym roku zgłoszonych prac było dużo więcej niż w zeszłym, bo aż 28, zatem i wygrać nie było łatwo – opowiadają laureaci z bielańskiej jednostki MWK OHP. – Oprócz tego, że mogliśmy przyjechać do Zielonej Góry na finał i dostaliśmy super nagrody, wzięliśmy również udział w fajnych warsztatach filmowych i mieliśmy swój pierwszy wywiad dla radia. To wszystko warte było naszej pracy – dodają z zadowoleniem.
- Jestem bardzo dumna z całej trójki i niezmiernie się cieszę z ich sukcesu – komentuje Sylwia Mrozowicz. - Nie tylko zrobili świetny film, ale również profesjonalnie omówili go podczas warsztatów, udzielając wyczerpujących odpowiedzi komisji sędziowskiej. Co więcej, już teraz mają ochotę zawalczyć o I miejsce w kolejnej edycji tego konkursu.
Wręczenie dyplomów i nagród „Wesołej Brygadzie”
z Mazowsza.
Wszystkie finałowe filmy z II edycji OKKFKM OHP można obejrzeć w Internecie w serwisie You Tube, a wywiadu jakiego organizatorzy i finaliści konkursu udzielili Radiu Zielona Góra można posłuchać na stronie www.rzg.pl.
Finaliści II Ogólnopolskiego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Komórkowych Młodzieży OHP
„Ja żyję tu, Ty żyjesz tu”.
Zdjęcia: Sylwia Mrozowicz