Aung San Suu Kyi (2011)
Źródło zdjęcia: Wikipedia
Spotkanie z liderką Narodowej Ligi na rzecz Demokracji odbędzie się już w najbliższy czwartek, 12 września, o godz. 16.00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Osoby, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłoszenia do 10 września na stronie: http://bit.ly/1dpdr4M.
Aung San Suu Kyi
jest założycielką i przewodniczącą Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) w Birmie, zaangażowaną w demokratyzację kraju oraz walkę o prawa człowieka. O spotkanie z nią zabiegają przywódcy z całego świata. Przez wiele lat było to jednak niemożliwe, bo w areszcie domowym, na który skazała ją rządząca junta spędziła niemal dwie dekady. W 2009 roku chciał się z nią spotkać sekretarz generalny ONZ – Ban Ki Mun. Szef birmańskiej junty, Than Shwe, nie wyraził na to zgody. Opozycjonistka nie mogła też osobiście odebrać przyznanej jej w 1991 roku pokojowej Nagrody Nobla, a Złoty Medal Kongresu – z rąk prezydenta Baracka Obamy – mogła przyjąć po czterech latach od jego przyznania.
Teraz jest o wiele łatwiej, bo po prawie półwiecznych rządach wojskowej junty w Birmie od pewnego czasu trwa transformacja polityczna. Gdy władzę objął nowy prezydent Thein Sein, nadeszły zmiany. Z aresztów wypuszczono więźniów politycznych, uznano też legalność kierowanej przez Suu Kyi partii opozycyjnej. Wtedy noblistka mogła wziąć udział w pierwszych wolnych wyborach do parlamentu. Do zdobycia było 45 mandatów, NLD obsadziła 43 z nich. W 2015 roku w Birmie odbędą się wybory prezydenckie. Czy Suu Kyi będzie mogła wziąć w nich udział?
Podczas wykładu „Polityka a edukacja” prezentowanego z cyklu „Kapuściński Development Lectures” noblistka opowie o sytuacji politycznej w Birmie oraz o wyzwaniach, które stoją przed nią w najbliższych latach. Po prelekcji planowana jest sesja pytań z sali. Wykład odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.
Organizatorami spotkania są: