Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Informacje dla turystów

2012.06.10 g. 12:19

Zalesie Górne

Miejsce na wypoczynek
Na trasie Warszawa - Kraków tuż za Piasecznem (5 km), w pięknie położonym kompleksie leśnym Chojnowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się malownicza miejscowość ZALESIE GÓRNE.

Miejscowość ta, swoją nazwę zawdzięcza Janowi Witoldowi Wisłockiemu, który to w latach 30. ubiegłego wieku, przyczynił się do założenia takich teraźniejszych osiedli jak: Osiedle Zalesie Górne, Wrzosy, Wyżyny. Teraz te osiedla tworzą jedną całość pod nazwą Zalesie Górne.

 

Staw rekreacyjny w Zalesiu Górnym Staw rekreacyjny w Zalesiu Górnym

 

Staw rekreacyjny w Zalesiu Górnym

 

W 1934 r. do Zalesia zaczęła docierać linia kolejowa, która połączyła Warszawę z Krakowem. W 1935 r. przez Zalesie przejechał pociąg z trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pociągi parowe, kursowały po jednym torze a woda do lokomotywy była pobierana z rzeki Jeziorki, która przecina teren położony tuż za Zalesiem Dolnym.
Wybudowana w 1934 r. stacja kolejowa została zniszczona przez Wehrmacht w 1945 r. ale zdołano ją szybko odbudować.

 

Kościół św. Huberta w Zalesiu Górnym

 

Kościół św. Huberta w Zalesiu Górnym

 

W 1938 r. w Zalesiu Górnym zostałą wybudowana kaplica ku czci św. Huberta. Postawiono ją z bali drewnianych w stylu gotyckim z  motywami myśliwskimi na podmurowaniu z polnego kamienia. Kaplica ta jest obecnie wpasowana do nowo wybudowanego kościoła, który również jest wykończony w drewnie. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1984 r. i w całości została już zakończona. Trwa tylko wykończenie wystroju wewnętrznego i terenu wokół kościoła

 

Podczas wojny, osiedle Zalesie było bardzo spokojną miejscowością. Co zawdzięczała temu, że jeszcze nie zdołano jej nanieść na mapy sztabowe. Dlatego też , ukrywali się tu zarówno partyzanci jak i powstańcy z okresu Powstania Warszawskiego. Lasy Chojnowskie , które otaczają Zalesie, nazywano także Chojnowską Rzeczypospolitą, bo dawały schronienie wielu polskim żołnierzom.

 

Obelisk pamiątkowy żołnierzy Powstania Warszawskiego w Zalesiu Górnym Obelisk pamiątkowy żołnierzy oddziału Szarego w Zalesiu Górnym Obelisk pamiątkowy żołnierzy oddziału Szarego w Zalesiu Górnym

 

Obeliski poświęcone pamięci żołnierzy AK

 

Po wojnie Zalesie pomału zaczęło się rozbudowywać.  Ze względu na bliskość Warszawy i dobry dojazd do zakładów pracy, coraz więcej ludzi chciało tu mieszkać by odpoczywać i nabierać sił do dalszej egzystencji. Powstawały nowe placówki użytku publicznego.Powstałe osiedla zasiedla coraz to większa liczba nowych właścicieli działek.

 

Między Żabińcem a Zalesiem Górnym mieści się kompleks stawów rybnych. Jeden z nich jest przeznaczony dla użytku rekreacyjnego. Można wypożyczyć kajaki, rowery wodne. Właśnie tam powstał ośrodek wypoczynkowy „Wisła".
Dojedziemy do niego drogą krajową nr 79 z Piaseczna na Górę Kalwarię albo też od strony Piaseczna przez Zalesie Dolne, Jazgarzew i Jesówkę. Można przyjechać także pociągiem. Tuż przy stacji Zalesie Górne, po przeciwnej stronie torów, jest wejście do ośrodka.

 

 Leśna droga dojazdowa do kompleksu Zimne Doły Parking leśny przy kompleksie Zimne Doły

 

Leśna droga dojazdowa i parking
kompleksu Zimne Doły

 

Terenem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców i Zalesia Górnego są ZIMNE DOŁY, które położone są 4 km na południowy- wschód od Piaseczna.
Aby dostać się do nich, należy skręcić w Żabińcu z drogi krajowej nr 79 w prawo, a następnie podążać drogą wiodącą wzdłuż lasu, w kierunku Zalesia Górnego. Tuż przed stawami rybnymi trzeba skręcić w lewo i wjechać w głąb lasu.
Jadąc od strony Góry Kalwarii na światłach należy skręcić w lewo i po około 2,5 km w prawo w głąb lasu. Po 1,5 km znajduje się parking samochodowy.

 

W Zimnych Dołach w 1944 r. doszło do starcia pomiędzy oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych a oddziałami niemieckimi. Została wówczas spalona istniejąca tam leśniczówka. Dlatego też miejscowi, nazywają to miejsce „Spalone" Historię walk i miejsca upamiętnia pomnik i brzozowy krzyż. W pobliżu, znajduje się także pomnik Leśników Mazowieckich, którzy polegli w walkach o niepodległość kraju.

 

Zimne Doły - miejsce piknikowe Zimne Doły - miejsce piknikowe

 

Zimne Doły - miejsce piknikowe

 

Na turystów czeka tu specjalnie przygotowany teren biwakowy , miejsce na ognisko, zadaszone wiaty piknikowe, niewielkie boisko do grania w piłkę oraz chrust. O wszystko to dbają leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów.

Sporą atrakcją Zimnych Dołów jest Linowy Park Przyrody. zwany także „Małpim Gajem”, którego liny zawieszone są pomiędzy najwyższymi drzewami Pod czujnym okiem instruktorów uprawiać wspinaczki i zjazdy na linach.

 

Zimne Doły - Linowy Park Przyrody

 

We wsi Jesówka, która graniczy z Zalesiem Górnym ulicami Graniczną i Drogą Dzików,. od strony torów kolejowych w lesie znajduje się cmentarz żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej z 1914 r.

 

Czarna Rzeczka płynie przez Zimne Doły Wędkarz w Zimnych Dołach

 

W Chojnowskim Parku Krajobrazowym możemy spotkać się z różnorodną zwierzyną leśną. Są tu bobry, sarny ,łosie ,wiewiórki, dziki, a także usłyszymy przepiękne głosy ptaków. Na stawach rybnych pływają łabędzie, dzikie kaczki, czaple Z sitowia w letnie ciepłe noce słychać wieczorem rechot żab. Rzeczka Zielona, która płynie przez tereny Zimnych Dołów od strony Zalesia Górnego dostarcza wodę do stawów rybnych a także pięknego obiektu krajobrazowego.
Las w okresie letnim to oaza spokoju, ciszy, gdzie możemy zbierać jagody, poziomki i grzyby.

 

 Zwierzęta Lasów Chojnowskich Drzewa i ich nasiona w Lasach Chojnowskich

 

Bazę noclegową jak i gastronomiczną dla turystów zapewniają okoliczne miejscowości Żabieniec, Piaseczno, Zalesie Dolne, Baniocha czy Góra Kalwaria. W samym Zalesiu Górnym jest cukiernia, restauracja „Stara Chata" przy ul. Wiekowej Sosny a także niewielki barek przy wyjeździe z Zalesia Górnego na Jazgarzew. Przy ul. Pionierów i nie tylko znajdują się  sklepy spożywcze i przemysłowe a przy wylocie z Zalesia TOP Market.

 

 Zaplecze gastronomiczne Zalesia Górnego Zaplecze gastronomiczne Zalesia Górnego

 

Zaplecze gastronomiczne Zalesia Górnego

 

Tomasz Grządziela



Zdjęcia i tekst:
Tomasz Grządziela

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy