Miejscowość ta, swoją nazwę zawdzięcza Janowi Witoldowi Wisłockiemu, który to w latach 30. ubiegłego wieku, przyczynił się do założenia takich teraźniejszych osiedli jak: Osiedle Zalesie Górne, Wrzosy, Wyżyny. Teraz te osiedla tworzą jedną całość pod nazwą Zalesie Górne.
Staw rekreacyjny w Zalesiu Górnym
W 1934 r. do Zalesia zaczęła docierać linia kolejowa, która połączyła Warszawę z Krakowem. W 1935 r. przez Zalesie przejechał pociąg z trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pociągi parowe, kursowały po jednym torze a woda do lokomotywy była pobierana z rzeki Jeziorki, która przecina teren położony tuż za Zalesiem Dolnym.
Wybudowana w 1934 r. stacja kolejowa została zniszczona przez Wehrmacht w 1945 r. ale zdołano ją szybko odbudować.
Kościół św. Huberta w Zalesiu Górnym
W 1938 r. w Zalesiu Górnym zostałą wybudowana kaplica ku czci św. Huberta. Postawiono ją z bali drewnianych w stylu gotyckim z motywami myśliwskimi na podmurowaniu z polnego kamienia. Kaplica ta jest obecnie wpasowana do nowo wybudowanego kościoła, który również jest wykończony w drewnie. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1984 r. i w całości została już zakończona. Trwa tylko wykończenie wystroju wewnętrznego i terenu wokół kościoła
Podczas wojny, osiedle Zalesie było bardzo spokojną miejscowością. Co zawdzięczała temu, że jeszcze nie zdołano jej nanieść na mapy sztabowe. Dlatego też , ukrywali się tu zarówno partyzanci jak i powstańcy z okresu Powstania Warszawskiego. Lasy Chojnowskie , które otaczają Zalesie, nazywano także Chojnowską Rzeczypospolitą, bo dawały schronienie wielu polskim żołnierzom.
Obeliski poświęcone pamięci żołnierzy AK
Po wojnie Zalesie pomału zaczęło się rozbudowywać. Ze względu na bliskość Warszawy i dobry dojazd do zakładów pracy, coraz więcej ludzi chciało tu mieszkać by odpoczywać i nabierać sił do dalszej egzystencji. Powstawały nowe placówki użytku publicznego.Powstałe osiedla zasiedla coraz to większa liczba nowych właścicieli działek.
Między Żabińcem a Zalesiem Górnym mieści się kompleks stawów rybnych. Jeden z nich jest przeznaczony dla użytku rekreacyjnego. Można wypożyczyć kajaki, rowery wodne. Właśnie tam powstał ośrodek wypoczynkowy „Wisła".
Dojedziemy do niego drogą krajową nr 79 z Piaseczna na Górę Kalwarię albo też od strony Piaseczna przez Zalesie Dolne, Jazgarzew i Jesówkę. Można przyjechać także pociągiem. Tuż przy stacji Zalesie Górne, po przeciwnej stronie torów, jest wejście do ośrodka.
Leśna droga dojazdowa i parking
kompleksu Zimne Doły
Terenem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców i Zalesia Górnego są ZIMNE DOŁY, które położone są 4 km na południowy- wschód od Piaseczna.
Aby dostać się do nich, należy skręcić w Żabińcu z drogi krajowej nr 79 w prawo, a następnie podążać drogą wiodącą wzdłuż lasu, w kierunku Zalesia Górnego. Tuż przed stawami rybnymi trzeba skręcić w lewo i wjechać w głąb lasu.
Jadąc od strony Góry Kalwarii na światłach należy skręcić w lewo i po około 2,5 km w prawo w głąb lasu. Po 1,5 km znajduje się parking samochodowy.
W Zimnych Dołach w 1944 r. doszło do starcia pomiędzy oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych a oddziałami niemieckimi. Została wówczas spalona istniejąca tam leśniczówka. Dlatego też miejscowi, nazywają to miejsce „Spalone" Historię walk i miejsca upamiętnia pomnik i brzozowy krzyż. W pobliżu, znajduje się także pomnik Leśników Mazowieckich, którzy polegli w walkach o niepodległość kraju.
Zimne Doły - miejsce piknikowe
Na turystów czeka tu specjalnie przygotowany teren biwakowy , miejsce na ognisko, zadaszone wiaty piknikowe, niewielkie boisko do grania w piłkę oraz chrust. O wszystko to dbają leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów.
Sporą atrakcją Zimnych Dołów jest Linowy Park Przyrody. zwany także „Małpim Gajem”, którego liny zawieszone są pomiędzy najwyższymi drzewami Pod czujnym okiem instruktorów uprawiać wspinaczki i zjazdy na linach.
We wsi Jesówka, która graniczy z Zalesiem Górnym ulicami Graniczną i Drogą Dzików,. od strony torów kolejowych w lesie znajduje się cmentarz żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej z 1914 r.
W Chojnowskim Parku Krajobrazowym możemy spotkać się z różnorodną zwierzyną leśną. Są tu bobry, sarny ,łosie ,wiewiórki, dziki, a także usłyszymy przepiękne głosy ptaków. Na stawach rybnych pływają łabędzie, dzikie kaczki, czaple Z sitowia w letnie ciepłe noce słychać wieczorem rechot żab. Rzeczka Zielona, która płynie przez tereny Zimnych Dołów od strony Zalesia Górnego dostarcza wodę do stawów rybnych a także pięknego obiektu krajobrazowego.
Las w okresie letnim to oaza spokoju, ciszy, gdzie możemy zbierać jagody, poziomki i grzyby.
Bazę noclegową jak i gastronomiczną dla turystów zapewniają okoliczne miejscowości Żabieniec, Piaseczno, Zalesie Dolne, Baniocha czy Góra Kalwaria. W samym Zalesiu Górnym jest cukiernia, restauracja „Stara Chata" przy ul. Wiekowej Sosny a także niewielki barek przy wyjeździe z Zalesia Górnego na Jazgarzew. Przy ul. Pionierów i nie tylko znajdują się sklepy spożywcze i przemysłowe a przy wylocie z Zalesia TOP Market.
Zaplecze gastronomiczne Zalesia Górnego
Zdjęcia i tekst:
Tomasz Grządziela