Pasja według Św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha – jedno z najwspanialszych, mistrzowskich dzieł w historii muzyki, rzadko wykonywanych na świecie, po 7 latach znowu w Polsce. Pod batutą Hansjörga Albrechta w koncertach w Gdańsku i Warszawie wystąpi Münchener Bach-Chor wraz solistami oraz orkiestra Bach Collegium München. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu PZU S.A. i PZU Życie SA, dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na odbudowę zniszczonego przez pożar, Kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku.
Jako sopran wystąpi Simone Nold, alt - Anna Zander, ewangelista - Maximilian Schmitt, Chrystus - Konrad Jarnot, oraz bas - Thomas Bauer. Koncerty odbędą się 24 marca w gdańskim Kościele Św. Brygidy i 25 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Honorowym patronatem objął je Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Ujazdowski oraz Wicemarszałek Senatu RP Maciej Płażyński.
- Od dnia pożaru, 22 maja, udało się odgruzować świątynię, zamontować konstrukcje stalowe i dach tymczasowy nad nawą główną. Obecnie trwają prace wykończeniowe nad prezbiterium tego najstarszego kościoła parafialnego na Starym Mieście w Gdańsku – opowiada o. Tadeusz Popiela, przeor OO. Karmelitów oraz proboszcz Kościoła Św. Katarzyny. - Do końca roku planujemy wykonanie dachu nad nawą główną, remont kopuły wieży kościoła i instalacje systemów przeciwpożarowych. Natomiast w przyszłym roku mamy zamiar wykonać odwilgocenie obiektu, remont wnętrza świątyni, rozpocząć bardzo kosztowne prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych. Wszystkie te zamiary będą się mogły urzeczywistnić, jeżeli będą wspierane takimi inicjatywami jak ta – dodaje przeor.
Terminy wykonania koncertów są szczególne i zbiegają się z ważnymi rocznicami. Bach po raz pierwszy odegrał publicznie fragmenty utworu 24 marca, 278 lat temu. Termin koncertu w stolicy pokryje się z datą jubileuszu 50-lecia Traktatu Rzymskiego i przypada na okres niemieckiej prezydencji w UE.
- Zaistniało wiele okoliczności, które skłoniły mnie do mocnego zaangażowania się w to wydarzenie – od lokalnego patriotyzmu, przez chęć pokazania piękna kultury, skończywszy na ważnych wydarzeniach politycznych, które zbiegają się z datą wykonania koncertów – o motywach objęcia honorowym patronatem akcji mówi marszałek Maciej Płażyński, od wielu lat zaangażowany w rozwijanie partnerskich stosunków Województwa Pomorskiego z bawarskim Regionem Środkowej Frankonii. – Istotą tego niezwykłego projektu, nawet przy bieżących sporach politycznych, jest odwołanie do naszych wspólnych korzeni europejskich. Występ niemieckich muzyków pokazuje uniwersalizm kultury i wskazuje na głębszy – duchowy wymiar stosunków polsko-niemieckich – podsumowuje marszałek.
Ze względu na jej religijny charakter, Pasję wykonuje się zawsze w okresie Postu Wielkanocnego. Podstawę literacką dzieła stanowią teksty czterech ewangelistów o męce Chrystusa na drodze krzyżowej. Pasja według Św. Mateusza J. S. Bacha uznana jest za najpiękniejszą ze wszystkich pasji, jakie mistrz skomponował. – Bach stworzył w Pasji nie tylko przejmujący obraz cierpiącego Jezusa, ale także ukazał ludzkość z jej chwiejnością i niedoskonałością. Obraz, którego muzyka dogłębnie porusza nasze dusze – opowiada dyrygent Hansjörg Albrecht.
Utwór jest rzadko wykonywany ze względu na jego wielki aparat wykonawczy – Bach napisał to dzieło na 2 chóry, 2 orkiestry i solistów. Zarówno orkiestra Bach Collegium jak i Münchener Bach-Chor, które zawitają do Polski, znane są w szczególności z wykonania muzyki oratoryjnej Bacha. – Niewiele jest utworów w naszej zachodniej kulturze muzycznej, których wypowiedzi mają wymiar uniwersalny. Pasję wg św. Mateusza jest jednym z nich – dodaje Albrecht.
Więcej informacji o kompozytorze, dziele, wykonawcach oraz akcji „Połóż swoją dachówkę” na rzecz odbudowy dachu i remontu kościoła Św. Katarzyny na oficjalnej stronie koncertu www.katarzyna.wp.pl.
***
Koncert w Gdańsku – 24 marca 2007, Kościół Św. Brygidy, godz. 18
Koncert w Warszawie – 25 marca 2007, Filharmonia Narodowa, godz. 17
Zwiedzanie kościoła Św. Katarzyny oraz wystawa fotograficzna zdjęć z pożaru – tylko jeden dzień - 24 marca 2007, Kościół Św. Katarzyny w Gdańsku, godz. 10-18.
Bilety w sprzedaży:
Gdańsk
Filharmonia Bałtycka, tel. 058 3206262
bilety@filharmonia.gda.pl
Warszawa
Filharmonia Narodowa
Tel. 022 5517 130/131
rezerwacja@orenda.com.pl