Teatralna opowieść o dzieciach opuszczonych przez tatusiów, wystawiana 14 kwietnia w warszawskim Teatrze Lalka, to jedna z wielu imprez rozpoczętego w marcu Roku Misia.
Niestworzona historia z misiem
„Ostatni tatuś” to opowieść o dzieciach opuszczonych przez tatusiów zniewolonych pracą. Akcja opowieści dzieje się co prawda w Warszawie, ale samotne dzieci można znaleźć wszędzie. Centralną postacią w przedstawieniu (narratorem) jest pluszowy miś. Oprowadza on bohaterów opowieści po złowrogim świecie. Dzieci odnajdują się w otaczającej je rzeczywistości dzięki wyobraźni, marzeniom oraz za pomocą magii.
- Przedstawienia w Teatrze Lalka realizowane są w różnych konwencjach: baśniowych, muzycznych, kabaretowych i odnoszą się do współczesnych i konkretnych problemów dziecka - mówi Ewa Rekosz, dyrektor wydawniczy pisemka „Miś”. - Zawsze aktualne są tematy takie, jak: dojrzewanie i przemijanie, poczucie samotności i ucieczka w świat fantazji czy urzeczywistnianie marzeń o czystym, wolnym od zła świecie. Bohaterem przedstawień w Lalce zawsze jest dziecko poruszające się w otaczającym je świecie zabawy i wyobraźni. Podobnie dzieje się w naszym pisemku, istniejącym na rynku od 50 lat.
Przy okazji premiery zorganizowano wystawę zabawek ze zbiorów Stefana Kaysera. Przedstawiać ona będzie kolekcję misiów z przełomu XIX i XX oraz kolekcjonerskie modele lalek Barbie. Wystawa będzie czynna od 14 kwietnia do 24 czerwca 2007 roku.