Zapraszamy do Muzeum Wyobraźni narysowanym kredą na parkingu przed PKiN.
Po niewidzialnej wystawie o Wizjach i Utopiach oprowadzą szwajcarscy kuratorzy. Ekspozycja znajduje się w miejscu przyszłego Muzeum Sztuki Nowoczesnej – na parkingu, na skwerku, w Kupieckich Domach Towarowych. Jej punktem wyjścia jest idea snucia marzeń zaczerpnięta z filozofii Ernsta Blocha. Na wystawie zobaczymy m.in. diodowe ekrany z cytatami o „życiu ludzkim napędzanym marzeniami”, kolorowe sofy Vernera Pantona, Pomnik Trzeciej Międzynarodówki rosyjskiego konstruktywisty Władimira Tatlina, plany architektoniczne Friedricha Schinkela, opływowe ferrari wg projektu Luci Colaniego, a także kolekcję komputerów i robotów z Metropolis Fritza Langa.
Wystawa oferuje możliwość spaceru po architekturze idealnej bo wyobrażonej. Kształt, forma i koncepcja budynku powstają bowiem w głowie widza, struktura wystawy rysowana jest kredą na bieżąco. Projekt proponuje spacer po śladach przyszłości, wbrew tradycji fantazjowania na temat ruin i znaków przeszłości. Na trasie wycieczki pojawią się goście specjalni: m.in. Jarosław Trybuś-specjalista od niezrealizowanej architektury Warszawy; Agnieszka Kurant-artystka zajmująca się ekonomią niewidzialności, czy Lech Nowicki-fizyk jądrowy. Niespodziewanie zjawi się też sam Christian Kerez oraz Zarząd Kupieckich Domów Towarowych.
Projekt jest próbą zaprojektowania rzeczywistości za pomocą siły wyobraźni oraz polsko-szwajcarskim komentarzem na temat idei warszawskiej MOMY i utopii postkomunistycznego miasta, które dzięki jednemu gmachowi chciałoby stać czymś zupełnie innym niż jest. Wreszcie jest on powrotem do czasów podwórka, na którym biała linia znaczyła tak wiele. Ktoś kto raz kupi bilet, będzie mógł powracać na wystawę nieskończoną ilość razy.
WIRTUALNE MUZEUM powstało pierwotnie jako projekt szwajcarskiego kuratora Beata Guggera oraz artysty Rudi Steinera. Gugger został zaproszony w 1999 przez Kunsthalle Lengenthal, do zrealizowania wystawy O Wizjach i Utopiach. W ostatniej chwili anulowano jednak realizację projektu. Plan ekspozycji był już wówczas precyzyjnie wpisany w architekturę muzeum i z dokładnością co do centymetra istniał w głowie Guggera. Kurator postanowił więc przenieść wernisaż w obszar wyobraźni. Na pustym placu, za pomocą maszyny do znaczenia białych linii na kortach tenisowych, wyrysował w skali 1:1 plan muzeum i zaprosił widzów na oprowadzanie po wystawie. Odwiedzający przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, słuchali komentarza do prac i obiektów o utopiach w sztuce, architekturze, technice, sposobach wydatkowania energii światowej czy astronomii. Guggerowi w żaden sposób nie przeszkadzał fakt, że na trasie obchodu mógł pojawić się na przykład samochód lub fragment budynku. Plan utopijnej wystawy pozostawał niewzruszony wobec potencjalnych przeszkód. Warszawska realizacja jest rozszerzoną wersją projektu i zbliża się do formuły teatru dokumentalnego.
19 i 20 maja 2007, start: parking Marcpol na tyłach Kupieckich Domów Towarowych,
oprowadzanie 16.00, 18.00, 20.00, 22.00
w sobotę o 22.00 – bezpłatnie, w ramach Nocy Muzeów
niedziela o 14.00 – dodatkowe oprowadzanie w języku Schweizdeutch,
Autorzy projektu:
Goście specjalni:
czas wycieczki 60 min.,
wstęp do Muzeum: 10 zł
przy wsparciu:
współpraca:
Grzegorz Moskała,
Piotr Pindor,
Bartek Tylman (Wydział Architektury PW)
Rezerwacje mejlem a bilety tylko na miejscu