Szkoła Widzów Instytutu Teatralnego zaprasza na dyskusję panelową pt. CZY W TEATRZE JEST MIEJSCE NA EDUKACJĘ?
MIEJSCE:GOETHE-INSTYTUT WARSZAWA, UL. CHMIELNA 13 A
CZAS: 16 CZERWCA (SOBOTA), G. 20.00
Naszymi gośćmi będą:
- Daniela Fichte – pedagog teatru, Deutches Theater, Berlin
- Jule Koch – pedagog teatru, Gerhard Hauptmann Theater, Zittau
- Justyna Sobczyk – pedagog teatru, Instytut Teatralny
- Piotr Duda – reżyser, Teatr Montownia
- Piotr Gruszczyński – dramaturg TR Warszawa, krytyk teatralny
- Paweł Łysak – reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy
- Spotkanie poprowadzi Joanna Derkaczew z "Gazety Wyborczej"
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, które – mamy nadzieję – nurtują nie tylko nas:
- Jaką funkcję pełnią dzisiaj instytucje teatralne?
- Jaki jest przeciętny widz teatralny w Polsce?
- Komu powinno zależeć na edukowaniu widza teatralnego?
- Kto jest odpowiedzialny za edukację młodego widza?
- Jak prowadzić dialog z widzem w sposób rzetelny, atrakcyjny i nowoczesny?
Panel jest częscią międzynarodowych warsztatów organizowanych przez Szkołę Widzów Instytutu Teatralnego i Goethe-Instytut, poświęconych praktycznemu poszukiwaniu nowoczesnych form edukacji teatralnej.
Swoje warsztaty poprowadzą m.in. pedagogowie teatru z Niemiec, gdzie od wielu lat teatry zatrudniają stałych pracowników do pracy z młodzieżą i z dorosłymi widzami.
koordynatorzy projektu:
Justyna Sobczyk, tel. 603637826 jsobczyk@instytut-teatralny.pl
Dominik Skrzypkowski, tel. 889 120 272 mmauricester@gmail.com
INFORMACJA O WARSZTATACH
TISZ-ANEX to warsztaty dla dla pracowników i współpracowników teatrów, którzy zajmują się lub chcieliby zajmować się edukacją teatralną w polskich teatrach instytucjonalnych.
TISZ ANEX jest swoistą alternatywą dla teatralnych lekcji „ex katedra". Prowadzący warsztat zaproponują narzędzia i techniki teatralne, które w bezpośredni sposób angażują młodego widza do działania indywidualnego/grupowego, w atrakcyjnej przestrzeni spektaklu.
Warsztaty nawiązują w mniej lub bardziej bezpośredni sposób do inscenizacji „Albośmy to jacy tacy " na podstawie "Wesela" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym. Stanowią propozycję na działanie w kontekście obejrzanego spektaklu interpretowanego z różnych perspektyw (praca z ciałem, z przestrzenią, z ruchem etc.)
Przygotowany przez nas program ma charakter praktyczny. Każdy z uczestników weźmie udział w czterech warsztatach prowadzonych przez specjalistów z Polski i z Niemiec.
CELE WARSZTATÓW:
prezentacja nowatorskich działań twórczych w obszarze pedagogiki teatralnej,
zdobycie umiejętności korzystania z narzędzi teatralnych w celu samodzielnego przygotowania warsztatu,
zainspirowanie uczestników do samodzielnych poszukiwań nowych rozwiązań edukacyjnych w kontekście profilu konkretnego teatru,
integracja środowiska potencjalnych pedagogów teatru w Polsce – wymiana doświadczeń,
Punktem wyjścia do zajęć będzie spektakl pt „Albośmy to jacy tacy" na motywach „Wesela" Wyspiańskiego w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym. (premiera, 26 maja 2007)
PROWADZĄCY:
Daniela Fichte – pedagog teatru, absolwentka Universität der Künste w Berlinie na kierunku pedagogika teatru. W latach 2001 – 2003 działała jako niezależna artystka, współpracując z Grtips-Theater i Fundacją Friedricha Eberta. Jest współzałożycielką grupy teatralnej „ex-defekt". Od 2003 roku prowadzi dział edukacji teatralnej „JUNGES DT" w Deutsches Theater w Berlinie ( http://www.deutsches-theater.berlin.net/jungesdt.htm).
Jule Koch – pedagog teatru, dramaturg, pracuje w Gerhard Hauptamann Theater w Zittau (Niemcy). W 2004 roku ukończyła wydział wiedzy o teatrze i wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Stypendystka DAAD. Podczas studiów zajmowała się problematyką komunikacji oraz teatru jako medium przy rozstrzyganiu konfliktów. Pracowała m.in. w Tanzanii. Razem z Utą Plate realizowała projekty społeczne w Schaubuehne. ( http://www.theater-zittau.de/bau/hs/theaterpaedagogik.htm )
Renata Piotrowska – aktorka, choreografka, psychoterapeutka. Studiuje w Polskim Instytucie Terapii Tańcem i Ruchem w Warszawie. Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. Współpracuje z Teatrem Academia z Warszawy oraz z teatrami we Włoszech i w Izraelu. Prowadzi warsztaty z improwizacji teatralnej i tanecznej m.in. dla kobiet-ofiar przemocy.
Justyna Sobczyk – pedagog teatru, absolwentka Universität der Künste w Berlinie na kierunku pedagogika teatru (stypendium DAAD). Od dwóch lat tworzy i koordynuje program „Szkoła Widzów" w Instytucie Teatralnym ( www.szkolawidzow.e-teatr.pl), prowadzi grupę teatralną „21" z aktorami z upośledzeniem umysłowym, prowadzi zajęcia w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
PROGRAM WARSZTATÓW:
Piątek/ 15 czerwca:
- 13.30 - 16.00 – I WARSZTAT (prow. Justyna Sobczyk//Instytut Teatralny),
- 19.30 – wyjście do Teatru Powszechnego, „Albośmy to jacy tacy" reż. Piotr Cieplak
Sobota/ 16 czerwca:
- 09.00- 13.00 – II WARSZTAT (prow. Daniela Fichte//Deutsches Theater)
- 14.15- 18.15 – III WARSZTAT (prow. Jule Koch//Gerhard Hauptmann Theater)
- 20.00 – dyskusja panelowa w Goethe-Instytut pt.: "CZY W TEATRACH JEST MIEJSCE NA EDUKACJĘ?"
Niedziela/ 17 czerwca :
- 10.00- 14.00 – IV WARSZTAT – (prow. Renata Pawłowska//Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii)
MIEJSCE: INSTYTUT TEATRALNY IM. Z RASZEWSKIEGO AL. UJAZDOWSKIE 6, WARSZAWA