DOROŻKARNIA zaprasza na "Zderzenia Teatralne - OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH" w dniach 23 - 25 czerwca 2007
Projekt, którego celem jest konfrontacja dorobku teatrów młodzieżowych działających w małych ośrodkach w Polsce.
Główną częścią projektu będzie Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form - czyli prezentacje sceniczne wszystkich zaproszonych grup. Program uzupełnią warsztaty aktorskie mające na celu podniesienie umiejętności uczestników oraz dyskusje dotyczące warsztatu teatralnego, a w szczególności takich tematów jak: reżyseria, scenografia, scenariusz.
Dodatkową atrakcją dla młodych twórców, będzie możliwość zapoznania się z ofertą kulturalną Warszawy (w programie udział w imprezie plenerowej Wianki w Warszawie oraz obejrzenie spektaklu "Sen Nocy Letniej" w Teatrze Narodowym).
W całym projekcie weźmie udział 70 uczestników.
Gospodarzem Zderzeń Teatralnych jest działający w Dorożkarni Teatr Fiakier.
23.06 ( sobota )
godz. 16.00 - spotkanie organizacyjne w Dorożkarni
godz. 18.00 – 23.00
Impreza plenerowa „ Wianki w Warszawie” – bulwary nad Wisłą
W dzień wiosenno-letniego przesilenia, mieszkańcy stolicy radośnie spędzają czas na największej imprezie masowej, nawiązującej do prastarego ludowego obyczaju i ponad stuletniej tradycji zabawy w czasie Nocy Świętojańskiej zwanej nocą Kupały.
W programie:
happening świętojański, pokazy tańca, spektakl teatru ulicznego Makata, koncert Kasi Kowalskiej i Budki Suflera, pokaz ogni sztucznych.
24.06 (niedziela)
Prezentacje zespołów, dyskusje po przedstawieniach.
Gość specjalny , komentator : BEATA FUDALEJ – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie , wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
godz. 10.00
Teatr KOD z Dębna
spektakl pt. „GRZECH” autor : Anatol Wierzchowski
reżyseria : Anatol Wierzchowski
wykonawcy: Ewa Winnicka, Paula Jarmołowicz, Bartosz Mazurkiewicz, Marta Jędras, Benedykt Waszak
Dębnowski Ośrodek Kultury
woj.zachodniopomorskie
Odwieczny temat trójkąta małżeńskiego. Ta już po-winna wyjść za mąż, ale czeka na miłość. Miłość nie przychodzi, więc zgadza się na propozycję Te-go. W ciemnościach czeka jednak Tamta. Ta i Ten pobierają się, ale małżeńskie łoże nie łączy ich, nie wydaje owocu. Ten, oczarowany Tamtą, zdradza Tą. Ta czuje, że jest zdradzana, ale nie potrafi opuścić Tego. Tamta spodziewa się dziecka. Ta wie o tym, więc postanawia zakończyć swoje cierpienie. Tamta rodzi, lecz nie chce, aby Ten wiedział o ich dziecku. Ten nie spodziewa się, że dwie kobiety, które coś znaczyły w jego życiu staną przeciwko niemu. Ucieka w mroczność. Ta porywa dziecko Tamtej, by chociaż przez chwilę poczuć się matką. Tamta walczy z Tą. Ten w akcie desperacji ucieka przed życiem. Ta i Tamta stają nad przepaścią. Ta upuszcza dziecko. Obie zapadają się w mroczność. Ten, w innym wymiarze, tuli swoje dziecko.
Miejsce poczęcia: Dębnowski Ośrodek Kultury
Data urodzin: 24 marca 1994 rok
Ojciec chrzestny: Anatol Wierzchowski
Stan rodzinny: uczniowie, studenci, młodzież pracująca
Występki: „Taniec”, „Wyjście”, „Gniazda”, „Ciemność ciemności”, „Honor strachu”, „Ho-nor strachu wtórny”, „Ładna dziewczynka”, „Kontra”, „Wstyd”
Opinia: kilka przerw w życiorysie, niezbyt ważne podróże, ale ważne nagrody, determinacja, pasja, poświęcenie dla Triady Teatralnej, nazbyt alternatywna ambicja artystyczną, brak samodzielności, przerost emocji nad scenografią, uznaniowa dotacja z UMiG, skazani na recydywę w mieście Dębno... Od 2004 roku – już nie.
Nagrody:
II nagroda na III Ogólnopolskim Festiwalu Horyzontalnym Małych Form Teatralnych w Chodzieży
Laureat Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich i Jury Młodzieżowego w Świdwinie
I nagroda na II Festiwalu Teatrów Studenckich ATENA w Pułtusku
godz. 11.00
Teatr „ itd…” z Krosna
spektakl pt. „NUDA” , autor: Grzegorz Sławiński
rezyseria: Henryk Wichniewicz
wykonawcy: Anna Romańczak, Natalia Czarnicka, Małgorzata Janocha, Anna Sroka, Dagmara Bogacz
Krośnieński Dom Kultury
woj.podkarpackie
NUDA – obrazek czterech pogrążonych w marazmie nastolatek nie potrafiących wyrwać się z „zaklętej ławeczki” w prowincjonalnym miasteczku, aby cos zrobić, poza narzekaniem, że się nudzą.
Teatr " i t d ..." zaistniał w 1999 r. jako kontynuator kilkunastoletniej tradycji dziecięcej grupy "Krasnal" i trzon właśnie pierwszego zespołu aktorskiego stanowili krasnale. " i t d ..." zadebiutował sztuką "PSUJONY" - Urszuli Kozioł, wielokrotnie później prezentowaną w Krośnie i województwie podkarpackim.
Zespół aktorski tworzą uczniowie krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów.
W II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła" Ostrołęka 2006 spektakl NUDA zdobył "Srebrna igłę", natomiast w bieżącym roku podczas Zamkowych Spotkań Teatralnych "o Laur Złotego Gargulca" w Szydłowcu spektakl "SŁOWOTOK nasz powszedni" otrzymał II nagrodę.
godz. 12.00
Teatr ASKONT z Gdowa
spektakl pt. „DIABEŁ ZAKOCHANY” autor : Jan Sztaudynger
rezyseria: Edyta Trojańska - Urbanik
wykonawcy: Natalia Górak, Piotr Ruman, Michał Papp, Maciej Gibała, Kazimierz Linczowski
Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gdowie
woj.małopolskie
Lekki, pełen charekterystycznego dowcipu spektakl opowiada historie wzruszającej miłości diabła do pewnej pani...Zarówno temat jak i konwencja tej sztuki pozwalają na chwilę dobrej zabawy nie pozbawionej pełnej dawki refleksji.
Grupa teatralna ASKONT działa przy Domu Kultury w Gdowie od 2002. W kręgu ich zainteresowań teatralnych sa utwory dramatyczne S. Mrożka jak i dramat współczesny. Grupa bierze udział w przegladach i festiwalach teatralnych ( w 2005 - I miejsce na FMFT w Teatrze Groteska w Krakowie) a w roku bieżacym grupa zdobyła wyróżnienie na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych
godz. 13.00
Teatr MAMROT ze Złocieńca
spektakl pt. „DYSCYPLINA” inspirowany sztuką Grzegorza Reszka „ Bolero”
reżyseria : Marlena Domżał
wykonawcy : Anna Leśniowska, Izabela Piwowarska, Anna Król, Katarzyna Frankowska, Katarzyna Parzuchowska, Anita Domżal
Złocieniecki Ośrodek Kultury
woj. zachodniopomorskie
Spektakl mówiący o marionetkowej rzeczywistości w jakiej często się znajdujemy. Stawiający pytania - które decyzje są nasze? Do jakiego stopnia mamy wpływ na naszą rzeczywistość? A tak przy okazji – co z naszą piłką nożną i innymi dyscyplinami - naszego życia?
Teatr Mamrot działa od 5 lat przy Złocienieckim Ośrodku Kultury. Teatr tworzą młodzi ludzie chcący rozmawiać o otaczającej ich rzeczywistości, o tym co ich śmieszy, drażni, wzrusza, wkurza....
godz. 14.00
Teatr ABSOLWENT z Warki
spektakl pt." OSKAR I PANI RÓŻA", autor: Eric- Emmanuel Schmit
scenariusz: Zbigniew Stepień , rezyseria : Anna Łoboda
wykonawcy : Mateusz Ambroży, Bartłomiej Celary, Szymon Czerwiński, Magdalena Durka, Joanna Gabler, Rafał Jagiełło, Karolina Krawczyk, Ewelina Krześniak, Michał Rzeźnik, Tomasz Szydło
Grupa niezależna
woj. mazowieckie
O strachu , śmierci, miłości i …, nadziei. Spektakl został zrealizowany w 2006 roku. Jest sceniczną adaptacją powieści Erica – Emanuela Schmita „Oskar i pani Róża”.
Grupa istnieje drugi rok. Powstała z byłych uczniów wareckiego gimnazjum ( dzisiaj uczą się w różnych szkołach średnich). „Oskar” był pierwszą sztuką, która stworzyli. Obecnie pracują nad nowym przedstawieniem.
godz. 15.00
Teatr PCHŁA z Międzyrzecza
spektakl pt. „TRZYMADEŁKO”
autor : Jolanta Glura
reżyseria: Jolanta Glura
wykonawcy: Barbara Przywoźna, Żaneta Strzelewicz, Eliza Filus, Marek Juża, Kacper Wesołowski, Paweł Wiśniewski, Magdalena Ślusarek, Michalina Ślusarek, Dagmara Gąska
Międzyrzecki Ośrodek Kultury
woj. lubuskie
Spektakl powstał jako efekt działań warsztatowych , scenariusz opiera się na autentycznych tekstach dialogów i ogłoszeń internetowych , jego tematem jest próba odpowiedzi na pytanie; co nas tutaj jeszcze trzyma? Tutaj , czyli… w Polsce. Aktorzy to uczniowie III kl . liceum i gimnazjaliści .
W ubiegłym roku przestał istnieć dom kultury – runął dach i dlatego grupa spotyka się w różnych, użyczonych salach , najczęściej w domu instruktorki.
Zespół istnieje 15 lat , początkowo jako teatr dziecięcy grający baśnie. Wystepował na DZIATWIE i HECY w Płocku i Łodzi , gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Jest wielokrotnym laureatem wojewódzkich przeglądów i festiwali : Przeglądu PARA w Gorzowie, gdzie otrzymał Nagrodę Wojewody Gorzowskiego, WOPTA w Zielonej Górze , gdzie zdobył NAGRODĘ Marszałka Woj. Lubuskiego . Największym sukcesem zespołu jest tytuł laureata Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu oraz otrzymana tam nagroda za reżyserię. Prezentowano spektakle w Instytucie J. Grotowskiego we Wrocławiu , wielokrotnie w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu , Malborku , teatrze Witkacego i wielu innych miejscach w kraju i za granicą . Teatr Pchła organizuje warsztaty teatralne , na które zaprasza zaprzyjaźnione grupy .
godz. 16.00
Teatr PO-ZA ze Świebodzina
spektakl pt. „13 . MOJA KARTOTEKA”
autor: Beata Godziejewska i zespół
rezyseria :Beata Godziejewska
wykonawcy: Aneta Cenin, Magdalena Cukier, Maja Chwistek, Ewelina Kurowska, Joanna Łuksza, Małgorzata Hoffmann, Katarzyna Marchlewska, Magdalena Rokosz, Julia Szczęsna, Karolina Wareluk, Magdalena Woroniecka, Marta Szwed
Świebodziński Dom Kultury
woj. lubuskie
"13. Moja kartoteka" to jedyny spektakl Teatru Po-Za, który powstał z inspiracji sztuką dla dorosłych. Dorastająca dziewczyna, jej problemy z samą sobą i z najbliższym otoczeniem, poszukiwanie swego miejsca
i próby samookreślenia się w zastanej rzeczywistości to temat naszego przedstawienia. Po części jest psychodramą, skierowaną do tych, którzy uważają, że wiedzą więcej i lepiej, a nie mają czasu ani dobrej woli, żeby nas wysłuchać . Chociaż naszą wypowiedź traktujemy serio, nie przestajemy się śmiać, również z samych siebie.
Zespół jest wielokrotnym laureatem wojewódzkich i ogólnopolskich spotkań teatralnych. W obecnym składzie pracuje od kilku lat.
godz. 19.00 Wyjście na spektakl do Teatru Narodowego „SEN NOCY LETNIEJ” W. Szekspira , w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego - w roli Puka BEATA FUDALEJ – Gość Specjalny Zderzeń Teatralnych
25.06 ( poniedziałek)
godz. 10.00 – 14.00 WARSZTATY AKTORSKIE – prowadzi aktorka Beata Fudalej
Beata Fudalej - absolwentka krakowskiej PWST (1989). Aktorka Starego Teatru w Krakowie (1989-2003), gdzie zagrała m.in. w przedstawieniach Tadeusza Bradeckiego (Rękopis znaleziony w Saragossie Potockiego, 1992; Jak wam się podoba, 1993; Miarka za miarkę Shakespeare’a, 1998), Andrzeja Wajdy (Mishima, 1994; Słomkowy kapelusz Labiche’a, 1998), Krystiana Lupy (Malte albo tryptyk marnotrawnego syna Rilkego, 1991; Bracia Karamazow wg Dostojewskiego, 1990, 1999), Jerzego Jarockiego (Ślub Gombrowicza, 1991; Grzebanie Jarockiego, 1996), Jerzego Grzegorzewskiego (Tak zwana ludzkość w obłędzie wg Witkiewicza, 1992; Dziady – dwanaście improwizacji Mickiewicza, 1995), a także Giovanniego Pampiglione (Venezia, Venezia wg Goldoniego, 1993), Rudolfa Zioły (Burza Shakespeare’a, 1997). Zagrała u Wajdy w filmie Wielki Tydzień i w spektaklu telewizyjnym Noc czerwcowa Iwaszkiewicza. Z Martą Mészáros współpracowała w filmie (Córy szczęścia), teatrze (krakowska Bagatela: Tramwaj zwany pożądaniem Williamsa), telewizji (Edith i Marlene Mészáros i Pataki). Ostatnio zagrała w filmie Plac Zbawiciela J.i K. Krauze. Wykłada w krakowskiej PWST.
Laureatka Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1989), Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie za rolę Mariany w Miarka za miarkę Shakespeare’a (1998), Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za role w Grzebaniu Jarockiego (1996).
W zespole Teatru Narodowego w Warszawie od 1999 roku.
godz. 14.00 PLEBISCYT – uczestnicy warsztatów wybierają najciekawsze przedstawienie. Oficjalne pożegnanie.