Instytut Cervantesa oraz Związek Literatów Polskich zapraszają na Wieczór poetów iberyjskich w ramach XXXVI Warszawskiej Jesieni Poezji w piątek, 12 października 2007, godz. 19.00 Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24
wstęp wolny
tłumaczenie symultaniczne
czwartek, 11 października 2007, godz. 19.00 Księgarnia Elite Librería Española Elite Mały Rynek 4
*José Luis Peixoto będzie obecny tylko Warszawie
Usłyszymy poezję w trzech różnych językach Półwyspu Iberyjskiego z ust samych autorów. Swoje wiersze czytać będą Javier Benitez w języku hiszpańskim, Miguel Anxo Fernan Vello – w galisyjskim i Jose Luis Peixoto – w portugalskim.
______________________________________________________________________
Javier Benítez Láinez urodził się w 1969 roku w hiszpańskiej miejscowości Estepona. Swój licencjat z Filologii Hiszpańskiej obronił w Granadzie – mieście, w którym mieszka od 20 lat. Jest nauczycielem Hiszpańskiego Jako Języka Obcego (ELE) w Centro de Lenguas Modernas (Centrum Języków Nowożytnych) na Uniwersytecie w Granadzie. Napisał wiele tomików wierszy, między innymi: Día del espectador (seria Maillot Amarillo, 1998), Poemas del guiño (seria Cuadernos del Laurel, 2004, 2ª Ed.) i Todas las mentiras (Cuadernos del vigía, 2006) a jego poezje ukazywały się w takich antologiach jak Cien Sonetos del Siglo XX (2000) czy Vientos de cine (2002) opublikowanych przez wydawnictwo Hiperión. Jest laureatem XIII Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej „Barcarola” (Albacete, 1997) a także założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma Letra Clara wydawanego przez Uniwersytet w Granadzie. Współprowadził wieczorki literackie „Poniedziałki w wierszach” w siedzibie Stowarzyszenia Kultury „La Tertulia”. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Kultury „Diente de Oro” zajmującej się upowszechnianiem twórczości poety Javiera Egea. Współredaguje, wraz z Alfonso Salazarem, serie wydawnicze „La Isleta del Moro” i „Vitolas del Anaïs”.
Miguel Anxo Fernán Vello urodził się w 1958 roku w Cospeito (Lugo). Poeta i dramaturg, studiował gitarę klasyczną w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w La Coruña, ukończył również wydział psychologii na Universidade da Coruña, oraz filologię hiszpańską na Universidade de Santiago de Compostela. Wielokrotnie nagradzany, mi.n nagrodą Celso Emilio Ferreiro do Concello de Vigo (1983), Premio Esquío (1984), Premio da Crítica Española (1985), Premio Xacobeo de Poesía da Xunta de Galicia (1992) oraz Premio Martín Códax (1996). W latach 1985 i 1997 został laureatem prestiżowej nagrody Premio Nacional de Literatura del Estado Español, publikując wiersze pt. Seivas de amor e tránsito oraz As certezas do clima. W 2001 roku Galicyjska Orkiestra Symfoniczna wykonała napisaną przez niego kantatę Cantiga Finisterrae para múltiples voces de luz do muzyki Juana Durana pod batutą Victora Pablo.
Twórczość poetycka Miguela Anxo Fernán-Vello ukazuje się w przekładach na język hiszpański (La raíz poseída, Zaragoza, 1989) oraz kataloński (Llibre dels paisatges vius, Lleida, 1995) i zajmuje poczesne miejsce w antologiach wierszy w Galisji, Hiszpanii, Katalonii, Włoszech, Brazylii, Belgii, Rosji, Anglii i Portugalii.
Jako dramaturg został lauretaem Premio de Teatro Breve Galisyjskiej Szkoły Aktorskiej w latach 1981, 1983 e 1985, oraz Premio Biblioteca do Arlequín w latach 1988 i 1990. W 1991 roku, jego sztuka A casa dos afogados została wystawiona na deskach Centro Dramático Galego w reżyserii Manuel Lourenzo. W tym samym roku autor założył wydawnictwo Edicións Espiral Mayor, które prowadzi po dziś dzień.
José Luís Peixoto urodził się w 1974 r. w Galveias (Ponte de Sor). Tworzy poezję i prozę. Jest laureatem Prémio Jovens Criadores (w dziedzinie literatury) w latach 1997, 1998 i 2000. W 2001, jego powieść «Nenhum Olhar» otrzymała Nagrodę Literacką im. José Saramago. Wiersze Peixoto ukazują się w licznych antologiach, zarówno w Portugalii jak i za granicą. W 2005 roku napisał sztuki «Anathema» (premiera w Theatre de la Bastille w Paryżu) oraz «À Manhã» (premiera w Teatro São Luiz w Lizbonie). Jego powieści wydawano we Francji, Włoszech, Bułgarii, Turcji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Czechach, Chorwacji, Białorusi i Brazylii. Aktualnie przygotowywane są ich wydania w Anglii, na Węgrzech i w Japonii.