TAKSÓWKA
AMOK MOJA DZIECINADA
SPACEROWICZ
HYDRAULIK
Miejsce
Bilety
SZCZEGÓŁY
TAKSÓWKA (obejrzyj zwiastun)
Spektakl Taksówka przedstawia jeden dzień z życia Warszawy: Wigilię Bożego Narodzenia. Miasto jest rzeczywistym bohaterem spektaklu; widzimy je oczami kilkunastu postaci: taksówkarza i jego klientów. I choć w sztuce bierze udział tylko czterech aktorów, to wydaje się, że przez tylne siedzenie teatralnej taksówki przewija się prawdziwy tłum. Aktorzy przeistaczają się w kolejnych pasażerów: histeryków, gburów, tutejszych i przyjezdnych, z których każdy traktuje taksówkarza jak swojego prywatnego psychoanalityka. I może nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie oryginalne rozwiązania formalne podjęte przez reżysera. Improwizacja odgrywa w przedstawieniu tak samo ważną rolę jak wyuczony tekst dramatu. Na oczach widza następuje przeobrażenia aktora w kolejną postać.
Teatr Nowy Kraków gościnnie w Warszawie
AMOK MOJA DZIECINADA
Amok moja dziecinada to opowieść trójki dzieciaków o otaczającym świecie, pełnym bezdusznych nauczycieli i byłych agentów służby bezpieczeństwa, którzy strasząc i karząc uczniów, zdają się nie pamiętać o własnej niechlubnej przeszłości. Rodzice toczą nieustającą, bezbarwną i nudną walkę o byt, zamawiają ręczniki z katalogów, odgrzewają w mikrofalówkach gulasz, zasypiają przy włączonych telewizorach – dla własnych dzieci są lepką i odrażającą breją. Jeszcze niedawno jedynym punktem odniesienia było ciało, w które z rozpaczy można przynajmniej wbić ostrze cyrkla i poczuć prawdziwy ból. Dziś pozostają chłodne, pozbawione emocji opowieści. Nawet masakra, popełniona w amoku, może okazać się dziecinadą. Tylko wirtualną czy realną?
Teatr offowy na występach gościnnych, poza trybem festiwalowym, to rzadkie zjawisko w Polsce. W listopadzie i grudniu Studio Teatralne Koło gości na swojej scenie w fabryce PZO Teatr Nowy Kraków – niezależną inicjatywę młodych aktorów Piotra Siekluckiego i Dominika Nowaka.
SPACEROWICZ
Scenariusz spektaklu, oparty na opowiadaniach Roberta Walsera, opisuje dzień tytułowego Spacerowicza, urzędnika i pisarza, człowieka niesłychanie wrażliwego na otaczającą rzeczywistość, i z niej czerpiącego twórcze inspiracje. Codzienność, spotkania w pracy, na obiedzie, na ulicy, u dentysty przekształcają się w poetyckie obrazy, będące kolejnymi postojami podczas spaceru-życia. Tu i teraz bohatera jest dla niego dużo bogatszym impulsem artystycznym niż wyrafinowane podniety, lecz ta sama rzeczywistość, którą się zachwyca, próbuje uwięzić go, przytrzymać w sztywnych ramach uporządkowanego, mieszczańskiego życia.
HYDRAULIK (premiera!)
Studio Teatralne KOŁO
Niezależna grupa teatralna założona w 1997 roku z inicjatywy studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, od 2002 roku działająca w formie stowarzyszenia.
Jej celem od początku działalności było tworzenie niezależnych produkcji teatralnych. Spektakle KOŁA oparte są głównie na autorskich scenariuszach Igora Gorzkowskiego:
Przedstawienia były grane w salach Akademii Teatralnej, na scenach warszawskich teatrów:
KOŁO tworzą ludzie profesjonalnie zajmujący się teatrem: aktorzy, reżyserzy, producenci. Stowarzyszenie wielokrotnie było producentem przedsięwzięć teatralnych niezależnych twórców.
Współpracuje m.in.
Ostatnim dużym przedsięwzięciem współtworzonym przez KOŁO był kilkuczęściowy festiwal społeczno-artystyczny Projekt Praga.