Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.01.03 g. 19:56

Program imprez w DSH – styczeń 2008


16.01, środa, godz. 18.00 • SPOTKANIA


Opowieści z Kresów” — Zimą w Karpatach Wschodnich. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro

 

25.01, piątek, godz. 18.00 • FILMY


Spotkanie w cyklu „Przez kino do historii” — Nie było słońca tej wiosny, reż. Juliusz Janicki. Prowadzi: Eugeniusz Cezary Król.
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro

 

do 31 stycznia 2008, poniedziałek–piątek, godz. 11.00-19.00 • WYSTAWY


Wystawa fotograficzna Warszawa wokół kamienicy Lipińskiego.
Miejsce: Aleje Jerozolimskie 63

 

do 31 stycznia 2008 • WYSTAWY


Wystawa plenerowa Marzenie o upadku Kurtyny. W 50. rocznicę Traktatów Rzymskich.
Miejsce: skwer u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

 

do 31.01. 2008 • PROMOCJA


Noworoczna promocja w księgarni DSH! Do zakupu o wartości od 100 zł – kalendarz ścienny W obiektywie Jarosława Tarania gratis!
Miejsce: Księgarnia historyczna DSH: Hotel Europejski, ul. Krakowskie Przedmieście 13

 

Na wszystkie wystawy i wydarzenia — WSTĘP WOLNY.


 

16 stycznia, środa, godz. 18.00


Cykl „Opowieści z Kresów” − Zimą w Karpatach Wschodnich

 

Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro

 

Pierwsze w 2008 roku spotkanie w cyklu „Opowieści z Kresów” poświęcone będzie Bieszczadom Wschodnim, Gorganom i Czarnohorze. Tomasz Kuba Kozłowski mówić będzie m.in. o Legionach w Karpatach i święcie Jordanu, początkach narciarstwa na Kresach i Karpackim Towarzystwie Narciarzy, zimowym eldorado w Sławsku i dawnym sprzęcie narciarskim.
W programie pokaz unikalnej ikonografii oraz pamiątek z kolekcji autora. Wśród uczestników zostaną rozlosowane niespodzianki.

 


25 stycznia, piątek, godz. 18.00


Cykl: „Przez kino do historii” − Nie było słońca tej wiosny
Miejsce: siedziba PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro
„Przez kino do historii” to nowy cykl filmowy Domu Spotkań z Historią. Profesor E.C. Król,  historyk, politolog i filmoznawca, opowiada o wpływie cenzury na kinematografię oraz celach i działaniach propagandy, odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej. Podczas wieczoru pokażemy dwa średniometrażowe „półkowniki” — filmy, których rozpowszechnianie zostało uniemożliwione przez cenzurę.

 

Nie było słońca tej wiosny (1983, 86’), reż. Juliusz Janicki.
Film Janickiego to gorzki, surowy i pozbawiony patosu obraz okupacyjnej rzeczywistości oraz historia rodzącego się subtelnego uczucia w okrutnej, wojennej scenerii. Akcja filmu toczy się w 1943 roku. Chaja, młoda Żydówka, ucieka z transportu i trafia do rodziny Piotra. Gospodarz wbrew woli rodziców i żony postanawia ukrywać lekarkę do końca wojny. Mieszkańcy wioski szybko dowiadują się o istnieniu Chai. Piotr nie pozwala jednak Żydówce odejść. Kobieta zaczyna go fascynować.
Reżyser pokazuje różne postawy i zachowania ludzi – od donosicielstwa i szmalcownictwa do skrajnego heroizmu. W filmie wystąpili m.in. Henryk Bista, Jerzy Trela i Bogusław Sochnacki. Autorem scenariusza był niedawno zmarły Jerzy Ofierski.

 


do 31 stycznia 2008

Wystawa Marzenie o upadku Kurtyny. W 50. rocznicę Traktatów Rzymskich
Plenerowa wystawa fotograficzna Marzenie o upadku Kurtyny. W 50. rocznicę Traktatów Rzymskich przygotowana została przez Ośrodek KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią i sfinansowana ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. To opowieść o najważniejszych etapach powojennej historii podzielonej Europy pokazana w kontekście integracji — od roku 1957, w którym Francja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg zawarły umowy międzynarodowe określane jako Traktaty Rzymskie, do roku 2007.

 

Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw — jedną stanowi głos świadków historii z Europy Środkowo-Wschodniej, drugą — uczestników i twórców integracji w Europie Zachodniej. Narracje przebiegają równolegle — poszczególne zdarzenia o przełomowym znaczeniu dla historii Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej są dla siebie kontrapunktem. Ważna część wystawy dotyczy konsekwencji przełomu w latach 1989–91 i współpracy między krajami europejskimi po upadku muru berlińskiego; pokazuje polską drogę do członkostwa w Unii Europejskiej.
Ekspozycja przygotowana została w polskiej i angielskiej wersji językowej.

 


do 31 stycznia 2008

Wystawa fotograficzna Warszawa wokół kamienicy Lipińskiego
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią oraz Reinhold Polska
Miejsce: Aleje Jerozolimskie 63, Warszawa; pon.–pt, godz. 11.00– 19.00

 

Wystawa w kamienicy Józefa Lipińskiego u zbiegu Alej Jerozolimskich i Emilii Plater prezentuje życie w tej części miasta od przełomu wieków XIX i XX. Kamienica Lipińskiego należy do południowej, w pełni zachowanej, pierzei Alej Jerozolimskich. W tej okolicy tuż po wojnie mieściły się ambasady, tętniące życiem kawiarnie, fotoplastykon, a w głębi teatr Roma. Kontrastuje ona z częścią północną, która na przestrzeni lat ulegała burzliwym przemianom: znajdowały się tu kolejne dworce, a domy ostatecznie wyburzono pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. Wystawa pokazuje dzieje tego kwartału miasta, przypomina także, że Aleje wielokrotnie stawały się ważnym punktem na mapie stolicy.

 

Do końca 2007 roku siedziba Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 znajduje się w remoncie.

 

Pracownie i biura na czas remontu: Hotel Europejski, ul. Krakowskie Przedmieście 13: pon.–pt: 9.00–17.00; księgarnia i punkt informacyjny (informacja o imprezach): pon.–pt: 10.00-18.00 oraz sob. 10.00–14.00. Imprezy organizowane przez DSH odbywają się w Pałacu Staszica (siedziba PAN), ul. Nowy Świat 72.

 


do 31 stycznia 2008

Noworoczna promocja w księgarni historycznej DSH!
Do zakupu o wartości od 100 zł – kalendarz ścienny na 2008 gratis!
W obiektywie Jarosława Tarania — kalendarz na 2008 rok z niezwykłymi zdjęciami fotografa i wieloletniego fotoreportera „Expressu Wieczornego”, który przez wiele lat dokumentował życie codzienne, polityczne i gospodarcze

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy